www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Bass


Guest Buba

Recommended Posts

Pentru ca mis nou pe acest forum va salut pe toti si in primul rand pe cel care a facut acest forum. dupa 20 de ani de pauza (am 44 acu) m-am apucat din nou de bass. mi-am luat un fender cu doze ieftine si acu dupa juma de an de repetat parca as vrea mai mult de la bass-ul meu. Stie cineva ce doze, eventual ce efecte ar trebui sa-mi iau ca sa-l fac sa sune ca cel al lui Jaco Pastorius din Birdland (weather report). am trait cu impresia ca numai un fretless poate sa sune asa dar dupa multe vizionari pe youtube am ajuns la concluzia ca si un bass cu taste poate sa scoata cam acelas sunet. merci anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Desi nu stiu mai nimic de bassuri, cred ca ar fi util de mentionat tipul de fender, daca e precision sau jazz bass. Din cate mai stiam, dozele de la unul nu prea se potrivesc la celalalt.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Asta nu prea tine de tipul de doze pe care le ai, iar schimbarea lor cu altele calitativ mai bune nu ti-ar rezolva problema, adica nu ai putea obtine sunetul de fretless.

Pe tine te-ar putea ajuta o pedala de efecte care sa aiba efectul fretless..adica din sunetul normal pe care il ai acum sa-l transforme intr-un sunet foarte apropiat de al unui bas fretless. Din ce stiu eu serie de multiefecte Digitech pentru bas contin un asemenea efect. E foarte posibil ca si alti producatori de efecte pentru bas sa aiba asa ceva, eu doar de Digitech stiu.

Link to comment
Share on other sites

am un korg toneworks AX3B care are de toate :fretless, chorus flanger, etc. daca vizionati

veti vedea ca este bass cu taste si cu toate astea la inceput obtine acel sunet la o ocatva mai sus datorita ciupirii corzilor in dreptul dozei a doua ca mai apoi sunetul sa urce inca o octava parca atunci cand cand ciupeste corzile in dreptul primei doze. mai trebe sa lucrez la asta. oricum merci. e bine sa nu fi singur atunci cand te zbati :)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.