www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez - Tremolo


pwnzar
 Share

Recommended Posts

Ma lamureste si pe mine cineva care-i treaba?

 

La o chitara se lauda ca au bagat Edge-Zero tremolo, "cel mai tare din parcare", iar la alta chitara (RG series) mentioneaza acelasi tremolo Edge-Zero cu acest Zero Point System 3... Citesc prin alte parti cum ca Edge-Zero vine cu ZPS3 de la mama lui, si ca nu ar fi si vreo varianta fara...

 

In fine, daca ati avut ocazia de a canta cu asa ceva, ce impresie v-a facut?

 

Apreciez critica cu cap :)

 

ciao

Link to comment
Share on other sites

Ma lamureste si pe mine cineva care-i treaba?

 

La o chitara se lauda ca au bagat Edge-Zero tremolo, "cel mai tare din parcare", iar la alta chitara (RG series) mentioneaza acelasi tremolo Edge-Zero cu acest Zero Point System 3... Citesc prin alte parti cum ca Edge-Zero vine cu ZPS3 de la mama lui, si ca nu ar fi si vreo varianta fara...

 

In fine, daca ati avut ocazia de a canta cu asa ceva, ce impresie v-a facut?

 

Apreciez critica cu cap :)

 

ciao

 

Din cate stiu eu Edge-Zero vine cu ZPS3. Acum ce e ZPS3 ...

Este un mecanism cu doua arcuri si o bara metalica care face ca bridge-ul sa ajunga intr-un punct "zero" mult mai usor si sa stea in acest punct mai fix. Punct zero e considerat cand chitara e acordata corect si tremolo nu e actionat.

Ce avantaje are acest ZPS3 e ca , acordezi mai usor chitara pentru ca bridge-ul nu se lasa cand iei corzile de pe el, dar ce dezavantaj are este ca bridge-ul nu mai e floating adica daca faci dive in si apoi vrei sa urci nota vei simti acel punct 0 cand treci cu tremollo de la coborare la urcare si e destul de aiurea.

Partea buna este ca acest ZPS3 se poate da jos si bridge-ul va fi floating adica stii tu ... dai tremollo baru in spate il lovesti putin si il faci sa toarca ca o pisica sa faca "grrr" . Daca in schimb pastrezi ZPS3-ul nu poti face acel grr ca bridgeul revine in starea zero cand ii dai drumu fara sa faca tremuratul acela plus ca il simti cand cobori si urci ca o piedica.

 

Eu unu mi-am dat jos acest sistem si pot spune ca bridge-ul edge zero e superb. Ce e f f fain la Edge Zero e ca e ingropat in corpul chitarei foarte fain.. corzile sunt f f aproape de corp. si pt mine asta e comfortabil.

 

Bafta.

p.s. daca nu am zis tot sau am gresit cu explicatia va rog corectati-ma...

post-854-1231226379_thumb.jpg

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Am inteles din surse de pe net ca poate sa functioneze si ca bridge fix...adica se poate bloca sistemul de tremolo si se comporta astfel ca si un bridge fix...este adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.