www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender American Stratocaster


Guest the-mountain-song
 Share

Recommended Posts

Guest the-mountain-song

Salutare!...need help....vinde un tip un fender american strat, despre care el sustine ca e modelul deluxe, dar nu stiu cum imi pot da seama daca nu cumva e pur si simplu standard stratocaster...este o chitara fabricata in 1991, cu seria N1058117..seria apare pe fata headstockului, nu pe spate, dupa cum se poate vedea in poza alaturata....cum imi dau seama? pe site-ul fender, sunt explicate seriile, doar intr-atat incat sa ma prind in ce an e facuta, mai mult nu :)...cum stau lucrurile?

multumesc mult d tot.

post-3169-1212145615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

deluxe are roller nut doar la modelul hss...la sss nu. la deluxe scrie doar fender stratocaster, cu auriu sau argintiu cred, pe headstock, altceva nimic...nu serie sau made in usa sau altceva. seria incepe cu D de la deluxe si e pe spatele headstockului. se produc doar din 97 sau 98. inlayurile sunt din abalone si dozele noiseless, apoi din 2004 cred scn, si tot de atunci e rotunjit neck jointul. cel din poza este un standard american. a, si deluxe are locking tuners

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

deluxe are roller nut doar la modelul hss...la sss nu. la deluxe scrie doar fender stratocaster, cu auriu sau argintiu cred, pe headstock, altceva nimic...nu serie sau made in usa sau altceva. seria incepe cu D de la deluxe si e pe spatele headstockului. se produc doar din 97 sau 98. inlayurile sunt din abalone si dozele noiseless, apoi din 2004 cred scn, si tot de atunci e rotunjit neck jointul. cel din poza este un standard american. a, si deluxe are locking tuners

mai usurel, ca nu e vorba de modelele din perioada de care spui tu, ci de ceva timp inainte, pe vremea cand aveau fls-uri: strat plus si deluxe strat plus.

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

uitati aici ce poze mai am eu cu chitara...scula e de altfel postata si pe forum acum,

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=22148

...dupa ce l-am sunat pe tip si i-am zis k pare a fi standard, totusi mi-a spus k stie sigur k e deluxe si nu am avut contraargumente, din urmatoarele motive:

1. tot ce se stie despre modelele deluxe sunt in mare chestiile precizate si de barbarossa, asadar indicii care pot face usor de identificat un deluxe produs incepand de prin 98 incoace

 

2. am vazut la guitar shop un singur fender deluxe strat, made in mexico, care spre deosebire de toate USA Standard (care aveau pe headstock scris doar Fender Stratocaster, made in USA si logo-ul ala cu "Original Custom Body"), deluxe asta mexican avea exact headstockul chitarei din pozele mele, doar ca scria made in mexico...dar la fel, seria pe fata chitarei, etc...

 

prin urmare, sunt pe punctul de a-mi cumpara un deluxe? sau daca nu, ce dovezi ar fi ca e standard? (dovezi cu care as putea sa ii arat si lui ca minte sau ca e in necunostinta de cauza)

merci mult inca o data

post-3169-1212181758_thumb.jpg

post-3169-1212181768_thumb.jpg

post-3169-1212181788_thumb.jpg

post-3169-1212181806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

n-ai cu cine, ma, n-ai cu cine!

hai sa incercam sa lamurim, totusi, aceasta problema. chitara prezentata este, cat se poate de clar, un AMERICAN STANDARD STRATOCASTER si nimic altceva. acel DELUXE, de care se tot vorbeste, se fabrica, in 

acea perioada (adica imediat dupa 1990), doar cu denumirea de DELUXE STRAT PLUS, echipata cu FLS-uri, wilkinson roller nut si alte alea, deci nu intra in discutie.

pentru ca chitara in discutie este un am. std. echipata cu doze TEXAS SPECIAL, s-ar putea face confuzia, la un moment dat, cu un model existent tot in acea perioada, denumit AMERICAN CLASSIC STRATOCASTER care, intr-adevar, era un am. std. echipat de custom shop cu doze texas special, dar avea white pearl pickguard iar culorile de fabricatie de la acel model, nu corespund sub nicio forma cu culoarea chitarei in discutie.

mult mai tarziu, fata de datarea chitarei discutate, au aparut modelele deluxe, in cadrul "american series" si ele aveau caracteristicile precizate de @barbarossa, asa ca iar nu se potriveste!

 

si, ca sa mai lamurim o problema, pe headstock-ul anumitor stratocastere este scris " original CONTOUR body" si nicidecum "original CUSTOM body".

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

n-ai cu cine, ma, n-ai cu cine!

hai sa incercam sa lamurim, totusi, aceasta problema. chitara prezentata este, cat se poate de clar, un AMERICAN STANDARD STRATOCASTER si nimic altceva. acel DELUXE, de care se tot vorbeste, se fabrica, in

acea perioada (adica imediat dupa 1990), doar cu denumirea de DELUXE STRAT PLUS, echipata cu FLS-uri, wilkinson roller nut si alte alea, deci nu intra in discutie.

pentru ca chitara in discutie este un am. std. echipata cu doze TEXAS SPECIAL, s-ar putea face confuzia, la un moment dat, cu un model existent tot in acea perioada, denumit AMERICAN CLASSIC STRATOCASTER care, intr-adevar, era un am. std. echipat de custom shop cu doze texas special, dar avea white pearl pickguard iar culorile de fabricatie de la acel model, nu corespund sub nicio forma cu culoarea chitarei in discutie.

mult mai tarziu, fata de datarea chitarei discutate, au aparut modelele deluxe, in cadrul "american series" si ele aveau caracteristicile precizate de @barbarossa, asa ca iar nu se potriveste!

 

si, ca sa mai lamurim o problema, pe headstock-ul anumitor stratocastere este scris " original CONTOUR body" si nicidecum "original CUSTOM body".

 

clar e american standard da cumpara chitara man ca e f misto chitara

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.