www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu O Chitara Acustica


shakin the tree
 Share

Recommended Posts

Salut baieti, am o problema cu o chitara acustica si nu stiu unde as putea sa o rezolv mai bine.

Ce s-a intamplat e ca mi-a crapat griff-ul exact ca in poze:

 

post-518-1224513946_thumb.jpg post-518-1224514034_thumb.jpg

 

Exista vreo metoda de a repara chitara asta?

Cam cat credeti ca m-ar costa?

Cine mi-ar face lucrarea?

 

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, am o problema cu o chitara acustica si nu stiu unde as putea sa o rezolv mai bine.

Ce s-a intamplat e ca mi-a crapat griff-ul exact ca in poze:

 

post-518-1224513946_thumb.jpg post-518-1224514034_thumb.jpg

 

Exista vreo metoda de a repara chitara asta?

Cam cat credeti ca m-ar costa?

Cine mi-ar face lucrarea?

 

Va multumesc mult!

 

 

grosman, guitarshop, sau la lutieri care lucreaza mai mult sau mai putin in particulari.

Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume

destul de mare problema cu gatul chitarei, cred ca singura solutie este schimbarea gatului, numai ca asta presupune mai multe, eventual si schimbarea limbii, daca se poate dezlipi actuala.... ar fi bine, numai ca s-ar putea sa fie nevoie si de o limba noua, taste noi .... poare recuperezi bara de armare ( acustica trebuie sa aibe asa ceva), pe urma dupa ce lemnul este finisat in alb trebuie lacuit, adus la aceeasi nuanta cu restul corpului..... o sa sara ceva ceva la pret, incearca sa vezi pe la cativa mesteri, nu te arunca la primul

Link to comment
Share on other sites

...prefer o carpeala ...

Cred cã ar merge prin lipire plus ranforsare transversalã cu holtzºuruburi.

Preferabil ca holtzºuruburile sã nu fie introduse direct în lemn, ci prin gãuri mai subțiri care sã traverseze lemnul din ambele pãrți ale rupturii. Se procedeazã astfel:

- se fixeazã cele douã bucãți de grif în poziția corespunzãtoare;

- se dau gãurile, dinspre partea cea mai puțin vizibilã (cu burghiu mai subțire decât viitoarele hotzºuruburi);

- se adaugã adeziv de lemn în crãpãturã (aracet, clei);

- se fixeazã din nou griful în poziția corectã;

- se înfig ºi se înºurubeazã holtzºuruburile (care trebuie sã prindã lemnul din ambele pãrți ale crãpãturii, eventual se vor introduce din ambele sensuri);

- se reverificã ºi eventual se reajusteazã pozițiile celor douã bucãți de lemn;

- se lasã nemiºcat 1-2 zile (la temperatura camerei);

- se curãțã eventualele urme de lipici, ºi eventual se ºlefuieºte zona de îmbinare.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Cat de lung ar trebui sa fie un astfel de surub? Nu o sa imi iasa pe partea cealalta?

E greu de evaluat din fotografie. Probabil 2 cm. (Estimez ca ar fi nevoie de 2-4 holțºuruburi.)

Poate cã trebuie luatã în calcul ºi strãpungerea completã cu gãuri, ºi respectiv acoperirea lor ulterioarã cu vopsea/lac.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am intrebat prost, deci ideea e ca trebuie sa imi iau holzsurub care sa aiba dimensiunea cat mai mare se poate insa mai mica decat grosimea grifului, da? :) Si doua vin de sus, doua vin de jos? E ok si aracet, sau e mai indicat clei?

 

Ma gandeam sa duc la cineva sa imi faca, dar poate ma apuc eu daca tot a fost mirceab amabil :)

Link to comment
Share on other sites

...trebuie sa imi iau holzsurub care sa aiba dimensiunea cat mai mare, insa mai mica decat grosimea grifului, da? :) Si doua vin de sus, doua vin de jos? E ok si aracet, sau e mai indicat clei?

Ai prins bine ideile.

Este foarte bun ºi aracetul, însã atenție cã existã în comerț ºi variante proaste ºi ieftine de aracet. (Deci cautã unul cât mai bun/scump, eventual în cantitate micã, ºi nu din cele pentru zugrãvit.)

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu ... sper ca am priceput bine din poze

 

Cauta aracet pentru lemn in comert si vezi ca sunt niste bride de tamplar in forma de F . Cumperi si una de asta .

Desfaci corzile - pui aracet si imbini cat mai bine ruptura - prinzi cu brida pe cele doua parti si strangi cu simt pana ce crezi ca sunt bine fixate si iasa excesul de aracet - stergi cu o carpa umezita aracetul in exces si lasi cel putin 24 ore sa se usuce .

Eventualele urme dupa uscare se pot estompa cu putin bait de lemn .

 

va tine garantat ,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.