www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani Scream...cum se face?


Guest Abuser
 Share

Recommended Posts

Am vazut ca Satriani guitza chiara mai dihai ca toti.

In Satch boogie auzim aceste fantastice scream-uri la secunda 33 de exemplu.

In video *satch boogie live* am obsercat ca duce manutza dreapta spre bridge si trage de floyd.

Acum am incercat si eu..credeam ca pune pana si face vreo harmonics superioara ..dar nu e chiar asa...

Nu imi iese..stie cineva cum se face?

....va rog..poate o ineleg si eu...guitza de nu se poate...mweeeeeeeeaaaaaaaaaaaaaaaaauuu.

Link to comment
Share on other sites

hehe...tare faza...(offtopic: si mie-mi place la nebunie de cand cu floyd rose-u)...pai e destul de simplu daca stii sa faci artificial harmonics (flajiolet artificial)...faci chestia asta pe sol sau si (corzile libere) si de aici depinde de tine cum vrei sa sune...poti sa tragi sau sa apesi pe tremolo (neaparat tip floyd rose/edge pro)

Link to comment
Share on other sites

unul dintre trademark-urile lui satriani de care uneori abuzeaza este un squeal mai special.

de ce? pt ca nu stiu daca armonicele acelea se gasesc pe fretboard.asa ca el nu le face pe fretboard, ci mai sus.cum?

pai asa: duci mana stanga si prinzi bara de tremolo, pe care o ridici si apoi o cobori

cu mana dreapta faci un pinch harmonic, in general el le face pe coarda g, libera.

pinch-ul il face fie cu varful degetului mare, fie cu tehnica aia, mai usoara, in care tii pana cu dejtu mare si cel din mijloc iar aratatorul il duci mai in fata si atingi coarda concomitent cu momentul in care lovesti coarda cu pana.

tehnica e destul de grea pt ca trebuie sa fie curata, sa sune doar harmonica artificiala.

cu stanga controlezi tremolo bar-ul si volumul

bafta

Link to comment
Share on other sites

need weed, nu-i tata asa..lasa ca stiu sa vac de-alea..dar nu urla.. sa fie oare si din efecte? mai calca el pe ceva? barbarossa...cam asa ceva..implica si volumul...asta e!!! sa ma pun sa repet..mama ei de tehnica.

Link to comment
Share on other sites

n-are nimica de a face cu volumul. ala e la max. gainul e la max

nu foloseste nimic altceva, nici o pedala sau ceva de genul asta

ce zice need weed e valabil. asta e modul normal pt a face chestii din astea.

faci un artificial sau un natural harmonic si te joci cu tremoloul,sau un dive si aboi un natural harmonic la urcare, sau chiar unul artificial.vezi eddie van halen. el e maestru la astea.

la satriani e specific pt ca in momentul in care ai produs artificial harmonic-ul l-ai si urcat/coborat (pitch-ul notei respective)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

satriani are o pedala de wah...si daca vrei punem pariu pe ce vrei tu :)

 

later edit: are chiar mai multe pedale...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

need weed, nu-i tata asa..lasa ca stiu sa vac de-alea..dar nu urla.. sa fie oare si din efecte? mai calca el pe ceva? barbarossa...cam asa ceva..implica si volumul...asta e!!! sa ma pun sa repet..mama ei de tehnica.

omule...r u ok? sunt destul de sigur ca stiu ce zic...uite...ia piesa mea pt duel_11 ... exact asa incepe si se termina...

 

"lasa ca stiu io sa fac d-alea" aaaaah :):)

Link to comment
Share on other sites

Of,

Nu ne intelegem. dyster este si ala un guitz dar nu urla asa ca la Satriani.

Cel mai aproape de adevar este barbarossa. Asa se face guitzul ala Satriani.

...stiu ca are pedale, ma gandeam daca mai apasa pe o certa pedala cand obtine efectul acela: un wah ceva.

Link to comment
Share on other sites

Of,

Nu ne intelegem. dyster este si ala un guitz dar nu urla asa ca la Satriani.

Cel mai aproape de adevar este barbarossa. Asa se face guitzul ala Satriani.

...stiu ca are pedale, ma gandeam daca mai apasa pe o certa pedala cand obtine efectul acela: un wah ceva.

pai zice ca io am dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt aproape de adevar.Barbarossa ... cam asa se face. Cu mana stanga apuci maneta, faci cu dreapta armonica pe coarda libera, apasa pe uac, trag in sus...

o sa exersez si pun un sample.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest _Theo_

nu cred...ar trebui sa apesi prea mult pe tremolo...vezi poate il rupi :) ...oricum fii sigur ca flajioletu pe coarda libera merge :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.