www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

String-a-song: Florin Patoi & Berti Barbera


mirceab
 Share

Recommended Posts

Acum câteva zile am auzit ultimele piese din acest album pe Radio România Muzical ºi - la final, când l-au prezentat - nu mi-a venit sã cred cã e românesc (pierdusem începutul emisiunii). Aºa cã l-am comandat, iar astãzi l-am audiat integral.

 

Este superb! [Desigur cã sunt subiectiv, mã extaziez destul destul de uºor, dar nu de orice. Iar apoi, în cadrul forumului "Cafenea", parcã pot renunța la obiectivism.]

Revin la album: sunt reluate 13 cântece internaționale, într-o orchestrație acusticã (chitarã clasicã/acustica - Nicu Patoi; voce/percuție - Berti Barbera; cvartet de corzi - Sangam) atât original ºi superb aranjatã, cât ºi bine înregistratã.

Piesele sunt alese interesant (incluzând Led Zeppelin, Beatles, Alan Parsons Project, Depeche Mode, Kansas, etc), în sensul cã ele au fost selectate din mai multe "zone" muzicale, însã parcã din nici o zonã nu a fost ales cel mai de succes cântec (spre a obține o rețetã comercialã sigurã), ci unul (cât) mai complex, sã le permitã lor sã se "dezlãnțuie".

 

Ce tot vorbesc eu aici?...

De fapt, n-am cuvinte pentru a descrie experiența.

 

Dacã vreun forumist a ascultat albumul, mi-ar place sã schimbãm idei pe seama lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

am albumul, e foarte bun, imi place :) Meseriasi

Din cate stiu este si o piesa compusa de Nicu Patoi :)

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Am ascultat cateva piese de pe album. Singurul minus este vocea (si interpretarea) lui Berti Barbera. Dar cu asta m-am obisnuit de atatia ani. :) In privinta chitarii nu exista dubii: :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Am ascultat cateva piese de pe album. Singurul minus este vocea (si interpretarea) lui Berti Barbera. Dar cu asta m-am obisnuit de atatia ani. :) In privinta chitarii nu exista dubii: :)

 

Cred ca e prima oara pe aici cand sunt de acord cu ce scrii.

La mai multe! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.