www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

caut metoda de funk pt. bass...


marcel
 Share

Recommended Posts

Am vazut la un moment dar o metoda interesanta care se chema "Funk grooves for bass and drums" ... avea si un CD cu backtrack-uri si lectii special pentru bass ... aborda diferite stiluri de muzica care cocheteaza cu funk-ul .. de la jazz la Ragga sau Samba ... Mai este si "David Garibaldi - Funky Beat" o metoda interesanta ... nu stiu daca asta te ajuta dar ... asa ar trebui.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut la un moment dar o metoda interesanta care se chema "Funk grooves for bass and drums" ... avea si un CD cu backtrack-uri si lectii special pentru bass ... aborda diferite stiluri de muzica care cocheteaza cu funk-ul .. de la jazz la Ragga sau Samba ... Mai este si "David Garibaldi - Funky Beat" o metoda interesanta ... nu stiu daca asta te ajuta dar ... asa ar trebui.

:) michele unde pusesei tata prima data ce-ai scris mai sus?(ai luat-o pe urmele lu stelica?:( vezi ca ti-o furi de la doamna calare grav :)B) . m-ai blocat, ce intreba omu si ce i-ai scris tu :)

Link to comment
Share on other sites

:) michele unde pusesei tata prima data ce-ai scris mai sus?(ai luat-o pe urmele lu stelica?:( vezi ca ti-o furi de la doamna calare grav :)B) . m-ai blocat, ce intreba omu si ce i-ai scris tu :)

Asa este .. imi cer scuze ca va derutez ... incerc sa recuperez si am foarte multe posturi deschise, m-am zapacit in ele sau ma rog .. ele pe mine ... adugand si cele aproximativ 4 ore de somn din ultimele 3 zile + berea ce tocmai am servit-o ... asta e ...

Link to comment
Share on other sites

Pai si eu vorbesc serios. Eu cant la chitara, insa o data mi-a imprumutat un prieten basul si am invatat in juma de ora vreo cinci cantece de pe Californication, si dupa inca 15 min stiam sa fac si slapuri. Nici repede, nici precis, bineinteles, dar stiam. Pe bune, daca ai 'the groove' in tine, n-are nimeni ce sa te invete. Scoti piese si gata.

Nu numai rhcp (desi mai funky ca flea nu stiu cine poa sa fie), incearca si james brown, bootsy collins, sly and the family stone, bla bla se stiu ei care sunt.. jamiroquai. Funkul e despre feel, tre sa ai groove-ul ala in sange, asta-i tot.

Apropo, da-mi un semnal daca vrei sa canti funk cu un chitarist. Sunt cea mai buna clona de John Frusciante din Romania :)

Link to comment
Share on other sites

wrong, cea mai buna clona de john frusciante din romania e cu mine in trupa :)

 

apropos, francis rocco prestia avea o metoda faina de funk, in care punea accentul de 16-imi si alternanta... asculta tower of power ... daca pot sa te ajut cu metoda aia, te anunt :)

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.