www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fratilor Inebunesc Vreau Sa Imi Vopsesc Si Eu Chitara!


Guest endo

Recommended Posts

Inebunesc nu mai pot ma lasa nervi,caut de vreo 2 ore pe forum si nu gasesc ceva ce m-ar poatea ajuta si pe mine.Am un reghin din 80 acustica clasica, e maroul ala clasic deschis si e zgariata destul de tare si a mai fost si lovita usor pe margine si ma enerveaza asta rau am incercat eu romansisme deastea mai cu rasina eposdica si apoi smirgeluit fin dar a iesit mata si arata cam nasol vreau sa o vopsesc calumea neagra si sa o fac sa arate calumea si dc nu sa ai fac si un grafiti ceva sau poate doua noante ceva nu stiu sigur.Acuma vreu sa stiu si eu cum se face ce vopsea si ce lac se foloseste cate straturi din fiecare etc (nu vreau sa ma bag eu aiurea sa ai stric acustica o fi ea veche dar e a mea pana la urma nu :) ) si cum se face intai o iau la smirgel fin pana scap de tot lacul si vopseaua care o are si dau cu chit de lemn calumea o fac uniform si apoi o vopsesc calumea si o lacuiesc sau cum se face pla spuneti-mi si mie plz ca ma seaca rau astapost-599-1137248872_thumb.jpg

Edited by endo
Link to comment
Share on other sites

Inebunesc nu mai pot ma lasa nervi,caut de vreo 2 ore pe forum si nu gasesc ceva ce m-ar poatea ajuta si pe mine.Am un reghin din 80 acustica clasica, e maroul ala clasic deschis si e zgariata destul de tare si a mai fost si lovita usor pe margine si ma enerveaza asta rau am incercat eu romansisme deastea mai cu rasina eposdica si apoi smirgeluit fin dar a iesit mata si arata cam nasol vreau sa o vopsesc calumea neagra si sa o fac sa arate calumea si dc nu sa ai fac si un grafiti ceva sau poate doua noante ceva nu stiu sigur.Acuma vreu sa stiu si eu cum se face ce vopsea si ce lac se foloseste cate straturi din fiecare etc (nu vreau sa ma bag eu aiurea sa ai stric acustica o fi ea veche dar e a mea pana la urma nu :) ) si cum se face intai o iau la smirgel fin pana scap de tot lacul si vopseaua care o are si dau cu chit de lemn calumea o fac uniform si apoi o vopsesc calumea si o lacuiesc sau cum se face pla spuneti-mi si mie plz ca ma seaca rau astapost-599-1137248872_thumb.jpgpost-599-1137249928_thumb.jpgpost-599-1137249936_thumb.jpgpost-599-1137249943_thumb.jpgpost-599-1137249950_thumb.jpgpost-599-1137249962_thumb.jpgpost-599-1137249969_thumb.jpgpost-599-1137249975_thumb.jpg

imi cer scuze de calitatea proasta ap pozelor dar sunt facute cu web camul ci nu sunt de vina nu poate mai mult aparatura

Link to comment
Share on other sites

AI STRICAT-O :) parerea mea. nu am de unde sa stiu cum suna o chitara de 26 de ani, dar crede-ma ca nu e bine sa te bagi daca nu stii exact ce iese.

stiu un lutier in bucuresti, lucreaza bine de tot.

daca te intereseaza sa salvezi ce mai e de salvat, da-mi un pm.

de ce am stricat-o eu cant pe ia si suna ff bine chear

vreau doar sa o vopsesc sa arata bine ca arat nasol e zgariata

si mai e si lovita in unele locuri

dar de sunat suna ff bine

si are o acustic aproape identica cu un western pe bune eu iau lecti de chitara la palatul copiilor ( nu radeti de mine s incepator cant doar de 3-5 luni) si are un tip acolo un vestern si acustica si rezonanta sunt aprope la fel

Edited by endo
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Total offtopic: Cine mai preda la PaCo? Ce instrumente se mai predau? Stau la 5 minute da mi-e prea lene sa ma duc sa vad +k locul imi trezeste amintiri horifiante din copilarie.

Link to comment
Share on other sites

Am vopsit si eu mai demult o chitara in negru. Cand am cumparat-o era desenata cu tot felul de insemnde staniste si prostii. Eu am dat jos lacul de pe ea cu acetona. Daca acetona e buna lacul se duce, mai ales ca la reghin-uri nu e asa de gros. Oricum tre sa ai rabdare..., si daca vrei poti incerca si cu smirghel prin locurile pe unde nu ai reusit cu acetona.

Dupa asta am vopsit-o cu bait negru de lemn, dupa care am lacuit-o. Cand o lacuiest tre sa ai o pensula buna ca sa nu iti cada parul din ea si sa toata operatiunea de lacuire tre sa se intample repede ca lacul se usuca si tre sa il intinzi cat mai uniform in cat mai scurt timp. Eu am dat un singur strat de lac si e foarte bina asa. Daca mai dai un strat e posibil sa strici ce ai facut pentru ca stratul de dedesubt se inmoaie si se aduna cocoloase.

In fine..., te descurci tu, si avand in vedere ca nu e cine stie ce valoare chitara..., nu prea ai ce sa strici. Daca nu iti place cum iese poti sa mai incerci odata eventual.

