www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Bass Fretless


Guest Legion
 Share

Recommended Posts

Recent mi-am cumparat un bass modelul acesta

 

Corzile cu care a venit sunt round-wound, si am observat ca lasa urme pe fretboard.

 

Am urmatoarele intrebari

 

1. E cazul sa ma ingrijoreze urmele pe care le lasa corzile?

 

si daca da,

 

2. Ce tip de corzi imi recomandati sa puneti in schimb ? Daca ati putea sa recomandati si un model anume, as fi extrem de recunoscator.

 

Imi cer scuze daca subiectul a mai fost acoperit.

Iar daca intrebarile par de n00b, e pt ca e primul meu bass - pana acuma am zdranganit doar din chitara.

Link to comment
Share on other sites

Corzile roundwounds iti mananca feturile (nu e cazul tau) si lemnul (mai ales in cazul fretless). Flatwounds au un sunet mai infundat, sunt folosite mai mult in lumea jazzului (dar nu este o regula) si au o durata de viata ce se poate masura in ani (Flea foloseste niste flatwounds vechi). Corzile roundwounds au aparut prin anii '60.

 

Iti recomand Rotosound Jazz Bass 77 (Monel Flatwound). Costa, daca nu gresesc, 145 RON la Grosmann, sau iti poti lua un set de Fender 9050s Stainless Steel Flatwound Bass Light cu 65 RON de la ProGuitar. Eu am optat pentru Fender deoarece nu mi-am permis Roto. Nu imi pare rau, insa cu prima ocazie am sa-mi iau Roto. Da un search pe net si vezi cine foloseste Roto 77 (printre altii Roger Waters).

Link to comment
Share on other sites

@junk yard

 

Multumesc frumos de raspuns.

 

M-am documentat un pic inainte sa pun intrebarea, si trebuie sa spun ca tot niste Rotosound 77 aveam in minte.

Dar am zis sa pun intrebarea si altora cu mai multe cunostinte decat mine.

 

Acuma parte din dilema e ca ce mi-am luat eu are fretboard-ul din ebonol, care e un material sintetic considerabil mai dur decat lemnul de rosewood.

Si am vazut pe diverse forum-uri afirmatii de genul ca nu e cazul sa te sperii de urmele lasate de corzi round-wound pe ebonol, pt ca rezista bine in timp.

 

Cat despre cumparat de la Grosmann, o sa dau skip - dupa ce mi-a facut la chitara ... Dar asta e alta discutie :)

Link to comment
Share on other sites

Despre ebonol nu stiu, nu cunosc.

 

Despre dl. G. pot sa spun ca am avut mari retineri inainte de a-i vizita magazinul (am fost o singura data). Din pacate/fericire el este singurul dealer autorizat Rotosound in Romania. Preturile sunt ok (nu-i mare diferenta intre Thomann si G.) si marfa este originala. :)

 

PS: Roto 77 parca erau 125 sau 145 RON la G.. Nu mai stiu exact. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Man, ai fingerboard din ebonol, nu prea are rost sa iti faci probleme legate de urme, apar la toate fingerboardurile :) Ebonolul sa sti ca e foarte rezistent la uzura de genul, poti pune roundwound linistit :) Ideea e sa incerci sa folosesti corzi mai moi, gen nickel plated si sa eviti stainless-urile, alea fiind cele mai dure si mai "mancatoare". Daca nu iti place sunetul de flatwounds, nu are rost sa faci un compromis, parerea mea :)

Edited by DeatH
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.