www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Neck Reset Si Retastare Pentru O Acustica Veche


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Stie cineva daca se merita sa ii fac un neck reset si o retastare la o acustica Yamaha FG180 veche din 1976? Chitara suna superb si este in stare buna , nu este crapata, doar lacul este putin matuit pe ea, din pacate tastele sunt cam tocite si se apropie momentul cand i-ar trebui si un neck reset si o nivelare a tastierei in primele 2-3 pozitii.

 

Stiti cine ar putea face un neck reset si o rtastare si cam cat ar costa (as prefera sa fie din Bucuresti)?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca un neck reset e destul de scump, in jur de 300$ in state, ma gandeam ca noi traim totusi in Romania, am tras-o sufiecient din truss rod, are griful drept acum, din pacate as vrea un action mai bun decat ce imi poate oferi ea, si daca m-as apuca sa o retastez ma gandeam si la un neck reset. Chitara suna mai bine decat multe chitari noi cu pretentii, se apropie foarte mult de un Martin D28 ca sunet si cred ca merita investiti ceva bani in ea, din pacate nu sunt dispus sa investesc prea multi.

Link to comment
Share on other sites

Treaba asta am facut-o de cum am luat chitara, oricum trebuia sa o retastez, eram doar curios daca cineva putea sa faca un neck reset si la cati bani, daca tot ma apucam de reparat chitara era pacat sa nu iau si asta in calcul. Se poate canta destul de lejer pe ea, dupa o retastare cred ca e chiar ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.