www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurire In Legatura Cu Combo+cabinet


Guest thunderfinger
 Share

Recommended Posts

Guest thunderfinger

am o intrebare care ma seaca de ceva vreme.

daca imi adaug un cabinet la un amp (combo) se va reduce numarul de watt-i trimisi la difuzorul comboului? :)

ampul meu e un COXX-CB65 cu un difuzor celestion de 100w si iesirea pt cabinet o are de 40w si 8 ohm

Link to comment
Share on other sites

depinde cum vrei tu sa-l "adaugi":daca ai un slave-out la combo , atunci i-ti trebuie putere separat pt cab ; daca pui cab-ul si anulezi diful comboului,puterea e aia care ti-o da combo-ul;daca vrei sa-l legi impreuna cu diful de la combo ,atunci vei modifica impedanta ,si nu stiu daca etajul final duce alta impedanta.

Link to comment
Share on other sites

Guest thunderfinger

hmm, deci nu il adaug"brutal"

comboul meu are o iesire la spatele amplificatorului de jack pentru un cabinte de la 40w si 8 ohm in sus. deci e facut sa ii mai adaug un cabinet daca vreau. acum eu nu stiu daca atunci cand adaug cabinetul mi se va reduce puterea dedicata difuzorului combo-ului. ai vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Guest thunderfinger

aha... multumesc mult! pai daca nu se sporeste numarul de decibeli per total atunci nu mai imi iau un cabimet. cred k pana la urma o sa imi fac doar un improvement la difuzorul kre deja il am.

cred k pe viitor o sa ma orientez la un amplificator separat de cabinet.

multumesc din nou!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.