www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

si iar boxe


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

Sunt asa ieftine pentru ca atata fac... la banii astia probabil este vorba de placaj foarte subtire, difuzoare foarte proaste si lucru foarte slab calitativ.Ia exemplu niste boxe Tsunami care costa 300.000, si compara-le cu un sistem Creative 2.1 de 60+euro. Probabil ca diferenta nu e asa de mare, dar garantat boxele alea nu au 600W, si modul in care se aud zice totul :)

 

Banuiesc ca nu le poti incerca inainte sa le cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Unul din lucrurile cele mai importante la o boxa este compartimentarea ei si izolarea ei in interior... pentru a face acest lucru corect sunt necesare destul de multe cunostinte de acustica ... Chiar daca exista o groaza de programe care fac acest lucru automat, este foarte important sa ai toate detaliile unui difuzor, lucrul asta nu prea se intampla la difuzoarele noname, sau chiar daca exista de obicei nu sunt adevarate .. nu ma refer numai la puterea lor... in functie de aceste valori se calculeaza fantele sau gaurile care elimina presiunea din cutie. Un alt element important este imbinarea cutiei, deoarece trebuiesc facute niste fante de prindere cu ajutorul unei freze .... apoi filtrele, si acestea variaza in calitate destul de mult, iar calitatea se reflecta in pret. Dimensiunea unei cutii nu inseamna neaparat un sunet mai bun. Este adevarat ca si materialul este foarte important .. cel mai bun este lemnul presat, dar si acesta este de calitati diferite ...

Construirea de incinte acustice a devenit o adevarata industrie sau chiar o adevarata pasiune ... este o arta aproape. Este foarte posibil sa gasesti boxe facute care sa sune la fel de bine ca cele originale si la un pret foarte avantajos ... dar atentie la calitatea materialelor folosite... macar cauta un pret la un difuzor bun ... daca acesta coincide cu toata boxa .. este clar.

 

Sfatul meu este .. asta daca nu ai prea multi bani .. sa cauti pe cineva care stie sa construiasca astfel de incinte, sa faci comanda in functie de bani, eventual sa cumperi tu materialele ... iar apoi sa nu te zgarcesti la difuzoare si filtre.

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Cei de la KON au marfa destul de buna, am mai cumparat de la ei. Cel putin la componente separat. La boxe preconstruite nu stiu, desi nu cred ca nu isi fac banii. Puterea reala a lor m-ar mira insa sa fie atata.

Ce recomand eu este sa iti confectionezi dupa bunul plac boxele, sau sa vorbesti cu cineva sa ti le faca.

Daca oricum cumperi de pe site-ul respectiv, orienteaza-te spre un HP 15" [difuzorul bass] iar mai departe iti alegi tu. Pt. hp 15 poti vb cu admin`ul si ti`l aduce. Avantajul e, ca iti dau parametrii TS, si cu un program gen BassBox6 [programul face tot pentru tine] iti poti confectiona chiar tu incintele din ce vrei, fie pal, fie ca esti mai nervos si bagi lemn masiv. The choice is yours. E doar un pont gratuit. :)

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.