www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satin Finish La O Chitara Electrica


Marius T

Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu o intrebare pt care stie sa raspunda. Ce este de fapt satin finish la o chitara.. ? Satin-ul e ca un lac sau ?

Si se gaseste asa ceva la noi in caz ca o zgarii si vrei sa dai din nou cu lac in cazul nostru satin negru se gaseste pe undeva ?

 

merci.

 

Satin finish = culoare mata

 

Eu am un Epi LP Gothic, cu "satin finish", adica finish-ul este negru mat, are un strat de lac dar mult mai subtzire decat la cele cu "high gloss finish"

 

Daca o zgarii, ramane asa, eu imi sterg chitara cu ceva "servetzele" de la ernie ball, si o mai curatza putzin, de amprente si urme de tot felul, dar totusi daca te uitzi la chitara dintr-un anumit unghi se vede ca a fost putzin zgariata.

Pe spatele chitarii se vad urme de la tricou/pantaloni, nu-s grave, nu-s atanci, nu port curea ca sa nu o zgarii mai tare, dar totusi se vad urme ca a fost cantata si nu o stat pe raft

 

"satin finish-ul" este putzin mai pretentzios fatza de cel "high gloss" si trebuie sa ai mare grija

cam atat...din ce stiu eu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.