www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Mic Ajutor, Trebuie Sa Stie Cineva


Guest SeRGiu77sbc
 Share

Recommended Posts

Guest SeRGiu77sbc

Mi-am luat si eu un microfon http://www.torent.ro/articol/156/19609/son...79mm_330gr.html nu e chiar cel din link, e unul mai slabut, si mai ieftin cu 20 lei, dar nu conteaza.

L-am luat mai mult ca sa il folosesec acasa, la pc, dar am ceva probleme, la inregistrat abia daca scoate ceva, si la playback nu scoate mai nimic, si imi apare ca sunt ceva probleme la conexiune. Sunt constient ca asta nu e un mic pc dar totusi as vrea sa il folosesc asa. L-am conectat la combina si merge super. Oare pot sa rezolv problema asta?sunt optimist ca trebuie sa existe ceva drivere sau nu stiu. :) ...........................Va multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat si eu un microfon http://www.torent.ro/articol/156/19609/son...79mm_330gr.html nu e chiar cel din link, e unul mai slabut, si mai ieftin cu 20 lei, dar nu conteaza.

L-am luat mai mult ca sa il folosesec acasa, la pc, dar am ceva probleme, la inregistrat abia daca scoate ceva, si la playback nu scoate mai nimic, si imi apare ca sunt ceva probleme la conexiune. Sunt constient ca asta nu e un mic pc dar totusi as vrea sa il folosesc asa. L-am conectat la combina si merge super. Oare pot sa rezolv problema asta?sunt optimist ca trebuie sa existe ceva drivere sau nu stiu. :) ...........................Va multumesc anticipat. :)

Nu cred ca exista microfoane la care sa trebuiasca drivere. In ce program il folosesti? daca te inregistrezi intr-un vst host gen Tracktion, trebuie sa ai grija la nivelul de intrare al semnalului, sa fie nici prea mare nici prea mic. Recording device din placa de sunet (Volume Control->Options->Properties->Recording) trebuie sa fie microphone. Iar la playback, trebuie sa intri in setarile placii de sunet (Volume Control->Options->Properties->Playback) si sa nu fie Microphone pe mute. Desigur, intrarea de line-in e mai "curata" dar are si nivelul de amplificare slabut, deci e posibil sa-ti trebuiasca un preamplificator.

Link to comment
Share on other sites

Guest SeRGiu77sbc

mersi de ajutor, setarile la recording si playback erau facute, deci presupun ca am nevoie de preamplificator.........sunt sigur ca s-a mai discutat despre asta, dar aveti vreo sugestie de ceva nu prea scump,chiar mai ieftin, nu am pretentii foarte mari, va rog daca puteti sa postati un link de unde as putea comanda

Edited by SeRGiu77sbc
Link to comment
Share on other sites

Guest SeRGiu77sbc

foarte tare vst host gen Tracktion, mersi frumos de sugestie :) , si amplifica bine, doar ca vad ca am latenta, trebuie sa instalez ceva pluginuri sau altceva?, eu am realtek2, e bun de ceva?.................scuzati-mi lipsa de cunostine in domeniu, dar chiar nu am nici o treaba :)

Link to comment
Share on other sites

foarte tare vst host gen Tracktion, mersi frumos de sugestie :) , si amplifica bine, doar ca vad ca am latenta, trebuie sa instalez ceva pluginuri sau altceva?, eu am realtek2, e bun de ceva?.................scuzati-mi lipsa de cunostine in domeniu, dar chiar nu am nici o treaba :)

Asio4all, dar sincer nu vad de unde ai latenta, decat daca folosesti ceva pluginuri de efecte vocale. Da search pe forum, Cosu a pus chiar un tutorial.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.