www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Blade


Guest the-mountain-song
 Share

Recommended Posts

Guest the-mountain-song

Salutare...Un nou brand prestigios a patruns pe piata romaneasca de ceva timp (nu foarte mult)...eu am avut ocazia sa cant pe asa ceva de cateva ori (se gasesc la magazinul Senia din Bucuresti cu vreo 18-19 mil lei vechi)...nu vreau sa le fac publicitate baietilor alora, dar doresc sa imi exprim public incantarea si impresia deosebit de buna pe care mi-au lasat-o chitarele astea, pe toate planurile (in primul rand sunet, apoi aspect, finisaj, confort si pret!!)...la 530-540 euro e greu de gasit chitara fabricata in elvetia din alder american...eu am un ibanez js custom japonez, din mahon, cu un sunet precis, sustain, output maricel etc...e o chitara care imi place, dar o am pt ca am cumparat-o mult sub pretul ei de vanzare...in completare, simteam de mult nevoia unui USA standard stratocaster, care sa imi ofere un sunet mai caldut, mai moale, mai "gilmourish"...si exact asta am gasit in Blade...este cu siguranta chitara pe care mi-as cumpara-o cu primii bani de care fac rost...uitati aici ceva link-uri, poze etc...mai e cineva pe aici prin zona care sa stie despre ce vorbesc?

...numai bine!

 

http://www.bladeguitars.com/

http://www.klezmer.itl.pl/oferta/Blade%20strato.jpg

http://www.bladeguitars.com/files/wallpaper_texas_vint.jpg

http://blog40.fc2.com/f/fiddlecowboy/file/20070810101010.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Texas Standard Pro care este 18-19 mil este facuta in Coreea. Chitara este foarte ok ca lucratura si materiale, singurul lucru de calitate mai slaba ar fi dozele care nu suna chiar a Fender.

nu-ti impartasesc parerea, am avut exact modelul despre care vorbiti si nu gasesti fender in categoria aia de pret care sa sune asa, sau macar sa fie construit asa. ma oftic ca a trebuit sa-l dau ca s-o iau p-astalalta, ca altfel n-aveam bani destui. l-as fi pastrat si pe ala, ca suna FOARTE MISTO.

acum am un Blade California Custom, despre care scrie bine ce scrie pe harmony-central.

vedeti si www.superguitar.ro (daca adminii considera asta reclama, sa stearga link-ul, nu ma deranjeaza), cam alea sunt preturile, daca nu s-or fi schimbat.

post-927-1201525702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu-ti impartasesc parerea, am avut exact modelul despre care vorbiti si nu gasesti fender in categoria aia de pret care sa sune asa, sau macar sa fie construit asa. ma oftic ca a trebuit sa-l dau ca s-o iau p-astalalta, ca altfel n-aveam bani destui. l-as fi pastrat si pe ala, ca suna FOARTE MISTO.

acum am un Blade California Custom, despre care scrie bine ce scrie pe harmony-central.

vedeti si www.superguitar.ro (daca adminii considera asta reclama, sa stearga link-ul, nu ma deranjeaza), cam alea sunt preturile, daca nu s-or fi schimbat.

In categoria aia de pret este Fender Baja Telecaster. Crede-ma ca am vrut sa imi iau Blade Texas Standard Pro cu maple, asta pana am vazut Tele-ul asta care m-a dat pe spate atat ca lucratura cat si mai ales ca sunet - e exact soundul pe care l-am cautat la destule chitari. Nu spun ca Blade sunt chitari rele, doar ca , dupa un upgrade la doze cred ca sunt niste chitari de-a dreptul excelente si la cati bani costa sunt o buna afacere. Din pacate au valoare mica de revanzare, asta poti sa o spui si tu singur.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

pe mine personal nu m-ar dezavantaja valoarea mica de revanzare....am trecut de stadiul de experimente....acum daca imi iau o chitara, stiu ce caut, stiu ce aleg si o iau ca sa o tin...o astfel de chitara, daca iti iei una buna, in 10-15 ani de cantat, incepe sa sune din ce in ce mai bine...sincer, m-a surprins un pic vestea ca texas pro e facut in coreea..e o informatie sigura?...pun intrebarea mai ales detinatorilor....si daca da, daca numai dozele ar fi problema, nici nu imi pasa extrem de mult...ii pui altele si gata, te mai costa 100 de eur....sa fie lemnul de buna calitate...si apropo de telecaster, nu stiu de ce, s-ar putea sa fie un stereotip preluat inconstient, dar nu mi-as lua un telecaster nici in ruptul capului....mi se pare de 1000 de ori mai versatil si mai popular (ca sunet ma refer, a se intelege "mai apropiat de sunetul pe care urechea noastra il percepe ca sunet de chitara buna") stratocasterul...poate e doar o opinie nu tocmai fondata, dar din experienta de pana acum, mi-o mentin..

noroc!

