www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Editare Midi Si Gpo/ewso


Recommended Posts

Sper ca topicul sa se incadreze in rubrica la care l-am deschis ...

 

As dori ca aici, sa se discute despre editarea midi si bibleotecile Garritan Personal Orchestra/ East West Symphonic Orchestra. De ceva vreme am folosit EWSO si trebuie sa spun ca pachetul suna destul de apropiat de realitate ... problemele de care m-am lovit insa, au fost la editarea anumitor instrumente si mai precis a anumitor pasaje intr-o piesa.

 

De exemplu: am incercat sa folosesc un ansamblu de viori din EWSO 'marc up down', pentru a realiza 16-imi intr-un tempo de 100 4/4. Ideea este ca indiferent cum setez velocity-ul la note, deci accentul pe note, per ansamblu viorile uneori lasa impresia ca raman in urma fata de celelalte instrumente. Plus ca daca incerc sa maresc tempoul piesei 16-imile abia se mai identifica. Am tot experimentat cu diverse controllere midi insa momentan nu m-am dumirit.

 

Astfel ca, oricine care s-a jucat cu bibleotecile astea doua este binevenit a-si impartasi diversele constatari sau experiente pe care le-a avut, eventual mici 'tehnici' folosite in editarea midi etc.

Link to comment
Share on other sites

separa trackurile midi / muta inceputul notei mai 'spre stanga' / fa-le un bounce in audio si aliniaza-le asa. velocity-ul nu ar trebui sa afecteze lungimea atacului..

 

daca vrei 16-imi s-ar putea sa trebuiasca sa cauti un alt patch cu note cu atac mai scurt.

 

* incerc sa imi inchipui cum lucreaza un sample player, nu am lucrat cu bibliotecile respective

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.