www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Noise


Guest Ageispolis
 Share

Recommended Posts

Guest Ageispolis

Caut o chitara buna pentru shoegaze, nosie, punk, dar la care sa pot sa cant si chestii mai calde ca blues. Am buget de 1000 RON si ma gandeam la un Squier Tele Custom II sau I (desi tind mai mult spre II ca are P90), Squier Showmaster, Squier Deluxe Stratocaster MN,Squier Black&Chrome Telecaster, Epiphone Les Paul Special II, Ibanez RG321MH.

Ideea este ca daca imi cumpar o chitara cu bloc tremolo vreau sa fie rezistent lemnu ca planuiesc sa il folosesc Hendrix style si sa nu ma deranjeze la acordat, dar si una fara tremolo e binevenita.

Ma intereseaza foarte mult si fiabilitatea.

 

As fi recunoscator daca ati raspunde pt ca as fi scutit de a incerca toate chitarele listate ca nu vreau sa ii calc pe nervi pe vanzatori. :)

 

 

Multumesc .

Edited by Ageispolis
Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

eu as merge pe un Tele cu P90...output nici extrem, nici slab...poti sa o dai de pamant si nu sufera :)

legat de tremolo...am un strat american standard, cu tremolo in 2 pivoti, si nu pot sa spun ca sunt multumit...probabil ca ti-ar da multe dureri de cap, mai ales la o chitara pana in 1000 de RON. Hendrix a fost un zeu al tremolo-ului, dar el putea sa cante si cu chitara dezacordata...spun unii..

Link to comment
Share on other sites

Guest Ageispolis

eu mi'am rupt bucata de lemn in care e prins blocu tremolo....si ca sa o fixez la loc...am facut o structura de metal sub pick-guard...nu se vede ca a patit asta si inca sta acordata....sunt extrem de uimit de actuala mea chitara..a trecut prin multe si tot tine......si am dat doar 200 RON pe ea(freelancer daca citesti postu asta...e geniala chiatara =)) )....eu is mai experimental. Ma mai gandeam ca poate telecasteru ala e cam pt blues...

 

multumesc de sfat

 

p.s.: Si Kevin Shields de la My Bloody Valentine e un zeu al tremolo-ului :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.