www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hi And Lo Inputs


OntZ

Recommended Posts

Guest ozzybui

asa cum am vazut la schema de preamp la un JCM800 : high input are inca un stage de preamp (1/2 12AX7/ECC83), deci este mai sensibil, adica este invers cum a zis Dicu : hi input pentru doze cu output mic, si low input pentru doze cu output mare ?

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

o explicatie de suprafata ar fi urmatoarea:

in hi intra dozale cu semnal mic, in general cele pasive...dar exista si pasive cu output mare vezi x2n sau duncan distortion..

in low intra dozele active sau pasivele du genul celor amintite mai sus.

 

exemplu: in ampliful meu intru cu ambele chitari (sd duncan distortion si dimebucker) pe low pt a obtine cat de cat un clean ("cat de cat" pt ca statia mea nu are clean adevarat, ci un crunch); :)

pe hi obtin un distors slab;

colegul meu de trupa are sd livewire si pe hi obtine distors in adevaratul sens al cuvantului iar pe low are un overdrive frumos.

 

daca vrei mai multe detalii, gen schema lui, cere si o voi posta.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
deci practic in lo bagi daca vrei mai putin distors, si in hi pt mai mult (cu aceeasi chitara ma refer)

 

edit: intrebare si mai stupida... daca bagi o chitara in hi si alta in lo in acelasi timp, ce se-ntampla? :)

 

1. e clar ca in low vei avea mai putin gain, si in hi vei avea mai mult gain, cu aceeasi chitara

 

2. daca bagi 2 chitari in hi si low, cea care a fost bagat in hi nu se va aude. Am atasat o poza cu schema de preamp de la un JCM800, si o sa vezi : cand bagi 2 chitari, cele 2 "ring" (am notat cu cerc rosu) se va ridice, si semnal de la hi nu va merge in continuare.

post-5997-1212230067_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.