www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Corzi - Chitara Acustica


Guest Don MaXxX

Recommended Posts

Guest Don MaXxX

Am o problema cu, corzile G, A si E gros. Problema este mai accentuata la coarda G, la corzile A si E este mai putin accentuat fretbuzz-ul.

Mi-am pus niste corzi de 0.12 de la Ernie Ball.

Care poate fi problema?

 

Buzz-ul se produce doar la corzile libere.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Probabil corzile sunt prea aproape de grif (low action) acum ca ai pus corzi mai groase. Asta, combinat probabil cu faptul ca le ciupesti puternic. Daca ai o tija metalica (truss rod) in grif care se termina cu un soi de surub imbus poti incerca sa o de-tensionezi cu atentie (doar cate un sfert de rotatie pe zi maxim), si tensiunea din corzi va curba grif-ul mai tare si va reduce fret-buzz-ul.

De obicei la chitarile acustice accesul la truss-rod se face prin gaura din cutia de rezonanta.

O sa fac o poza action-ului sa vezi daca e prea mic. Da, le ciupesc tare, cand cant cu pana subtire am observat ca acest fret-buzz e insesizabil.

Am gasit truss-rod, dar mi-e cam frica sa umblu la el. :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu iti pot spune daca ai action-ul prea mic dintr-o poza. In primul rand, nu exista cu adevarat reguli obiective pentru setat action-ul. Totul depinde de chitarist (de aia nu am incredere deloc in "setup-uri profesioniste" la lutieri - de unde stiu aia ce mi se potriveste mie?). De exemplu Keith Richards are action-ul foarte sus (corzile foarte departe de grif) pentru ca loveste corzile foarte tare.

 

Criteriul real este: umbla la truss rod pana cand gasesti cel mai bun raport action / uzabilitate. Spre exemplu, daca ai action-ul prea sus, n-o sa mai ai fret buzz dar n-o sa mai poti fi suficient de rapid la cantat, asa ca trebuie gasit raportul optim intre fret buzz minim si confort in utilizarea instrumentului.

 

Daca vrei mai multe detalii despre cum se masoara action-ul si niste recomandari orientative, iata cateva de la Fender apropo de Telecaster:

 

"ACTION

 

Players with a light touch can get away with lower action; others need higher action to avoid rattles. First, check tuning. Using a 6" (150 mm) ruler, measure the distance between bottom of strings and top of the 17th fret. Adjust bridge saddles to the height according to the chart, then re-tune. Experiment with the height until the desired sound and feel is achieved.

 

Neck Radius String Height

Bass Side Treble Side

7.25"

9.5" to 12"

15" to 17" 5/64" (2 mm)

4/64" (1.6 mm)

4/64" (1.6 mm) 4/64" (1.6 mm)

4/64" (1.6 mm)

3/64" (1.2 mm)"

 

ideea ca mi-e frica sa stric ceva din chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Atunci mergi la un lutier. Cativa sunt chiar pe forum - Bogdan Stanescu, George Baicea, Cristian Grosu, sau poti merge la magazinele ProGuitar sau la MCMusic. Scuze daca am omis pe cineva.

Crezi ca cei de la MCMusic Timisoara mi-ar rezolva problema? O sa incerc sa dau un drum pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu stiu sa iti raspund, in Bucuresti ei spun ca se ocupa. Pe de alta parte, eu nu am utilizat niciodata serviciile lor in directia asta. Poti da un telefon la ei sa intrebi inainte, ar trebui sa fie date de contact pe pagina Web a MCMusic.

 

Oricum, e discutabil ca oricine altcineva va trata problema cu mai multa grija decat ai trata-o tu cu instrumentul propriu, si ai si avantajul ca pe viitor te poti ocupa singur, insa decizia iti apartine.

 

Dupa umila mea opinie, se preteaza costurile si riscul de a utiliza serviciile unui lutier doar pentru chestiuni ne-triviale (de genul montat pragusuri de os, re-finisare chitara, etc.). Daca mai citesti un pic pe Internet opinii si instructiuni ar trebui sa fii OK cu simpla re-ajustare a truss-rod-ului.

Merci pt. ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut! de curand mi-am cumparat un epiphone DR100. Chitara arata super... insa cand apas corzile Mi,Si,Sol,Re pe tasta 12 scoate un sunet ciudat. Problema sa fie de la griff sau de la corzi? Astept sugestiile voastre... mc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.