www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

schimbare de planuri


Guest om__bun

Recommended Posts

Guest om__bun

salut

In urma unor cercetari efectuate pe parcursul timpului am tras concluzia ca nu prea este de mine chitara.Adica in astia 10 ani de cand mi-am luat prima acustica si pana acuma nu prea a mers treaba.Stiu si eu sa cant cateva melodii asa si asa dar nu prea merge... :) ...da nu as vrea sa abandonez muzica pentru ca totusi am ureche muzicala si poate si un pic de talent... :) ...acum ceva timp am avut si o clapa din aia penala luata la mana a doua si careia ii cam sareau tastele si mi se parea ca e un instrument mult mai bine organizat,dar din cauza ca unele taste nu prea mergeau nu a fost de mare folos...Mie mi se pare ca o chitara este un instrument cam dezorganizat,adica ma deruteaza modul de dispunere al notelor pe grif ...la clapa sunt intr-o insiruire logica...o gama dupa cealalta..pe cand la chitara nu-i asa...

Cu alte cuvinte,m-ar tenta o clapa....dar problema este ca nu am bani de una...oricum nu vreau ceva scump,doar sa fie buna...asa ca ma intrebam daca din intamplare exista vreun user pe aici care are clapa si ar fi interesat de chitara...nu imi pare rau ca mi-am luat chitara ptr ca e un instrument frumos si iti da bucurie in suflet cand canti,si sunt de principiu ca pentru a vedea daca un lucru ti se potriveste sau nu este necesar un timp (valabil si cu fetele... :) )....asa ca...astept un raspuns de la voi....

multa bafta si spor ....

Link to comment
Share on other sites

Imi pare foarte rau dar nu pot sa te ajut .. am doua clape "naspa" .. una o folosesc doar de controller pe midi ca sa pot splita mai usor un pian de o orga de exemplu ... nici un schimb nu ma intereseaza .. am sa mai intreb totusi si eu in stanga si dreapta ... Singura mea rugaminte este, si asta fiindca inteleg ca vrei sa faci un schimb, sa pui ceva detalii despre chitara, eventual niste poze, poate apare cineva interesat ... postul tau ar trebui in acest caz sa stea undeva la publicitate .. adica .. http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=6

Ca fapt divers o clapa noua, asa cum iti doresti, se invarte undeva peste 1000Euro ... clape mai ieftine care sa si sune un pic este cam greu sub banii astia .. mai sunt totusi instrumente care suna bine si cu bani mai putini .. trebuie sa cauti si sa vezi ce te multumeste .. asta tine in primul rand de stilul care vrei sa-l abordezi. Daca vrei doar un pian, pian electric sau ceva nepretentios, fara prea multe tonuri se gasesc oarece sculicele bune la Casio, care are acum un departament specializat pe instrumente muzicale .. nu mai este ca pe vremuri .. Roland are in general tonuri mai moi, mai naturale, Yamaha si Korg sunt clape foarte bune pentru muzica moderna ... sunt mai intepate, mai sintetice ... Succes .. sper sa gasesti ceva ... sfatul meu este sa nu renunti la chitara, ci sa completezi cu ea pasiunea pentru muzica .. daca ai aceasta pasiune ... si eu am trecut de pe chitara pe clapa cu multi ani inainte ... dar nu pot sa ma despart de chitara ...

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

sfatul meu este sa nu renunti la chitara, ci sa completezi cu ea pasiunea pentru muzica .. daca ai aceasta pasiune ...

merci frumos..deocamdata nu ma gandesc sa o vand..ci am sa caut o clapa mai ieftina pe care as putea sa o cumpar...daca totusi nu merge asa am sa ma gandesc si la varianta asta...as vrea o clapa,nu un pian pentru ca nu-mi place muzica clasica.

sper sa gasesc ceva ... :)

p.s. -daca are cineva vreo oferta...poate sa spuna

-daca nu am postat bine va rog sa-l mutati la publicitate..desi nu am avut asta in intentie cand l-am scris...

Edited by om__bun
Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

fa foamea 3 ani si iati un minimoog (sau orice moog gasesti)

eu asta fac acum :)

nu stiu la ce foloseste instrumentu de care zici,da am dat un search pe google si am ramas minunat cand am vazut poze cu asa ceva...parca e facut pe timpul bunicului...nu vreau asa ceva man..io vreau o clapa pana in 10 mil...ce parere aveti de aia din carrefour,marca delson?..am auzit ca-i vreo 7 mil...

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

mie mi se pare f. logica insiruirea notelor pe chitara :)

ma rog...mie mi se pare ca sunt note redundante..adica exista o nota in aceeiasi gama de mai multe ori..ceea ce la pian nu se intampla... :)

Link to comment
Share on other sites

fiecare cum s-a obisnuit... si mie mi se pare foarte logica insiruirea :) Din cate am auzit eu... delsonul ala e cam la aceeasi calitate cu chitara care e in carrefour. Exista un thread paicea despre ea... deci....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.