www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! Cum Elecrific Acustica?


Guest fineas
 Share

Recommended Posts

Salut,la toata lumea!

Am o acustica hohner si as vrea s-o electrific,la un buget de 700 ron.Insa,sunt multe aspecte asupra carora sunt nelamurit si vreau sa va cer parerea in special celor care au trecut printr-o experienta practica in asa ceva.

In primul rand sunt nelamurit in privinta dozelor;care sunt mai bune,piezoelectricele sau elecromagneticele?Sunt intradevar hummbucker-rele mai bune decat singel coil-urile?Din cite imi imaginez,cu elecromagetice,se evita riscul microfoniei,corect?Puteti sa-mi recomandati vreun brand?

In al doilea rand,ar trebui sa las corzile ei sau sa pun corzi de elecrica?

In al treilea rand as vrea sa stiu ce amplificatoare as putea sa pun pe ea.

Cunosc un tip care si-a luat un preamplificator,si la bagat pe niste difuzoare active stereo,iar sunetul e jalnic,e prea mult zgomot de fond.Nu vreau sa repet aceasi greseala.

Va multumesc mult!

 

Salut,la toata lumea!

Am o acustica hohner si as vrea s-o electrific,la un buget de 700 ron.Insa,sunt multe aspecte asupra carora sunt nelamurit si vreau sa va cer parerea in special celor care au trecut printr-o experienta practica in asa ceva.

In primul rand sunt nelamurit in privinta dozelor;care sunt mai bune,piezoelectricele sau elecromagneticele?Sunt intradevar hummbucker-rele mai bune decat singel coil-urile?Din cite imi imaginez,cu elecromagetice,se evita riscul microfoniei,corect?Puteti sa-mi recomandati vreun brand?

In al doilea rand,ar trebui sa las corzile ei sau sa pun corzi de elecrica?

In al treilea rand as vrea sa stiu ce amplificatoare as putea sa pun pe ea.

Cunosc un tip care si-a luat un preamplificator,si la bagat pe niste difuzoare active stereo,iar sunetul e jalnic,e prea mult zgomot de fond.Nu vreau sa repet aceasi greseala.

Va multumesc mult!

 

Trebuie sa mai specific ca n-as vrea totusi sa-mi gauresc chitara.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Multumesc dar link-ul asta nu prea ma ajuta.Vreau sa stiu daca cineva foloseste anumite scule pt acustica pe care mi le poate recomanda din experienta lor practica.

(Daca toti sunteti "electrici" inseamna ca-mi pierd timpul degeaba)

 

Tu folosesti vreo doza din cele de pe link?

Link to comment
Share on other sites

daca ii pui doza electromagnetica poti sa o amplifici cu orice amplificator sau chiar si cu computerul si o sa sune ok

daca vrei sunet calumea atunci poti sa cumperi un amplificator de ghitara acustica

Dar nu prea am vazut asa ceva.La magazinele on-line am vazut doar 2 categorii: amp pt.elecrica si amp pt.bass...

 

Doza piezo.

Sunt mai melodioase? Nu fac microfonie cu ele?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.