www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fumatul pasiv (secondhand)


Guest Legion
 Share

Recommended Posts

Treptat-treptat se pregateste terenul pt interzicerea tutunului.

 

Asa este. Sa speram ca vor avea si succes.

 

Si cat oi fi eu de nefumator convins, asta mi se pare inacceptabil.

 

Nu te intreaba nimeni pe tine cum ti se pare tie si nu tine nimeni seama de parerea ta. Relax.

 

E o problema de sanatate publica si pentru asta nu se organizeaza referendum. Se iau hotarari pe care trebuie sa le respectam.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

repet sunt nefumatoare si sper sa nu fac niciodata tampenia sa ma apuc de ele(desi comparativ cu drogurile gen heroina, cocaina&co as prefera sa fumez)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Nu te intreaba nimeni pe tine cum ti se pare tie si nu tine nimeni seama de parerea ta. Relax.

 

E o problema de sanatate publica si pentru asta nu se organizeaza referendum. Se iau hotarari pe care trebuie sa le respectam.

 

Hmmm...

 

Asta. Imi place sa cred ca sunt un individ autonom si ca am dreptul sa-mi decid viitorul.

Se pare ca de fapt sunt un supus umil al STATULUI si ca sanatatea mea o problema de interes public. De unde se trage concluzia ca de fapt statul e proprietarul corpului meu, nu ?

 

O intrebare - libertatea (si responsabilitatea pe care o implica) ti se pare un lucru asa de infricosator ?

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...

 

Asta. Imi place sa cred ca sunt un individ autonom si ca am dreptul sa-mi decid viitorul.

Se pare ca de fapt sunt un supus umil al STATULUI si ca sanatatea mea o problema de interes public. De unde se trage concluzia ca de fapt statul e proprietarul corpului meu, nu ?

 

O intrebare - libertatea (si responsabilitatea pe care o implica) ti se pare un lucru asa de infricosator ?

 

Copilarii. Propaganda. Cati ani ai?

Am sa-ti spun cu tristete ca sanatatea ta nu e o problema de interes public. Pur si simplu nu ii pasa nimanui de tine (cu exceptia parintilor tai si celor care te iubesc). O problema de interes public este sanatatea ecosistemului in care te afli. Sanatatea (si viata) ta ca individ va fi (si este, dar oamenii de rand nu realizeaza asta) intotdeauna sacrificata daca interesele grupului o cer.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Copilarii. Propaganda. Cati ani ai?

Am sa-ti spun cu tristete ca sanatatea ta nu e o problema de interes public. Pur si simplu nu ii pasa nimanui de tine. O problema de interes public este sanatatea ecosistemului in care te afli. Sanatatea (si viata) ta ca individ va fi (si este, dar oamenii de rand nu realizeaza asta) intotdeauna sacrificata daca interesele grupului o cer.

 

Inteleg cum stau lucrurile si ca libertatea e o chestie buna de zis fraierilor.

Dar sa saluti interdictiile de tot soiul si sa le aplauzi pentru ca sunt "pentru binele public" e ceva ce nu pot intelege.

 

Dar probabil ca sunt un reactionar ramas blocat la nivelul secolului 19. Se pare ca in epoca noastra moderna individul e o fictiune, in timp ce statul e REAL ...

Link to comment
Share on other sites

Revenind la fumat, referindu-ne la interdictia fumatului ca asta e subiectul, prin prisma meseriei mele o inteleg foarte bine si sunt de acord cu ea. Am si eu lucruri cu care nu sunt de acord, dar nu in acest caz. Vad zilnic cum unii oameni (poate chiar majoritatea) nu inteleg si realizez faptul ca nici nu ar avea cum, saracii. Si mi se pare normal in acest caz sa nu le ceri parerea. Sper, in continuare, pentru binele copiilor nostri (noi fiind deja o generatie pentru care nu mai conteaza) ca tutunul va fi complet interzis candva.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Stau si ma intreb, oare ce soi de om trebuie sa fii ca sa spui lucruri de genul

 

"Ba baiete, daca nu faci de buna-voie ce spun EU ca e bine pentru tine, te voi obliga"

 

De acord ca fumatul e daunator.