Link to comment
Share on other sites

In categoria aia de pret este Fender Baja Telecaster. Crede-ma ca am vrut sa imi iau Blade Texas Standard Pro cu maple, asta pana am vazut Tele-ul asta care m-a dat pe spate atat ca lucratura cat si mai ales ca sunet - e exact soundul pe care l-am cautat la destule chitari. Nu spun ca Blade sunt chitari rele, doar ca , dupa un upgrade la doze cred ca sunt niste chitari de-a dreptul excelente si la cati bani costa sunt o buna afacere. Din pacate au valoare mica de revanzare, asta poti sa o spui si tu singur.

pe mine ma intereseaza cum suna, nu valoarea de revanzare. iar in ceea ce priveste sunetul, aia e parerea ta si imi rezerv dreptul sa nu fiu de acord cu ea.

 

pe mine personal nu m-ar dezavantaja valoarea mica de revanzare....am trecut de stadiul de experimente....acum daca imi iau o chitara, stiu ce caut, stiu ce aleg si o iau ca sa o tin...o astfel de chitara, daca iti iei una buna, in 10-15 ani de cantat, incepe sa sune din ce in ce mai bine...sincer, m-a surprins un pic vestea ca texas pro e facut in coreea..e o informatie sigura?...pun intrebarea mai ales detinatorilor....si daca da, daca numai dozele ar fi problema, nici nu imi pasa extrem de mult...ii pui altele si gata, te mai costa 100 de eur....sa fie lemnul de buna calitate...si apropo de telecaster, nu stiu de ce, s-ar putea sa fie un stereotip preluat inconstient, dar nu mi-as lua un telecaster nici in ruptul capului....mi se pare de 1000 de ori mai versatil si mai popular (ca sunet ma refer, a se intelege "mai apropiat de sunetul pe care urechea noastra il percepe ca sunet de chitara buna") stratocasterul...poate e doar o opinie nu tocmai fondata, dar din experienta de pana acum, mi-o mentin..

noroc!

te pripesti, un telecaster bun suna de plangi, iar versatilitatea nu tine numai de chitara, asta e o discutie mult mai complexa.

cred ca texas standard pro se ASAMBLEAZA in coreea, dupa care de set-up si de finisaj se ocupa partea elvetiana. asa am auzit de la dealer, parca.

iar blade nu e fender, sa-si permita rebuturi pe piata.

intreaba pasionatii de fender cum sunt facute fender-urile din ultimii ani, fata de cum se faceau cand era bunica fata. blade nu-si permite acest lux, tre' sa fie toate chitarile beton, altfel pierd din cota de piata, nu prea mare, pentru ca putina lume stie de ele si mai putina intelege ca nu trebuie sa scrie fender pe o chitara ca sa sune mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza cum suna, nu valoarea de revanzare. iar in ceea ce priveste sunetul, aia e parerea ta si imi rezerv dreptul sa nu fiu de acord cu ea.

 

 

te pripesti, un telecaster bun suna de plangi, iar versatilitatea nu tine numai de chitara, asta e o discutie mult mai complexa.

cred ca texas standard pro se ASAMBLEAZA in coreea, dupa care de set-up si de finisaj se ocupa partea elvetiana. asa am auzit de la dealer, parca.

iar blade nu e fender, sa-si permita rebuturi pe piata.

intreaba pasionatii de fender cum sunt facute fender-urile din ultimii ani, fata de cum se faceau cand era bunica fata. blade nu-si permite acest lux, tre' sa fie toate chitarile beton, altfel pierd din cota de piata, nu prea mare, pentru ca putina lume stie de ele si mai putina intelege ca nu trebuie sa scrie fender pe o chitara ca sa sune mult mai bine.

Carramba iti dau mare dreptate cu telecasterele. Nici mie nu mi-a placut telecasterul mult timp si nu imi place nici acum forma unui telecaster, dar are totusi ceva magic doza de spate de pe un tele. E un sunet cum nu am auzit la nici un strat.

