www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Chitara


Guest Noxified
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

salut tuturor...sunt incepator...am si eu o intrebare..distanta este mult prea mare intre grif si corzi, am un reghin din 86[pe care probabil k ar trebui sa`l duc la muzeu]dar e singura chitara care am avut posibilitatea sa o achizitionez...daca imi puteti spune si mie ce ar trebui sa fac pentru a micsora acea distanta intre grif si corzi.apropo ,nici nu poate fi acordata calumea.multumesc

Link to comment
Share on other sites

Cel mai posibil e ca griful sa fie indoit iar in cazul asta nu prea ai ce sa ii faci . Eu tot asa am avut o chitara cand am inceput sa cant (daca se putea numi asa ce faceam atunci :) ) dar m-am chinuit cu ea si chiar am reusit sa invat unele chestii pana cand am reusit sa iau una noua fara probleme. Si cred ca e cazul multora de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

a mea era atit de departe ca bagam mina (degetele) intre grif si corzi

 

dupa care am avut o Amarilo dar mia sparto soramia de cap ........hahhahaahh.....

 

 

Raspunsul scurt: mergi cu ea sa o vada un lutier.

Raspunsul lung: poti incerca sa pilesti saua cu mare grija si o bucata de smirghel foarte fin, daca e destul de inalta. Iti va "da mai incet" chitara, dar de multe ori e singura solutie. Daca nu poti sa pilesti destul din ea, mai ai o sansa daca chitara are truss-rod, adica o tija metalica introdusa in grif la constructia chitarii. Probabil nu e ajustabila de tine (cu imbus) daca e vorba despre un Reghin din 1986, dar un lutier competent va putea oricum sa iti mai indrepte griful.

Altfel, poti incerca corzi mai subtiri, care pun mai putina presiune pe grif si fac si chitara mai usor de cantat. Cu corzi mai subtiri, si griful va fi mai putin curbat, si va conta si mai putin action-ul sus.

Succes.

 

reghin de 86 nu cred ca aveau truss-rod

Link to comment
Share on other sites

Am niste reghinuri mai vechi. au tija dar e intepenita.

Singura solutie pare a fi pilitul.. treaba nasoala dar cu putina atentie se rezolva. si-ti va cobori corzile pana la un nivel unde curbura gatului va deveni problema majora. oricum in momentul ala esti clar mai 'bine' :)

 

un lutier cred ca ar costa mai mult decat chitara dar poate ma insel.

Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume
ok,multumesc de sfaturi,am sa`i pun corzi de nailon si cred k asta o sa rezolve problema.

daca a avut initial corzi de nylon si pe urma i-ai pus de metal.... logic sa se strambe gatul.. este tensiune mai mare la metal.... eventual se mai poate ajusta din pragus si inaltator... daca nu piesa de muzeu...... iar amarilo a fost un western facut la hora . ca si bull, encore, vintage samd

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.