www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Epiphone?


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Cred ca v-ati dat seama deja dupa titlu despre cam ce as vrea sa fie topicul acesta. Eu planuiesc undeva in viitor (indepartat sau apropiat - depinde de cat de repede fac rost de malai :) ) sa imi cumpar o chitara Epiphone. Price range : 300 - 400 Euro. (11 mil - 14 mil). Eu ma gandeam ori la un LP Standard / Standard Plus ori la un SG G400 sau G400 Custom. Asta stric bazandu-ma pe cum arata + datele tehnice pe care le-am citit p-acolo. Nu am probat niciodata o astfel de minunatie.

Caut un ton de blues, gen Weinberger sau oricum, tonul clasic LP Gibson / Epi. Si acum va intreb pe voi: ce imi recomandati?

As dori niste raspunsuri mai complete ( nu "ia-ti Strat! :) ) cu argumente, pareri.

 

Multumesc.

 

 

PS. daca mai e un topic de genul, va rog dati-mi linkul si voi posta acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cu parere de rau iti spun, tonul Gibson nu o sa-l obtii cu o chitara Epiphone. Nu zic ca un Epi nu are un ton bun, decent, insa nu e *ala*.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Scuza-mi ignoranta dar eu ma refeream la tonul LP. M-am exprimat gresit.

Oricum intrebare ramane:

o chitara de blues - hard rock (stiluri clare, nu ma refer prin hard rock la heavy metal and other metal stuff) de la Epi intre 300 - 400 E.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Asta am vrut sa-ti spun si eu, cu un Epiphone n-ai sa atingi tonul clasic de Les Paul, ci ceva oarecum diferit. Un Standard(Plus) e o chitara decenta, care, in urma unui upgrade al dozelor, poate face minuni. Optiuni de luat in considerare ar mai fi Edwards, J&D, si Tokai, modelele Japoneze.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Am mai facut un topic despre Standard vs Standard Plus si din el am inteles ca singura diferenta intre ele sunt dozele si partea estetica. In fine, mai intai voi strange ceva bani - vreo 14, 15 milioane si apoi ma arunc cu burta pe cautat si probat si para-probat. Sper ca pana la sfarsitul verii, sa am chitara. 8->

 

@Baumwolle - modelele alea au distribuitori in Ro?

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

eu am un epiphone goth les paul...si sunt f multumit de el....se incadreaza in marja aia de pret..se gaseste la proguitar sau thomann etc etc....tonul este bun..., finish nice....tot ce trebe ptr o chitara medie.....

cel putin mie imi place :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
Acelea sint preturile de lista, nu de dealer. Adica cu atit ti se vind daca tii musai sa le iei de la ei.

http://dolphinmusic.co.uk/

http://www.guitarzone.co.uk/index.php?id=1

 

In Romania se gasesc la www.muzikia.ro (ei sint importatori). Atentie, sint diferente sensibile

intre V100 si V100 Icon (cele din urma sint executate cu mai multa atentie). De altfel, pe pagina

pe care ai ajuns, in dreptul lui V100 Icon este chiar demo-ul facut de mine

 

Pai si care sunt Icon? Ca nu am gasit niciuna denumita astfel. Doar asta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.