www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Legacy & Zenith 24.01.2006


Blondu
 Share

Recommended Posts

ok... de unde sa incepem...

Zenith a sunat mai bine ca prima oara cand i-am vazut. un plus merge catre Mircea care - nu ma injtelege gresit - a progresat mult de atunci (acele benduri out of tune de care am amintit cu sadus). Piesele proprii suna binisor desi se cam repata temele. oricum e ok. coverurile nu au iesit. smoke on the water a iesit cel mai bine dintre toate. se simte totusi lipsa de experienta so practice practice practice. per total a iesit bine dar un sfat pt viitor: nu mai atacati coveruri daca nu le repatati BINE inainte.

 

la legacy nu am stat decat decat vreo 3-4 piese. io oricum nu-s mare fan stilu respectiv asa ca nu mi-o luati in nume de rau

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru concert celor doua trupe! ... A fost lume destul de putina in seara asta .. totusi a fost o seara destul de reusita. Mini intrunirea RGC a fost destul de "romantica" sa zic asa ... La ambele trupe vocea a fost un picut cam incet. Zenith a cantat cu mult curaj si au avut un sunet bun ... asa cum am mai spus, chiar daca au piese bune, acestea sunt in general cam lente, se simte nevoia unui repertoriu ceva mai alert. Legacy, ca de obicei au cantat fara stress, mult mai detasati si au reusit sa faca atmosfera .. este si avantajul trupei care termina un concert ... sunetul a fost bun iar repertoriul a prins bine la public. Hai .. concerte frumoase in continuare!

Pozele .. micsorate .. sunt puse in doua arhive postate AICI ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Felicitari si din partea mea pentru cele doua trupe!Concertul a fost foarte reusit, prestatia trupelor buna, sunetul bun(asa cum a remarcat si Michel, vocea nu s-a auzit totusi in cel mai fericit mod posibil, mai ales la Legacy) si atmosfera placuta(a fost cam frig... :) ).Ne vedem la urmatorul concert! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

multumim tuturor celor care au venit... si aplaudam prestatia celor de la legacy ...

 

intradevar unele coveruri (adica cele de la metallica) au fost facute in fuga... dar pe viitor vor suna si ele mai bine... in rest a fost o seara placuta...pacat ca n-am putut sa stau pana la sfarsit ..

 

-sper sa ne vedem la urmatoru concert..

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa le multumesc celor care au venit, spre ca s-au simtit bine.

Merci in mod special Michel care se pare ca esti omniprezent :) ceea ce ma bucura. Si pozele sunt unele super reusite, so .. thanks again.

In ceea ce priveste Zenith .. sunteti super de treaba .. si vreau sa va felicit pentru progresul pe care l-ati facut. Ati sunat de 10 ori mai bine decat data trecuta cand v-am vazut eu ... mult mai legat.. mult mai corect.

Bravo!

Sper ca data viitoare sa vina mai multa lume. Pentru noi cel putin asta conteaza foarte mult.. daca publicul e ok .. cu siguranta si concertul va suna mai bine.. pentru ca simtim ca nu cantam ca la repetitii.

Link to comment
Share on other sites

hmmm..uite postez si io prima oara...de citit am tot citit topicuri de pe forum dar n-am avut ocazia sa ma bag in discutii. Asadar in legatura cu concertul pot sa zic ca atmosfera a fost destul de prietenoasa, mai prietenoasa fata de ultima oara cand au avut Zenith concert in viking (pe vreama aceea venisem doar ca simplu spectator si au cantat in deschiderea celor de la M.S) Cred ca concertul de data trecuta a fost un pic mai slab din cauza ca majoritatea venisera pt M.S, Zenith nici nu prea era pe stil, iar fiind si primu concert a lor acolo poate exista si un pic mai mult stres...intre timp au mai progresat (me refer la cei 2 membri zoly si mircea care sunt inca de la inceput in trupa) dar nici acum nu am fost chiar foarte destinsi...mai ales sectia ritmica :) la noi (eu si tobosarul) chiar fiind primu concert acolo nu am stiut cum o sa reactioneze publicul

si poate de aia am mai dat si mici gherle...despre viking: desi initial mi s-a parut scena la fel de mica ca in mamou..parca am avut mult mai mult loc de desfasurare..si nu a trebuit sa stau lipit in coltu meu..lucru care mi s-a parut in schimb aiurea era frigul d'acolo desi localu nu era chiar asa de gol si era si plin de fum..