Dar pana la urma e vorba de autonomia individului (concept care tie ti se pare rizibil, dar mie mi se pare un lucru serios).

 

Chiar crezi ca ai tu (si numai tu) dreptul sa dictezi altora ce sa faca, pentru ca "ei nu inteleg, saracii" ??

Link to comment
Share on other sites

Stau si ma intreb, oare ce soi de om trebuie sa fii ca sa spui lucruri de genul

 

"Ba baiete, daca nu faci de buna-voie ce spun EU ca e bine pentru tine, te voi obliga"

 

De acord ca fumatul e daunator.

Dar pana la urma e vorba de autonomia individului (concept care tie ti se pare rizibil, dar mie mi se pare un lucru serios).

 

Chiar crezi ca ai tu (si numai tu) dreptul sa dictezi altora ce sa faca, pentru ca "ei nu inteleg, saracii" ??

 

Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea mea. Si asa mai departe. Nu numai ca am dreptul sa dictez, legea imi da dreptul in unele situatii, pentru ca am terminat o scoala care presupune ca stiu mai bine decat tine ce e mai bine pentru sanatatea ta si a celorlalti. Iti dau un exemplu. Daca constat ca cineva are o boala contagioasa care pune in pericol pe cei din jur iar el nu vrea sa faca tratament si nu vrea sa fie izolat, am dreptul sa il izolez fortat. Desigur, politia il va izola, dar eu semnez si eu imi asum raspunderea. Asa e legea. Fumatul ii pune in pericol pe ceilalti, e o realitate pe care nu trebuie sa o inteleaga toti, dar deocamdata nu e pe lista aia care imi permite mie sa izolez indivizi. Am multe exemple despre ceea ce facem noi la recomandarea OMS impotriva individului dar in favoarea omenirii, dar nu le pot discuta pe un forum public. Dar la o bere cu prietenii nu ma sfiesc sa discut. Stii ce e culmea? Propaganda facuta a fost atat de puternica incat insisi oamenii iti cer uneori sa actionezi impotriva lor, ei saracii crezand ca asa e bine, ca asa au citit in presa, pe internet, etc.

Lumea nu e ce vezi la televizor, intradevar sunt multe cuvinte frumoase care se vand la fraieri. Presa, prin majoritatea covarsitoare a indivizilor extrem de slab pregatiti ce o compun, e doar un mijloc de manipulare a maselor.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Faust

 

Poate am inteles eu gresit, dar nu cumva tocmai ai spus ca speri ca fumatul sa fie interzis ca sa ai ocazia sa privezi de libertate pe amatorii de tutun ?????

 

Doamne ...

Link to comment
Share on other sites

Ai rastalmacit un pic. Nu imi doresc sa privez de libertate pe nimeni :)

Sunt un om foarte pasnic. Cei de pe forum care ma cunosc stiu asta.

Dar imi doresc ca intr-un viitor (pe care noi nu il vom apuca din pacate) fumatul sa devina istorie.

Stiai ca pe frunza de tutun nu creste niciun microorganism?

Stiai ca frunza de tutun pusa pe o plaga o apara de infectie? Tocmai pentru ca pe frunza de tutun nu creste nici o bacterie, nimic.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Faust

 

Ai facut urmatoarele afirmatii

 

"Daca constat ca cineva are o boala contagioasa care pune in pericol pe cei din jur iar el nu vrea sa faca tratament si nu vrea sa fie izolat, am dreptul sa il izolez fortat."

 

si

 

"Fumatul ii pune in pericol pe ceilalti, e o realitate pe care nu trebuie sa o inteleaga toti, dar deocamdata nu e pe lista aia care imi permite mie sa izolez indivizi."

