www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Cumparare Chitara Acustica


Guest piggy
 Share

Recommended Posts

Salut! De ceva vreme ma gindesc sa-mi iau o chitara acustica "western", dar nu prea stiu la ce anume sa ma uit. Sint incepator si nu am planuri marete - zdranganesc citeva acorduri pentru satisfactia personala, iar daca voi avea timpul si dispozitia necesara... cine stie? Cu alte cuvinte, pentru inceput vreau ceva destul de modest, cu raportul pret/calitate cit mai bun. In magazinele online din tara am observat ca ar fi destule optiuni, insa problema e ca eu sint din provincie (Suceava). Am citit aici (pe forum) si pe net ca metoda cea mai buna ar fi sa merg personal la magazin si sa pun mina pe chitara, sa ma asigur ca-mi place, ca e ok ca sunet si ca nu e strimba, etc. Din pacate nu stiu daca pot sa fac asta din lipsa de timp, dar nici nu as sti cum sa o verific. Chiar exista diferente asa de mari de la o chitara la alta? Daca nu ma pot deplasa la magazin s-o testez, mai bine renunt?

 

Ca bani, as lua ceva intre 5 si 9-10 milioane, fie o acustica simpla sau o electro-acustica. Ca firma nu pot sa zic ca am vreo preferinta din moment ce sint abia la inceput. Am luat in considerare modelele Fender CD-100, Fender CD-140SCE, Squier Stratacoustic, Ibanez V72E, Ibanez SGT120, Ibanez AW10-NT.

 

Orice indrumare, sfat, comentariu constructiv este bine venit. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Chiar exista diferente asa de mari de la o chitara la alta? Daca nu ma pot deplasa la magazin s-o testez, mai bine renunt?

Sunt diferențe, dar ele apar mai ales dupã mult studiu/experiențã. Aºa cã la început poți merge cumva ºi pe încredere. Dar ideal este sã "pipãi" chitara înainte de a o alege.

 

Ca bani, as lua ceva intre 5 si 9-10 milioane, fie o acustica simpla sau o electro-acustica.

Bugetul este OK; îți permite sã cumperi ceva chiar bun.

 

Ca firma nu pot sa zic ca am vreo preferinta din moment ce sint abia la inceput. Am luat in considerare modelele Fender CD-100, Fender CD-140SCE, Squier Stratacoustic, Ibanez V72E, Ibanez SGT120, Ibanez AW10-NT.

Este bine sã extinzi gama, ºi deci sã incluzi ºi alte mãrci (gen Hohner, Takamine, Aria, Reghin).

Link to comment
Share on other sites

Guest runaway2812
Salut! De ceva vreme ma gindesc sa-mi iau o chitara acustica "western", dar nu prea stiu la ce anume sa ma uit. Sint incepator si nu am planuri marete - zdranganesc citeva acorduri pentru satisfactia personala, iar daca voi avea timpul si dispozitia necesara... cine stie? Cu alte cuvinte, pentru inceput vreau ceva destul de modest, cu raportul pret/calitate cit mai bun. In magazinele online din tara am observat ca ar fi destule optiuni, insa problema e ca eu sint din provincie (Suceava). Am citit aici (pe forum) si pe net ca metoda cea mai buna ar fi sa merg personal la magazin si sa pun mina pe chitara, sa ma asigur ca-mi place, ca e ok ca sunet si ca nu e strimba, etc. Din pacate nu stiu daca pot sa fac asta din lipsa de timp, dar nici nu as sti cum sa o verific. Chiar exista diferente asa de mari de la o chitara la alta? Daca nu ma pot deplasa la magazin s-o testez, mai bine renunt?

 

Ca bani, as lua ceva intre 5 si 9-10 milioane, fie o acustica simpla sau o electro-acustica. Ca firma nu pot sa zic ca am vreo preferinta din moment ce sint abia la inceput. Am luat in considerare modelele Fender CD-100, Fender CD-140SCE, Squier Stratacoustic, Ibanez V72E, Ibanez SGT120, Ibanez AW10-NT.

