www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara > ? > Boxa


glub

Recommended Posts

ok...

am o electrica... si mi sa stricat ampu.

singura varianta in care mai pot canta momentan este de ami lega chitara la PC si PCu la o boxa... dar cum parinti mei au fost "harnici"... nui numai al meu calculatorul...

 

si acum sper sami spuneti voi o varianta de ami lega chitara la o boxa... adica sa fie ceva pe post de placa de sunet, amplificator sau statie...

mam gandit sami leg o place de sunet la un transformator si cu el sami fac treaba... merge oare??? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca am inteles eu bine, atunci dispui de chitara plus boxe de calculator, adica boxe active. aici prima problema e sa convertesti jack-ul mono in stereo. Iti trebuie un cablu jack mare tata mono - jack mic mama stereo; nu cred ca se gaseste asa ceva, asa ca poate va trebui sa iti faci unul singur, si cum probabil ar fi bine sa folosesti un cablu ecranat, ar trebui sa faci mai bine unul mama-tata cu jack-uri mari, apoi un convertor (de asta se gaseste in multe locuri) de la jack mare la jack mic.

 

Daca ai boxe pasive (difuzor plus cutie), well, da, iti trebuie un amplificator, si man, nu stiu daca poti rezolva ceva cu palca de sunet asa (fara calculator). Adica placa aia de sunet nu isi face treaba singura...

 

So, eu zic asa: cea mai ieftina metoda ar fi sa iti iei boxe active, ieftine, de vreo 2-3-4 Watts, sa tai cablul de la ele, si in loc de jack-ul stereo mic, sa le pui unul mono mare, nu e mare branza, legi masa din cele doua fire impreuna, si capetele hot tot impreuna (cele din mijlocul cablurilor) si cele de masa le conectezi la partea mai mare de la jack pe cand cele hot la partea mai mica, din interiorul jack-ului, si le izolezi, sa nu se atinga. Nu stiu cum o sa sune in boxe de calculator, dar macar o sa se auda...

 

Succes, si daca mai vrei detalii, da-mi private.

Link to comment
Share on other sites

Guest stangaciu

Eu mai folosesc ocazional boxele active de la calc pe post de amp mai "linistit", cand nu pot sa fac galagie. Am luat pur si simplu de la Muzica un adaptor Jack mare- jack mic, pe care am dat 1 leu, si merge bine ca solutie de avarie.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu incerci un Vox AmPlug (Metal/Classic Rock/AC30) ???

 

Ma gandeam si eu sa propun, dar ma gandeam ca glub nu dispune de bani, adica probabil daca ar fi avut nu se gandea la solutii de inlocuit ampliful...

 

Totusi, pt un amplif ieftin de repetat, cred ca asta ar fi ideal: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20875 (sau un Behringer AC108 sau GM108 ar fi chiar excelente, dar la pret dublu).

 

@stangaciu: ce convertor ai, mono sau stereo? Si eu am incercat asta odata cu convertor stereo, dar e posibil sa ti se auda numai intr-o boxa, sau deloc, si e greu sa prinzi acea portiune de milimetru in care se aude in ambele boxe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.