(imi inghetasera mainile..am crezut ca am lopeti in loc de degete)..tot cu acest prilej vreau sa-i felicit si pe cei de la Legacy (sunteti tari) desi imi pare rau ca nu am stat chiar pana la finalu concertului, dar inca de la proba de sunet au demonstrat experienta lor ca o trupa (totul foarte bine incadrat)...despre melodii: da symbolic..coverurile nu prea au iesit..mai ales cred ca la metallici te-ai referit dar din pacate a fost timpul prea scurt sa le lucram si finisam bine de tot (la astea am avut cele mai mari emotii :)) si cu repetarea temei te referi la instrumental sau la ideea versurilor? (ma gandeam ca poate te referi la "california" si "coming home from california"..a fost ideea noastra sa facem o continuare pe aceasi tema la o alta piesa de a noastra)..hmmmm, sonorizarea a fost relativ buna din punctul meu de vedere cu mici exceptii pe care le-a mentionat si michel223 cu vocea si la "for whom the bell tolls" nu stiu cum s-a auzit pe fata dar io pe scena nu mai auzeam chitara lui mircea...apropo michel2233 tu erai tipu care facea pozele, nu?... te-am vazut si la celelalte concerte dar n-am apucat sa facem cunostinta..poate la urmatorul concert ne si auzim...

In final va multumesc pt aprecierile si criticile constructive si inca o data felicitari si bafta in continuare celor de la Legacy...ne auzim la urmatorul :)

Link to comment
Share on other sites

m3xicanu .... te salut si bine ai venit pe RGC. Au fost destui acolo care au facut poze .. si eu printre ei ... ala cu nasul mai mare. Lasand asta la o parte as vrea sa-ti spun ca-mi place tare mult cum tragi cu bass-ul .. si asta de cand te-am vazut prima oara ... esti foarte talentat si-mi pare, foarte tanar ... Sigur ar fi multe de criticat la un concert ... eu unul o fac de cate ori am ocazia ... am vorbit un pic cu mircea si mi-am spus parerea deja. Sunteti tineri .. mai aveti mult de lucru ... dar prin asta trece orice trupa pana isi gaseste un drum ... iar voi ati pasit deja pe un drum, zic eu, .. bun ... fiindca pe viitor "clubul" o sa fie principalul loc de desfasurare al concertelor voastre ... cu public variat si experiente noi si poate candva si o sursa de venit suplimentar. Este un lucru foarte dificil intr-o trupa sa pui pe picioare o sectie ritmica beton ... voi cam aveti ingredientele principale, mai trebuie munca multa si sa va ascultati unul pe celalalt (tu si toba .. si invers) "Lopetile" cu pricina s-au miscat frumos pe instrument si nu este doar parerea mea ... Am vazut ca ati filmat ultimele doua concerte ... privitile cu un ochi cat mai critic si rezolvati cumva neajunsurile.

 

Si nu neglijati scoala! :)

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

(imi inghetasera mainile..am crezut ca am lopeti in loc de degete)

 

Nu e numa de la frig. Pateam si eu (chiar si vara). E de la emotii si de la faptul ca stai cu mainile in jos pe bass. Ridica bassu mai sus si mai lasa tracul laoparte.

Eu din pacate am fost inchis in casa de amenintarea unui test la algebra liniara.

Link to comment
Share on other sites

da michel2233 nu doar ti se pare..ci chiar sunt tanar (un pic mai mare ca tobosarul :))...si da chiar ne trebuie multa munca si mai ales munca in echipa...pt mine fiecare instrument conteaza in egala masura...nu poti duce un concert de unul singur (ma refer la genu pe care il cantam), tocmai de aceea trebuie sa stim sa ne ascultam unii pe altii...

mersi fluffyone de informatie, dar chiar a fost frig fata de alte dati in viking..am inghetat de dinainte de proba de sunet si cred ca tot publicul a simtit frigul...eh normal au fost si ceva emotii dar poate mai putine ca in celelalte concerte (probabil ca incep sa ma obisnuiesc cu scena si cu publicu :))

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la temele instrumentatiei. mai variati un pic povestea asta. cat despre versuri, nu am stat sa le ascult cu atentie pt ca nu ma intereseaza asa mult aspectul asta (sunt f putine trupe ale caror versuri le urmaresc. in rest poti sa canti si despre hobiti cu galosi in picioare). anyway, asa cum am spus si mai sus, practice practice practice. referitor la momentul chitara + bass... nu mi-a placut. nu-s adeptul copierii unor faze arhicunoscute. am vazut ca ai facut exact miscare lui nested inainte sa incepi cu my friend of misery. nush, mie nu mi-a placut deloc faza asta cu jason si hammet in viking. in rest, keep it up dar mai e muuuult pana acolo (oricare ar fi acel "acolo" pt voi)

 

 

 

again, don't take this the wrong way

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

offtopic ... john ma bucur ca te-ai inscris si tu pe forum ... tu de altfel la origini esti chitarist ... asa ca bine ai venit...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.