 

Daca contagiozitatea iti da dreptul sa privezi de libertate si tu trasezi o echivalenta intre tutun si o boala contagioasa (echivalenta care mi se pare absurda - si o spun ca nefumator, repet), nu rezulta ca fumatul ar trebui sa se lase cu privare de libertate ???

 

LE Da, stiu ce zici despre tutun. Sunt perfect constient ca e toxic. De aia nu fumez (incep sa ma plictisesc sa tot repet asa, e asa de greu de inteles ca vorbesc in numele unor principii morale ?? ).

 

Dar tot nu pot sa inteleg si sa accept ce soi de om trebuie sa fii ca sa dictezi altora ce sa faca cu propriile lor corpuri.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Crede-ma subiectul e foarte serios. Nu e loc de discutii principiale, libertati incalcate, fac ce vreau cu corpul meu, etc. E un subiect foarte trist. Si eu, si tu, si cred ca fiecare dintre noi avem fumatori in familie, oameni pe care ii iubim si ii vom pierde prematur. E mai trist decat ne imaginam.

 

E normal tie sa ti se para absurda echivalenta. Iti trebuie 12 ani de studii postliceale ca sa nu ti se mai para absurda.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Crede-ma subiectul e foarte serios. Nu e loc de discutii principiale, libertati incalcate, fac ce vreau cu corpul meu, etc. E un subiect foarte trist. Si eu, si tu, si cred ca fiecare dintre noi avem fumatori in familie. E mai trist decat ne imaginam.

 

"Puritanismul e frica teribila ca cineva, undeva se distreaza" - citat din H.L. Mencken.

 

Asa si acuma. Fumatul e "subiect serios" pentru ca unii oameni isi aroga dreptul de a decide.

Si mereu e loc de discutii principiale si libertati incalcate. Astea sunt lucruri MULT mai triste decat fumatul.

Link to comment
Share on other sites

Si mereu e loc de discutii principiale si libertati incalcate. Astea sunt lucruri MULT mai triste decat fumatul.

 

Poate ai dreptate, dar eu nu pot intelege, asa cum nici tu nu poti intelege ce zic eu. Eu sunt medic si la mine lucrurile se petrec cam asa: Sunt oameni cu care astazi discut si incerc sa-i ajut iar maine ii vad la necropsie. Iar poimaine se repeta cu alti si alti oameni. Apoi ii vine randul unui apropiat, apoi cuiva din familie, iar eu sunt neputincios in fata ''destinului'' Dar asta nu e destin. Sunt lucruri pe care oamenii si le fac cu mana lor. Si toate astea imi ocupa timpul si nu mai apuc sa ma gandesc la discutiile principiale si la filosofii. De aia iti cer sa nu fii suparat pe mine ca discutia are capitole care ma depasesc, la mine azi e alba si maine e neagra. Azi e viu, maine e mort. Gri, nu exista.

Eu vad lucrurile asa. Tatal are dreptul sa fumeze. Dar copilul are dreptul sa aiba un tata. Nu poti incalca libertatea tatalui de a fuma, dar e etic ca tatal sa incalce libertatea copilului de a avea un tata? Eu nu am stiut sa raspund la intrebarea asta.

Oricum, tutunul nu ar fi prima planta interzisa.

Atunci cand nimeni nu va mai fuma tutunul, toate aceste probleme, discutii principiale, filosofii nu isi vor mai avea sensul.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Faust

 

Inteleg ce zici, dar nu cred ca e bine sa iei decizii cu inima.

Eu personal cunosc oameni care si-au ratat viata din cauza alcoolismului. Poate ar trebui sa duc campanie anti-alcool, dar nu mi se pare normal.

 

Repet, din punctul meu de vedere e aberant sa dictezi altora ce sa faca cu vietile lor. E neplacut sa vezi cum isi fac rau, dar pe unii oameni pur si simplu nu ii poti ajuta - si nici o lege, nici o interdictie nu va schimba asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.