 

Orice indrumare, sfat, comentariu constructiv este bine venit. Multumesc mult!

 

Eu as alege acel fender cd-140sce ... cel putin e tare ca design . Cam putine chitari stratacoustice si telecoustice la noi .... :) are cineva idee de vreun magazin sau site unde se pot gasi ?

Edited by runaway2812
Link to comment
Share on other sites

Mai degraba decat sa cumperi de la firme mari incearca firme mai mici care au calitate excelenta la un pret mai acceptabil. Uite 2 exemple mai jos

 

http://www.muzikia.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

 

http://www.muzikia.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

Link to comment
Share on other sites

Mai degraba decat sa cumperi de la firme mari incearca firme mai mici care au calitate excelenta la un pret mai acceptabil. Uite 2 exemple mai jos

 

http://www.muzikia.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

 

http://www.muzikia.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

 

Esti sigur de sfatul pe care il dai? Eventual puteai sa recomanzi Maxine, sau cum le-o chema, nu-i asa? Singurul castig ar fi ca economisesti cateva sute de mii ( in bani vechi ) in rest pierzi la toate celelalte capitole! :) Sa dai 9-11 milioane pe chitarele alea, imi pare straniu! Nu ca as face reclama la Takamine, dar ar fi culmea sa cumperi asa ceva la acelasi pret, daca nu cumva mai mic!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur de sfatul pe care il dai? Eventual puteai sa recomanzi Maxine, sau cum le-o chema, nu-i asa? Singurul castig ar fi ca economisesti cateva sute de mii ( in bani vechi ) in rest pierzi la toate celelalte capitole! :) Sa dai 9-11 milioane pe chitarele alea, imi pare straniu! Nu ca as face reclama la Takamine, dar ar fi culmea sa cumperi asa ceva la acelasi pret, daca nu cumva mai mic!

 

Sunt sigur de sfat pentru ca am probat 2 electrice Vintage si una acustica si din punctul meu de vedere sunt peste cele Takamine din seriile ieftine (ma refer pana in 1000-1200 RON) sau Ibanez din aceeasi gama de pret. Si am cantat destul de mult si pe Takamine si pe Ibanez. In banii aia era bine daca gasea un Crafter, din pacate la noi in tara nu prea se gasesc.

Link to comment
Share on other sites

Pana in 1200 ron recomand cu cea mai mare caldura:

seria Talman de la Ibanez, la MC se poate gasi modelul TCM50E care face toti banii (si ar merita si un pic in plus chiar)

seria Artwood tot de la Ibanez

modelele EG320/321C de la Takamine care sunt excelente in categoria lor de pret.

 

Cunosc aceste modele de chitari ca pe mine insumi, dat fiind ca o perioada de timp mi'a fost oferita sansa de a lucra indeaproape cu ele :)

 

Indraznesc sa mai recomand desi in necunostinta de cauza: chitarile (electro)acustice Applause by Ovation.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat mai de curand o acustica Ibanez AW28-RLG si sunt foarte multumit de ea.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1667

 

 

E doar acustia. Am preferat sa dau mai mult pe o acustica buna decat sa sa dau aceiasi bani pe una electro-acustica. Depinde foarte mult ce vrei.

Mie m-i se potriveste :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri! Imi cer scuze ca n-am postat in "Threadul oficial : ce chitara sa imi iau", nu l-am observat.

 

@mirceab: O sa ma uit si dupa alte modele, Hohner, Takamine, etc. Reghin parca totusi nu mi-as lua. M-am "jucat" cu citeva si nu prea mi-au placut. E drept, erau ceva mai vechi. La magazinul local am avut ocazia sa vad citeva modele de Hora. Poate ar fi destul pentru mine, dar parca vreau altceva.

 

Pina la urma cea mai mare problema, in afara de modelul pe care sa-l aleg, ramine chestia cu deplasatul la magazin. Cred ca va trebui sa merg `la ghici'. Ma intreb in ce conditii se va desfasura transportul. Sper sa nu primesc surcele in loc de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.