www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taburi...


Guest SyNerZ
 Share

Recommended Posts

Guest SyNerZ

Am si eu o intrebare.... Citind mai multe topicuri pe aici, realizez k apar din ce in ce mai multi anti-tabulaturisti.... intrebarea e "de ce?".... am inteles faptul k e mai bine sa invatz dupa auz....dar ce e asa rau intr-un tab? adik...dauneaza cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Depinde de cum privesti problema. Eu unul sunt de acord sa te inspiri dupa o tabulatura, sa-ti dea un ghiont, oleaca de elan, ceva de la care sa pleci, insa baza studiului unei melodii sunt tot urechea si simtul ritmului. Eu nu sunt deloc de acord cu tocitul de tabulaturi si "recitarea" lor ulterioara; te transforma intr-un mic robotel care poate memora si reda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

SyNerZ se referea la tabulaturi, care sunt cu totul altceva, sunt un fel de "partitura lautarului". :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

la o tabulatura doar pentru chitara (care nu este acelasi lucru cu o PARTITURA) nu ai ce note (valori de note) sa citesti. vezi doar niste cifre care iti indica locul unde sa pui degetul pe chitara. la mare parte din tabulaturi ritmul trebuie scos tot dupa ureche, intrucat notele/cifrele nu au durata. in cazul guitar pro (sau altele...) exista atat partitura cat si tab, deci abia aici poti intr'adevar sa "citesti partituri" : cand ai si durata si valoarea notelor. mi se pare util sa citesti dupa partiturile guitar pro atat timp cat nu dai play. daca dai play deja intervine urechea, "lautarismul" :) si nu se mai cheama ca stii sa citesti partituri.

 

LE: nu stiu cat de explicit am fost :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

si inca ceva... daca nu stii sa citesti o partitura si nu stii notele, la ce te mai ajuta urechea?

 

Eh ... fiecare cu opinia lui. Atat timp cat nu te referi la situatia in care ai o partitura in fata, nu prea vad eu vreo logica in observatiile tale, dar cine a zis ca trebuie sa fie? Sau probabil nu interpretez eu corect mesajul. Oricum, ti-as recomanda sa dai mai mult importanta substantei decat ambalajului. E ca si cum i-ai explica unui orb ca cerul e albastru. Si hai sa te mai plictisesc cu un exemplu, tu ai invatat intai sa vorbesti sau sa scrii si sa citesti?

 

Nu ma intelege gresit, sunt de parere ca este foarte important sa ai o baza solida de teorie, sa stii sa citesti partituri, etc, dar poti sa canti si fara sa stii aceste lucruri. Sincer sa fiu, nu prea cred ca Hendrix avea cine stie ce notiuni de teorie sau ca era in stare sa citeasca partituri. Sa nu mai vorbim la prima vedere.

 

si daca nu prea ai ureche, sa te lasi sau sa canti dupa un tab de guitar pro?!

 

Sau poti sa ti-o antrenezi ...

Link to comment
Share on other sites

si daca nu prea ai ureche, sa te lasi sau sa canti dupa un tab de guitar pro?!

 

 

daca cineva nu are ureche deloc (=afon) atunci ii va fi foarte greu, dar nu imposibil, sa se descurce cu muzica. dar cred ca si cea mai "putin talentata" se poate dezvolta putin cate putin, cu ajutorul partiturilor/tabulaturilor sau nu. cred ca un individ fara ureche muzicala ar trebui mai intai sa invete mecanic (sa toceasca) duratele notelor (considerand ca pur si simplu nu poate simti ritmul) si poate apoi, incetul cu incetul, citind multe partituri si cantandu'le la chitara isi "va da drumul" si va incepe sa simta ritmul.

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ

deci concluzia e k pt un incepator taburile sau partiturile sunt destul de utile....si din mers se formeaza si urechea...am inteles gresit?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.