www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Balbaieli si incoerenta in zdranganitul la chitara


Guest Razvan
 Share

Recommended Posts

Stiti prea bine ca viteza cu care un chitarist pricepe, intelege si reuseste sa cante super misto o piesa difera de la om la om respectiv de la chitarist la chitarist. Eu unul invat piesele mai greu dar asta din cauza lenei (ca daca ma tin tare pot s-o invat mai repede dar dupa care uit multe parti din respectiva piesa :) ). De o bucata de timp am inceput sa ma "balbai" in zdranganitul la chitara, adica piesele pe care le stiam la perfectie (si pe care le repet zilnic) acum ori uit parti din ele ori pur si simplu ma balbai. Balbaiala asta nu este ceva de genu "bal-bal-bal-balbaiala" ci "bal--------", incerc sa ciupesc o coarda dar nu po, cantecul pe care candva il cantam la perfectie acum abia daca mai pot canta cateva parti. Daca cineva ainteles ce am vrut sa zic va rog frumos AJUTOOOR!

Link to comment
Share on other sites

Am priceput exact la ce te referi, mi s-a intamplat si mie si chiar inca mi se mai intampla. In anumite momente poti sa-ti pierzi siguranta pe o anumita bucata pe care candva o stiai f bine. Asta trece re-exersand bucata respectiva. De multe ori poate fi o bucata foarte usoara... De exemplu eu la un moment dat m-am trezit ca nu mai stiu sa cant A Past And Future Secret de la Blind Guardian... Prima melodie pe care o invatasem...

 

Stiu ca uneori iti da impresia ca nu progresezi, ca stai pe loc sau chiar canti din ce in ce mai rau... Sa stii ca nu e adevarat.

 

Cand ti se intampla asa ceva si chiar vrei sa canti respectiva bucata/melodie atunci stai si exerseaz-o din nou ca lumea si vei vedea ca o sa o canti mai bine decat oricand.

 

Ma rog, cel putin la mine merge... Sper sa functioneze si la tine.

Link to comment
Share on other sites

Bun, deci e o chestie intalnita in randul chitaristilor. Asta era faza , uneori uitam iar alteori imi aminteam din senin ca o... "revelatie". Mersi mult Adi, chiar mi-ai fost de ajutor. Pentru o clipa crezusem ca-i ceva neregula cu mine, pfiuuu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Mah Hihi mah, uita-te si ai sa vezi ca eu repet toate piesele zilnic (uneori la doua zile, invatz mult :) ), si asta e nasol ca uit partile simple pe care le de obicei le cantam la perfectie. Oricum chestia asta a inceput sa mi se intample din ce in ce mairar, thank God, pentru o clipa credeam ca sufar de sindromul Alzheimer pentru chitaristi adolescentzi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest ANUBIS

hehehe....asta nu`i nimik.... se mai intampla...dar dak te mai uiti odata pe partitura sau tab iti revine imediat...dar ce spuneti de mine? eu cateodata...si nu chiar cateodata...poate uneori mai des....uit propriile riff-uri... :)

 

Ma trezesc sa ascult un riff pe care l-am inregistrat acum 1 luna sa acum 2 saptamani...si zic....ia ca pe asta pot sa`l folosesc pentru melodia asta...sau....merge in aranjamentul asta nou....dar cand incerc sa il fac pe chitara....stai putin....nu mai stiu cum :)

 

ma rog...partea buna e ca dupa 10 min cat ma uit x_X la taste....imi revine subit memoria.... :)

 

ma rog...totusi nu ar fi chiar asa normal :( dar asa functioneaza bibilica....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest sadus

mai e aici un aspect..detul de minor..mai ales pt cei care canta live si au bucati de shredding..incalzitul inainte de a urca pe scena e esential.

 

din aceeasi categorie face parte si cantatul cu chitara in picioare.spre exemplu..stai pe scaun linistit (cum fac eu la birou)..si faci un minor run in 2 octave..il faci perfect la o anumia viteza si apoi cand te ridici cu chitara de gat nu mai iese asa curat.intrebrea e de ce? dupa mult timp mi-am dat raspunsul singur citind niste chestii care tin de ..psihologie.

cand ai chitara pe genunchi evident ..ai impresia ca ai mai mult control asupra corzilor ( ma rog, acordurilor etc) si evident asupra panatiei.

GRESIT! dak chitara e in aceasi pozitie relativ asemanatoare cu pozitia in care o tii pe genunchi (adik acelasi unghi si aceleasi pozitii ale mainilor pe grif repectiv pozitia mainii drepte) nu e nici o problema ci totul tine de psihic.

 

alte chestii pe care le-am intlnit si care vi le zic si voua, ca un fel de reguli ce le-am scos de pe spinarea mea ca-s lucruri patite:

 

1.niciodata nu beti cafea inainte de un concert, evitati pe cat se poate si berea(prima duce la o stare de neliniste si nu te mai "asculta" mainile, cealalta dimpotriva, duce la o stare de letargie care te face sa pierzi din randament)

2.incercati sa nu va ganditi la nimik altceva decat la ce aveti de facut pe grif..(nu-i frumos sa gherlesti la 5000 de W ca te gandesti care dreaq e playlistu)

3--si cea mai importanta-RELAXAREA. fara relaxare nu se face nimik, dak apar deureri inseamna ca ceva nu merge

4.e o tendinta fireasca mai ales a metalistilor care fac chitara solo sa se arunce la solouri sau chestii rapide care in trupa cu celelate instrumente dau bine si se aud ok...gresit! totul se repeta pe ton clean, si dak aveti ocazia veti vedea ce inseamna sa intri in studio si sa ai de facut un lead pe care nu-l stapanesti perfect(am patit-o).asa ca take ur time...and..yea..practice makes it perfect ideed

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ideea e ca oricum trebuie sa te concentrezi un pic. dar nici sa stai sa fii crispat pe scena. si faza ca frate stai ca tre sa asculti toba si pe restu nu-i chiar asa. o auzi si mai mult simti ce canta ceilalti. asta daca sunetul e bun. nu tre sa fii numai urechi la ce baga ceilalti. daca sunt stiute piesele e ok. recunosc la unele pasaje de solo sunt f atent la de caf dar sunt si unele care le visez atat solouri cat si riffuri asa ca imi permit sa stau sa admir exemplarele din sala. plus ca cel mai important lucru e sa te simti bine. HAVE FUN

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.