www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Chitara


Guest Tazz
 Share

Recommended Posts

Guest Tazz

Salutare chitaristi de toate varstele...Am vazut acum cateva saptamani un topic despre cum poti sa iti faci niste zode...dar nu-l mai gasesc...as vrea sa-mi fac 3 doze bune...am vrut sa-mi cumpar....dar daca as putea sa mi le fac eu...le-as face...as vrea sa stiu cam pentru cat sa bobinez...daca se pricepe cineva la electrica...si ce materiale ar fi bine sa folosesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Tazz

da... dupa ce am stat vreo ora sa ma uit si sa recitesc topicurile...nu am prea inteles nimic....am daor 14 ani...si sunt incepator in electronica...dar nu ma prea uce capu :)...deci...am nevoie de lita izolata intre 0.1 si 0.05 mm. Nu prea am inteles o chestie...am vazut ca in centrul dozei...susunt 6 bucati de "ceva" ...acest ceva ce este? magnet? sau fier? poate fi si fier...dar...suna mai rau? am o intrebare... cate "ture" sau/....cat trebuie sa bobinez pentru 1 Ohm? si cam de cati ohmi trebuie sa fie doza?....am vazut ca o daza facuta de cineva(de pe forum) scotea sunetele prea inalte...ce pot sa fac sa nu mi se intample asta?Am vazut ca semnalul trebuie sa fie intre 4-500 mV ...cam cat ar trebui sa fie mai exact sa sune bine? cu cat dau mai multe ture cu atat cresc mV-ti?

Inca o chestie pe care nu am inteles-o...vreau sa pun deasupra si dedesuptul bobinei bucati de plastic de la o carcasa de CD...dar pe laterale ce pun? banda izolanta? peste asta trebuie sa pun o carcasa de metal?

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

tot pe la varsta ta mi-am facut si eu doze...inca mai am una si e ok, in sensul ca scoate un sunet decent, dar incomparabil cu cele serioase. sfatul meu este sa nu te hazardezi ca nu au cum sa-ti iasa profi...

 

daca vrei tu sa-ti construiesti doze, da-i inainte, dar mai mult decat o distractie si un experiment de fizica si inginerie f serios nu o sa fie.

 

iti voi lasa niste pasi pe care trebuie sa-i urmezi cand vrei sa construiesti ceva...orice:

 

1.studiu:

-studierea obiectelor asemanatoare cu proiectul tau si intelegerea modului de functionare.

-studierea fenomenelor fizice cu care te intalnesti in proiectul tau.

-posibilitati de realizare a constructiei.

 

2.proiectare:

-schitarea obiectului.

-calcularea parametrilor si marimilor fixe.

-desenarea amanuntita a obiectului si a conponentelor/subansamblelor acestuia.

 

3.realizare practica:

-procurarea/construirea de unelte necesare.

-procurarea materialului.

-realizarea subansamblelor si testarea acestora.

-construirea prototipului.

 

iti las un link... http://europa.spaceports.com/%7Efishbake/buck/humbuck.htm

 

daca ai nelamuriri sau intrebari te voi ajuta cu placere...doar trebuie sa ma intrebi...

 

succes.

Link to comment
Share on other sites

ca sa-ti iasa ceva de calitate...

ti-ar trebui o masina de bobinat (eventual cu numaratoarea spirelor automata)

fara masina e greu ...ca-i sarma subtire tare

si niste magneti de calitate....nu din aia de la dulapul de bucatarie :)

 

per total nu se merita.

 

la 200 si ceva de lei bucata...

Link to comment
Share on other sites

Guest Tazz

voi folosi magneti de la hdd ars...undegasesc o masina de bobinat?

 

o sa bobinez 5 mii de ture si 4500 ture la bridge

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

voi folosi magneti de la hdd ars...undegasesc o masina de bobinat?

 

o sa bobinez 5 mii de ture si 4500 ture la bridge

 

:) Zi frate adresa pe un PM, daca te intereseaza si'ti trimit io (moca) doua humbacker'uri ibanez INF (bridge si neck) care nu le mai folosesc de mult..sa nu te chinui degeaba. Acolo e munca de chinez batran si cum ti'au zis si altii (parca) ai toate sansele sa gresesti..+ ca nu o sa scoti vreun output rasarit din ele..:)

Link to comment
Share on other sites

:) Zi frate adresa pe un PM, daca te intereseaza si'ti trimit io (moca) doua humbacker'uri ibanez INF (bridge si neck) care nu le mai folosesc de mult..sa nu te chinui degeaba.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tazz

Iti multumesc mult...ti-am trimis un PM cu adresa...cat m-am chinuit...cu chiatara asta sa o fac sa se poata canta [pe ea =)) :) Mii de multumiri...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.