www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setare Strat


Guest

Recommended Posts

Mi-am schimbat dozele recent la chitara mea si persoana care mi le-a schimbat mi-a marit distanta intre corzi si grif. E vreo problema daca ma apuc eu de nebun sa cobor distanta ( afecteaza intonatia/falseaza)? Stiu cam cum trebuie sa procedez dar nu bine... :)

Nu mai e la fel de cand mi-a marit distanta... :)

Chitara mea e un Squer Strat Afinity.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

am mai zis asta...ti-o zic si tie:

nu iti face probleme, nu ai ce sa strici...astia sunt pasii:

 

1.indrepti griff-ul.

2.setezi atacul cat mai jos dar fara sa ai fret buzz mare sau deloc...dupa gustul fiecaruia.

3.reglezi intonatia cu un tuner in cazul in care nu te descurci cu urechea.

 

daca sti cum se fac cele de mai sus da-i bice...iar daca nu, intreaba si iti raspund.

 

spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Gata! Mersi mutlt!

Cu un tuner si putina rabdare am reusit. Norocul meu a fost ca nu a trebuit sa mai stau sa fac intonatia pentru ca lutierul(Guitar Shop) mi-a ridicat doar distanta intre corzi si atat* (si din cauza asta imi falseze pe la pozitia 12 si nu stiam dece :D ) tot ce a trebuit sa fac e sa cobor corzile pana nu imi mai falsa chitara... simplu :)

:)

*nu mai a umblat la suruburile special facute pentru setarea intonatie... alea cu care modifici pe orizontala pozitia... :) ... nush cum sa zic dar cred ca va-ti prins :P

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.