Link to comment
Share on other sites

Total offtopic: Cine mai preda la PaCo? Ce instrumente se mai predau? Stau la 5 minute da mi-e prea lene sa ma duc sa vad +k locul imi trezeste amintiri horifiante din copilarie.

pai un mosulet haios pe nume Popescu si predau pe chitari din 80 clasice exact ca a mea din poza si pe niste alte chest majoritatea s hora

Link to comment
Share on other sites

Total offtopic: Cine mai preda la PaCo? Ce instrumente se mai predau? Stau la 5 minute da mi-e prea lene sa ma duc sa vad +k locul imi trezeste amintiri horifiante din copilarie.

 

Paco as in Paco de Lucia ?

Clasica si flamenco preda Alex Ionescu (ex Latin Expres). Daca vrea cineva numarul lui sa-mi dea un PM.

 

Poate am inteles gresit...

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Guest cantofabule

Domnilor, nu va vopsiti singuri chitarile!

In cazul tau endo, ok, e un reghin, nu prea ai ce strica la ea daca nu e o chitara de calitate, dar daca e o chitara buna, vei regreta mai tirziu. Daca chiar trebuie dintr-un motiv sa le vopsiti, lasati un profi sa o faca.

Chitarile, mai ales cele vechi au farmecul lor, chiar daca sunt zgariate.

 

O chitara poate povesti multe, te uiti numai la ea si ti-e clar. Mai ales daca se vede pe ea ca e mai veche.

 

Eu am un Fender Jazz Bass de pe la mijlocul anilor 60. Cu basul asta cred ca ma voi ingropa, atit de mult imi place.

In timp a fost de nenumarate ori zgariat, lovit, am cintat cu el in ploaie, la festivaluri, in frig, iarna, lacul e complet jos, lemnul e pur, brut si uscat si suna cum nu suna alt bas, nazal si coios, mai ales daca e cintat la calus in spate. Are deja un fel de gropita peste doza din spate, acolo unde tin degetul.

Bassul asta nu e deloc usor de cintat, mai ales ca eu cint cu corzile ceva mai sus de grif decit alti basisti. Dar asa imi place mie sa muncesc un pic la el, imi raspunde altfel decit daca am corzile foarte jos, de trebuie numai sa-l atingi si el suna. In cazul din urma, n-are viata cintatul, e cumva sintetic.

Oh, m-am luat cu povestile....

In fine, ce vreau eu sa va sugerez: nu va vopsiti chitarile! E pacat. Iar chitara ta endo, asa rau cum povestesti tu, ea nu arata. Arata chiar foarte bine, cel putin in pozele ce le-ai pus.

cele corecte.

cp

Edited by cantofabule
Link to comment
Share on other sites

Domnilor, nu va vopsiti singuri chitarile!

In cazul tau endo, ok, e un reghin, nu prea ai ce strica la ea daca nu e o chitara de calitate, dar daca e o chitara buna, vei regreta mai tirziu. Daca chiar trebuie dintr-un motiv sa le vopsiti, lasati un profi sa o faca.

Chitarile, mai ales cele vechi au farmecul lor, chiar daca sunt zgariate.

 

O chitara poate povesti multe, te uiti numai la ea si ti-e clar. Mai ales daca se vede pe ea ca e mai veche.

 

Eu am un Fender Jazz Bass de pe la mijlocul anilor 60. Cu basul asta cred ca ma voi ingropa, atit de mult imi place.

In timp a fost de nenumarate ori zgariat, lovit, am cintat cu el in ploaie, la festivaluri, in frig, iarna, lacul e complet jos, lemnul e pur, brut si uscat si suna cum nu suna alt bas, nazal si coios, mai ales daca e cintat la calus in spate. Are deja un fel de gropita peste doza din spate, acolo unde tin degetul.

Bassul asta nu e deloc usor de cintat, mai ales ca eu cint cu corzile ceva mai sus de grif decit alti basisti. Dar asa imi place mie sa muncesc un pic la el, imi raspunde altfel decit daca am corzile foarte jos, de trebuie numai sa-l atingi si el suna. In cazul din urma, n-are viata cintatul, e cumva sintetic.

Oh, m-am luat cu povestile....

In fine, ce vreau eu sa va sugerez: nu va vopsiti chitarile! E pacat. Iar chitara ta endo, asa rau cum povestesti tu, ea nu arata. Arata chiar foarte bine, cel putin in pozele ce le-ai pus.

cele corecte.

cp

 

 

 

da sa zicem dar e zgariata rau de tot si in unele locuri e si putin lovita nimic grav

dar ar fi si pacat sa nu o fac sa arate calumea ca suna chear ff bine si mam atasat de ea e prima mea chitara si suna ff calumea are o rezonanta super marfa

suna umpic ca un western

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tocmai mi-am schimbat corzile inaltatorul si pragusul la ea si se aude super diferit,mult mai marfa si + de asta nu mai sunt atat de tari corzile ca ma omorau deabea puteam sa cant pe ea era chear criminala acuma am corzi d'addario de .009-.042 pe ea si inainte aveam belson si erau f.f. tari ma omorau chear nu puteam sa cant pe ea ma omora la degete erau mult prea tari corzie :)) super marfa va recomand din toata inima corzile d'addario asi merita cu desavarsire pretul(300.000rol-30ron lei)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.