www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet/corzi?


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Intrebarea mea e ca atunci cand cant pe corzile subtiri si vreau sa tin o nota mai lunga, suna foarte distorsionat si prost, nu cum este in inregistrari ale formatiilor etc. Nu sunt prea priceput ca altfel banuiesc ca as fi stiut despre ce este vorba. Este vorba de corzi ca sunt cam uzate? Chitara este sigur acordata bine, am verificat de curand. Sau este vorba de "setarea" amplificatorului? Zic cum tin de obicei (am amplificator Yamaha de 15W): distorsia pe la 3 sferturi, volumu pe la un sfert, treble jumate-3sferturi, middle un sfert-jumate si bassul pe la jumate-3 sferturi. Chitara este un ESP F-50.

 

Tot asa mai am o intrebare: cum functioneaza tonul mai exact? Din ce imi dau seama dupa ureche, face sunetul sa fie mai infundat sau mai puternic, mai de lead guitar, sa se simta in fata celorlalte instrumente. Asta e ce inteleg eu, dar nu prea stiu unde ar trebui cum folosit. Asa dupa ureche? Eu de obicei tin din cam la maxim. Zic din nou ca nu sunt experimentat in a canta, am de abia vreo 3 luni chitara.

 

Mersi anticipat

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.