www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gretsch G5120


Guest msmihai
 Share

Recommended Posts

Guest msmihai

Salut tuturor . De curand am intrat in posesia unei mici sume de bani si m-am gandit ca, vanzand si celelalte instrumente ale mele, as putea ajunge la "fabuloasa" suma de 2600 ron pentru a putea achizitiona acel gretsch g5120 ( guitarshop ) . Ce ziceti ? Se merita ? L-a testat cineva pe cel din magazin ? Cum se aude ? Cum sta cu actionul ? S-ar merita o astfel de investitie ? In afara de rock and roll nu prea mai cant alte genuri si oricum visez de mult mult timp la chitara aia.

 

PS . Poate e cineva din Iasi care ar putea sa-mi prezinte o astfel de chitara :)

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Salut Mihai!

 

Eu am un Gretsch Pro Jet, tot din seria Electromatic (adica instrumentele mai ieftine, facute in China). Pot sa iti spun ca finisajele, calitatea lemnului, a dozelor etc este foarte buna (mai ales pentru pretul lor) si am citit ca acest lucru este valabil la toate modele Gretsch Electromatic.

 

Modelul pe care il vrei tu nu l-am incercat personal, dar l-am vazut in magazin, finisajele pareau "la ochi" bune, dar ideal ar fi sa incerci instrumentul cu mana ta. Eu zic ca merita, iar daca mai tarziu esti dispus sa mai investesti putin in ea (cheite, niste doze TV Jones) vei avea o chitara excelenta.

 

Mult succes si daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie (private-message)

 

Alex

Link to comment
Share on other sites

Un prieten a probat-o pe cea de la Guitar Shop si i-a placut foarte mult. Comparata cu un Epiphone Sheraton suna mult mai bright. Singura problema ar fi sa te obisnuiesti cu feelingul grifului care la Gretsch e altfel decat la alte chitari, in rest chitara este comoda si suna excelent pentru ce ai vrea tu sa canti. Exact cum ti-a spus su Alex cu un upgrade de doze (btw nici astea nu suna rau deloc) si la cheitele de acordaj ai avea o chitara foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.