www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Manual Digitech Gnx4


Guest flo_ta61
 Share

Recommended Posts

Guest flo_ta61

Stie cineva...undeva ...candva...daca exista manual pt. tipul acesta de procesor si in limba romana???Este o intreaga fabrica de sunete(pt. unii mai proaste ,pt. altii mai bune....depinde de gusturi)si este pacat sa nu fie exploatat la maximum pt. banii care-i dai pe el.Eu de ex. sunt multumit de el (in primul rand ca este al meu si am dat o caruta de bani pe el)si in al doilea rand ,fiind ''carciumar''se adapteaza binisor cam la toate stilurile de ceteristi dar...mai sunt multe de sapat si un manual in limba romana m-ar ajuta enorm .Daca nu exista ,poate ,cei care au GNX4 si au si avut timp sa il cerceteze pot sa dea niste sfaturi.ex.-inregistrari MP3,midi etc.(mai lipseste organistul si ai nevoie..)La RP 2000 stiam sa setez pedala -pana la jum. cursa un ton, cealalta ,alt ton etc. :)

Link to comment
Share on other sites

Manual de utilizare in limba romana nu exista... setarea procesorului este mai complicata, mai ales ca exista foarte multe optiuni pentru alocarea diversilor parametri catre switch-uri si catre pedala de expresie (care poate controla pana la trei parametri simultan)...daca ai rabdare si reusesti sa petreci ceva mai mult timp butonand obtii niste tonuri OK iar efectele sunt foarte bune! Cred ca cea mai usoara varianta de setare este cu ajutorul calculatorului, pe USB, cu programul de editare inclus - interfata grafica este foarte explicita si toate efectele sunt prezentate separat, este mult mai usor sa reglezi diversi parametri si sa salvezi preseturile, plus ca la anumiti parametri ai acces doar din calculator...inregistrarea este foarte simpla, trebuie doar sa rutezi bine diferitele surse de semnal... cum spuneam, trebuie sa ai timp si rabdare, dar rezultatul merita!

Link to comment
Share on other sites

Guest flo_ta61
Manual de utilizare in limba romana nu exista... setarea procesorului este mai complicata, mai ales ca exista foarte multe optiuni pentru alocarea diversilor parametri catre switch-uri si catre pedala de expresie (care poate controla pana la trei parametri simultan)...daca ai rabdare si reusesti sa petreci ceva mai mult timp butonand obtii niste tonuri OK iar efectele sunt foarte bune! Cred ca cea mai usoara varianta de setare este cu ajutorul calculatorului, pe USB, cu programul de editare inclus - interfata grafica este foarte explicita si toate efectele sunt prezentate separat, este mult mai usor sa reglezi diversi parametri si sa salvezi preseturile, plus ca la anumiti parametri ai acces doar din calculator...inregistrarea este foarte simpla, trebuie doar sa rutezi bine diferitele surse de semnal... cum spuneam, trebuie sa ai timp si rabdare, dar rezultatul merita!

Frederic -eu tocmai la timp liber sunt deficitar .am fost si la pachuri ,am luat cateva de acolo dar si acelea trebuiesc slefuite...depinzand de chitara,statie,etc...

Am incercat sa ma descurc cu manualul in engleza insa la un moment dat, intra in niste detalii de... m-am blocat;Ai cateva setari care te-au dat pe spate si ...vrei sa le impartasesti si altora(in cazul de fata...mie)!!!(flo_ta61@yahoo.com) :)

Link to comment
Share on other sites

Nu era o lege care obliga comerciantii sa livreze produsele insotite de manual de utilizare in limba romana?

 

Later: Am gasit:

"Toate informațiile privitoare la produsele ºi serviciile oferite consumatorilor, documentele însoțitoare, inclusiv cele referitoare la informațiile privind securitatea produsului ºi instrucțiunile de utilizare, precum ºi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie sã fie scrise în limba românã, indiferent de țara de origine a acestora, fãrã a exclude prezentarea acestora ºi în alte limbi."

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Din pacate,nu prea este genul de procesor pentru oameni fara timp... asa cum bine ai precizat, tonurile difera foarte mult in functie de chitara si de ampul folosit - asa ca nu te ajuta deloc un patch luat de pe net sau o "reteta" de setari...incearca sa faci niste tonuri de baza fara efecte (clean, crunch, high gain, etc.) care sa sune bine pentru chitara ta, folosind numai partea de simulatoare de amplificatoare si boxe, le salvezi ca modele de amp preferate si apoi le colorezi cu efecte in functie de piesele pe care vrei sa le folosesti.

 

Dr.X: Conform OG 21/1992, art.20, alin.5 : "Toate informațiile privitoare la produsele ºi serviciile oferite consumatorilor, documentele însoțitoare, inclusiv cele referitoare la informațiile privind securitatea produsului ºi instrucțiunile de utilizare, precum ºi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie sã fie scrise în limba românã, indiferent de țara de origine a acestora, fãrã a exclude prezentarea acestora ºi în alte limbi." ...exista, dar nu se respecta, ca si multe altele...

Link to comment
Share on other sites

Dr.X: Conform OG 21/1992, art.20, alin.5 : "Toate informațiile privitoare la produsele ºi serviciile oferite consumatorilor, documentele însoțitoare, inclusiv cele referitoare la informațiile privind securitatea produsului ºi instrucțiunile de utilizare, precum ºi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie sã fie scrise în limba românã, indiferent de țara de origine a acestora, fãrã a exclude prezentarea acestora ºi în alte limbi." ...exista, dar nu se respecta, ca si multe altele...

Corect. Citatul e clar! Daca mergem frumos la ANPC poate se schimba situatia (...si mai face si nevasta-mea ceva bani din traduceri de manuale si instructiuni de utilizare pentru instrumente muzicale si efecte). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest flo_ta61

Nu vreau sa supar firma de unde am luat procesorul deoarece de acolo imi cam fac cumparaturile dar legal (conf. citatelor mentionate de Dr. X si Frederick)ar trebui sa distribuie manualul in lb. romana celor care-l reclama nu credeti? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest flo_ta61

Am avut o discutie cu cei de la proguitar si la propunerea mea ,s-ar putea ca in curand sa apara pe syte-ul lor si o traducere in limba romana a manual.Digitech GNX4.Au motivat ca nu au avut pana acum un bun traducator ai termenilor tehnici deci ,cei care se pricep , luati legatura cu guitarshop si oferiti-va serviciile pentru a adauga un ban la bugetele personale si pt.fericirea celor 49-50 de posesori de GNX4. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.