www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Doza Epiphone Bridge


mu5ai
 Share

Recommended Posts

Salutare..indraznesc si eu cu o intrebare pt cei mai priceputi, carora le-au trecut prin mana gibsonuri, epiphone-uri, sau macar care au folosit in trecut doze de les paul...am o chitara de mahon, care suna bine si pe care am decis sa pun 2 doze de pe un epiphone les paul standard plus, adica la neck un 57CH si la bridge un HOTCH...amu, problema-i asa: chitara arata fix ca un jackson, adica e chitara cu 2 humbuckere, floyd etc...doza din neck suna impecabil, in timp ce doza din bridge mi se pare ca suna slab de tot...am observat ca spre deosebire de dozele normale, la asta chiar conteaza enorm cat e de aproape de corzi, etc...i-am ridicat si cele 6 suruburi cat se poate de sus, dar continua sa sune destul de slab comparativ cu neck-ul...mentionez ca tot circuitul chitarei e ok, nu e nici un fel de problema, l-am refacut eu, pt ca fusese cam umblat la chitara, e vorba de comutator, pot de volum si pot de ton, adica nu e circuit din asta gen gibson cu vol si ton independent pe doze...dupa mintea mea, ar fi una din urmatoarele probleme:

 

A: Asa suna dozele (si atunci imi explic de ce e nevoe pe les paul de poturi diferite de volum, ca sa poti diminua diferenta asta)

 

B: Mai am eu de reglat ceva la pozitia ei, sau are vreo particularitate de montare (si in cazul asta va rog sa ma ajutati cu ce ar trebui sa-i mai fac)

 

C: Doza e incompatibila cu chitara, aparand probleme de distante, intre corzi, intre corzi si corp etc.(inainte sa ridic suruburile am observat chiar ca la benduri, cand pleca coarda din dreptul surubului, se auzea mai slab etc)

 

D: alta problema pe care nu am identificat-o eu :)

 

merci mult rgc :)

Link to comment
Share on other sites

hmm... poate nu sunt conectate cele 2 bobine ale dozei cum trebuie.

atasez un document facut mai demult; citeste acolo si vezi ce se intampla:

 

post-2089-1228383370_thumb.jpg

post-2089-1228383402_thumb.jpg

 

spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

"C: Doza e incompatibila cu chitara, aparand probleme de distante, intre corzi, intre corzi si corp etc.(inainte sa ridic suruburile am observat chiar ca la benduri, cand pleca coarda din dreptul surubului, se auzea mai slab etc)"

 

eu cred ca tie iti trebuie o doza cu alte distante intre poli. din ce am inteles eu tu ai floyd pe chitara. ala are alte distante intre corzi decat un tunomatic (cum au epi si gibson).

 

daca ai sa cauti pe net doze de bridge after market ai sa vezi ca specifica la unele spacingul, nu mai tin minte cum era cu F Spaced, Trem spaced sau ce termeni foloseau, dar intrii vezi si iti dai seama

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

switchul incearca sa schimbi pozitiile dozelor si daca se inverseaza problema atunci aia e problema

 

am avut in trecut probleme

 

ce model de switch e? strat style sau LP style?

 

din cate am obs cel LP style are mai multe probleme decat strat style

mult noroc.

Link to comment
Share on other sites

switchul incearca sa schimbi pozitiile dozelor si daca se inverseaza problema atunci aia e problema

 

am avut in trecut probleme

 

ce model de switch e? strat style sau LP style?

 

din cate am obs cel LP style are mai multe probleme decat strat style

mult noroc.

 

 

cred si eu ca "C"-ul e :)...dozele nu sunt in antifaza, iar comutatoarele is independente, e in stilul ala cum mai erau ceva chitari japoneze, parca si krameru avea in stilul asta (sau reghinurile f vechi :) doar ca alea aveau intrerupatoare de veioze), cu cate un intrerupator din ala mic pt fiecare doza...

am reglat-o sa sune cat de cat, si sunt multumit...ca sa nu mai tot frec corzile la montarea dozelor, le-am lasat pe cele cu care am luat chitara, care sunt si f uzate, si subtiri dupa parerea mea (0,9 cred)...sper ca in momentul in care ii pun corzi noi (imi plac mult si btw va recomand GHS David Gilmour Series, alea de 0,105), sper ca atunci vibratia sa fie mai puternica, implicit mai "captabila"...va multumesc mult de indrumari si daca mai aveti de adaugat, chiar va rog :)

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai asta e, ca tre sa fie in antifaza...

 

 

scuze de exprimare, vorbeam la nivel de circuit al chitarei, in care cele 2 humbuckere is puse bine, nu is in antifaza, humbuckerul are oricum cele 2 doze (single) puse corect, el e capsulat din fabrica,nu e 4 wired, deci chiar nu au cum sa fie gresite chestiile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.