www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Ampu


Guest Angusica
 Share

Recommended Posts

Guest Angusica

Nu stiu unde sa postez anuntul acesta (sper sa nu-l stearga adminu)...dar am probleme cu ampu. Am un amp de 15W Peavey Backstage si nu se mai aude. M-am uitat in el si nu prea vad o stricaciune pe acolo. Merge doar atuncea cand bag cablul in amp si sa-l misc acolo cu mufa pana cand se aude bine dar imi ia vreo 10-15 minute ca sa se auda cum trebuie....

Tata zice ca trebuie sa scot placuta aia si pe fundu placutei trebuie sa refac lipiturile alea de letcon. Eu unul n-am incercat inca...credeti ca mai exista in un mod altfel de a rezolva problema?

Link to comment
Share on other sites

mai mult ca sigur s-a dezlipit contactul de la jack-ul de intrare.Desfa panoul frontal(odata am demontat un peavey backstage, trebuie desfacut manerul de sus,ca impiedica sa tragi toata partea electrica afara).Deci odata sunt 4 suruburi,alea cred ca le vezi, apoi dai jos manerul,desfaci contactul spre difuzor.Cutia aceea care o vezi din tabla iese cu totul.Nu stiu sigur daca trebuie demontate si coltarele.

Cand impingi tabla aia,ti-am pus 3 sageti sa vezi sa impingi de partea din jos.Vezi ca iese un pic mai greu,dar iese cu totul.Pe urma o sa vezi exact unde e jack-ul,eventual schimba-l.post-2636-1227882244_thumb.jpg

Coltarele nu le-am incercuit,nu's sigur ca trebuie scoase.

Acum mi-am adus aminte,se impinge dinspre fata spre spate,nu cum am desenat acolo,de scos e usor,de bagat inapoi e mai greu.

succes!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca pot fi 2 probleme: ori mufa mama din amplificator are ceva (s-a slabit sau are un fir dezlipit sau o lipitura proasta), ori cablul care il folosesti are probleme. Incearca si cu un alt cablu care stii ca merge si vezi ce se intampla, daca nu merge nici asa pana la urma tot la letcon trebuie sa recurgi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica
mai mult ca sigur s-a dezlipit contactul de la jack-ul de intrare.Desfa panoul frontal(odata am demontat un peavey backstage, trebuie desfacut manerul de sus,ca impiedica sa tragi toata partea electrica afara).Deci odata sunt 4 suruburi,alea cred ca le vezi, apoi dai jos manerul,desfaci contactul spre difuzor.Cutia aceea care o vezi din tabla iese cu totul.Nu stiu sigur daca trebuie demontate si coltarele.

Cand impingi tabla aia,ti-am pus 3 sageti sa vezi sa impingi de partea din jos.Vezi ca iese un pic mai greu,dar iese cu totul.Pe urma o sa vezi exact unde e jack-ul,eventual schimba-l.post-2636-1227882244_thumb.jpg

Coltarele nu le-am incercuit,nu's sigur ca trebuie scoase.

Acum mi-am adus aminte,se impinge dinspre fata spre spate,nu cum am desenat acolo,de scos e usor,de bagat inapoi e mai greu.

succes!

 

Mai de scos l-am scos dar nu stiu ce are. Cablul nici atata ca-l mai folosesc si la un alt amp Marshall de 120W la sala dar,asta? E enervanta...odata era s-o arunc pe geam :)) deci cand bag cablul in chitara si in amp,cand nu se aude,cu surubelnita lovesc usor lamele acelea de contact si atuncea isi mai revine asa...dar daca te-ai miscat cu chitara un pic intr-o parte s-a dus naibi. Eu pana la urma cred ca mufa este, dar nu pare slabita. Deci cred ca ramane de vazut daca merge cu letconu nu?...alta solutie nu prea ar fii decat sa-i schimb mufa asta belita.

 

P.S: O mufa cat ar costa?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.