www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Copie Strat


metalsandman
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Am o mica/mare nelamurire despre grosimea corzilor pt o copie strat. Ultimul set de corzi pe care l-am pus era de 0.9-0.46 si mi se par un pic prea groase, si nici intonatia nu pot sa o setez corespunzator, adica tot trag spre bridge saddle-ul si tot nu se intoneaza corect. Am citit undeva pe net ca in cazul asta ar trebui sa pun corzi mai subtiri. Rugamintea mea este daca stie cineva care este grosimea corzilor pt strat, astfel incat sa pot regla intonatia si actiunea destul de usor.

 

Multumesc.

Edited by metalsandman
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ce firma produce acea copie, si cat ai dat pe chitara? Si ar fi bine sa mentionezi si corzile la care ai probleme, daca nu apare problema la toate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

WTF!!!! corzi speciale pt strat???? cred ca o sa primesc warn iar

SRV din cate am inteles folosea set de 13-5x cam asa ceva pe o chitara STRAT originala si a ta ca e copie sa fie cotata mai slab? !!!! wtf chitara e tot chitara!!! corzi sunt toate gusturile si preferintele asta conteaza.

 

pe LP sa folosim sarma de balot?

 

FUCK!!! nu am dormit 2 zile si ................

 

gusturile omule eu am strambat un griff si am rupt destule seturi de corzi ca sa imi dau seama ce am nevoie(intr-un interval de max 2 ore am rupt E A D B record! din set ernie ball 0.09-0.46 asta inseamna ca nu sunt bune nu a fost vina mea eu am molestat chitara asa incat sa imi faca asta) . m-am oprit la ernie ball 0.09-0.42 dar acum cer mai mult simt ca am nevoie de 0.10-0.46

 

lasa toate vorbele fiecare tot ce iti spune iti spune din propiile lui PREFERINTE si nu sunt tot timpul la fel nu sunteti aceeasi perspana...

 

 

sry daca am fost offtopic si alte chestii pe aici ... warnul 100% e al meu asta e daca nu m-am abtinut. Imi pare rau!

 

 

tot ce conteaza e sa

 

Strat-urile vin de obicei cu .009 - .042.

 

mie mi se pare ca toate chitarele vin cu corzi 0.09-0.42, nu doar straturile, cel mai folosit set de corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

1.am pierdut ideea

2.sunt cam sigur deoarece e setul mediu si ne impacam toti cu el (marea majoritate) adica daca eu cant cu set de 0.08-0.38 si vin sa probez/cumpar o chitara care are pe ea set de 0.10 nu mi se pare prea comod si imi e greu sa o judec 0.09 e perfect la fel si in cazul cu corzi mai groase.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Strat-urile vin de obicei cu .009 - .042.

 

toate straturile vin cu 0.1, cu foarte mici exceptii, si asta e valabil pentru toate chitarele electrice, inafara de cele de jazz si cele dedicate pentru shred

 

Pentru strat, se folosesc in general 0.10 si 0.11, 0.1 fiind cel mai bun compromis. Mie mi se pare ca strat-ul suna cel mai bine cu 0.12 cum are cyfer, dar e mai greu sa faci bend-uri daca nu esti obisnuit etc.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

ultima oara am cantat un fender american fat deluxe si setul ala clar era 0.09

in general nu probez chitare strat dar e o chestie generala

 

 

 

p.s. dupa site " Strings Fender? Super Bullets? 3250L, Nickel Plated Steel, (.009 to .042), p/n 073-3250-003" - maj chitarelor

 

 

" Strings Fender Super 250R, Nickel Plated Steel, Gauges: (.010, .013, .017, .026, .036, .046), p/n 073-0250-006" - Vintage

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ai grija sa fie gatul drept, si vezi si cat de bine e lucrata, mai ales la nut si la bridge... problema poate fi din multe motive, asa ca nu stiu sa-ti zic exact de ce nu poti sa ii setezi intonatia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.