 

Eu cu sunetul m-am referit strict la Baja Telecaster, pe care nu stiu daca l-ai probat, parerea mea e ca in banii aia e cea mai ok chitara ca sound. Daca nu l-ai probat si ai ocazia probeaza unul, nu ai nimic de pierdut.

 

La acelasi pret, Blade cred ca face chitari mai bune ca Fender pentru simplu fapt ca neavand in spate traditia de peste 60 de ani si cota de piata a lui Fender, nu au incotro si sunt obligati sa ofere calitate foarte buna la un pret excelent. Totusi sa stii ca gasesti si la Fender unele serii care ofera o reteta similara, cel putin in momentul de fata, pana ce aceste modele nu se impun pe piata si Fenderul o sa le scumpeasca cum au facut cu seria Highway, si ma refer in primul rand la seria mexicana Classic Player care vin din fabrica echipate cu doze de calitate (de ec Classic Player '60 vine cu doze Fender Custom Shop 69, poate cel mai bun set de doze pe care il vinde Fender lucratura este una din cele mai bune, finisaj de calitate, singurul lucru mai slabut fiind cheile de acordaj care sunt Mexic tip vintage). Acestea sunt chitari care, la fel ca si Blade cu o investitie minima le poti transforma in niste chitari foarte bune.

 

Oricum treaba cu ce chitara este mai buna cred ca tine foarte mult de preferintele fiecaruia, fiecare are o doza mai mare sau mai mica de subiectivism, cert este ca si Fender si Blade sunt niste chitari foarte bune si, daca cineva stie bine ce cauta si verifica produsele ambelor branduri cred ca poate face o alegere excelenta in functie de ceea ce ii convine mai bine. Il respect mult pe Carramba ca a putut trece peste prejudecatile vizavi de cumpararea unei chitari pe care stiu ca a dat o suma destul de serioasa de bani si care nu este un "brand super cunoscut" care sa dea bine pe scena. Nu vreau sa spun ca Blade nu ar fi brand, ci doar ca nu are rezonanta unor firme ca Fender, Gibson, Gretsch, care mai mult de jumatate de secol de traditie. Cred ca cea mai buna reclama care s-ar putea face unei astfel de chitari ar fi niste poze bine facute in care sa se vada detaliile bine si neaparat ceva material audio sau video tras cu respectiva chitara. Ce zici Carramba, poti sa ne ajuti cu asta?

Link to comment
Share on other sites

@Blackthorn - sper sa pot pune niste poze azi sau maine, cu filmarile e mai complicat...

teoretic, ar trebui sa existe la radio3.net concertul de vineri din promertheus, dar uite ca nu m-am priceput sa-l gasesc...

daca apare material inregistrat video, cu mare drag postez.

referitor la alegerea chitarii, m-a influentat faptul ca am vazut-o si auzit-o mult timp la Viorel Dodoc, de la Jukebox...care, apropos de branduri mai mult sau mai putin cunoscute, tocmai si-a luat un Anderson, care suna de-ti vine sa-ti vinzi un rinichi si sa-ti iei si tu una.

Link to comment
Share on other sites

@Blackthorn - sper sa pot pune niste poze azi sau maine, cu filmarile e mai complicat...

teoretic, ar trebui sa existe la radio3.net concertul de vineri din promertheus, dar uite ca nu m-am priceput sa-l gasesc...

daca apare material inregistrat video, cu mare drag postez.

referitor la alegerea chitarii, m-a influentat faptul ca am vazut-o si auzit-o mult timp la Viorel Dodoc, de la Jukebox...care, apropos de branduri mai mult sau mai putin cunoscute, tocmai si-a luat un Anderson, care suna de-ti vine sa-ti vinzi un rinichi si sa-ti iei si tu una.

 

Deja cand vorbim de Tom Anderson vorbim de o clasa de instrumente mult peste ceea ce a facut Blade vreodata. Din cate stiu Anderson vrea sa renunte la productia de serie si sa faca numai chitari la comanda. Si daca tot vorbim de chitari care rar ajung si la noi, am avut ocazia sa vad un strat facut de Suhr care mi s-a parut cea mia adevarata chitara din cate am avut ocazia sa pun mana pana acum (asta dupa cateva Gibson Standard, cateva Fender americane din serii mai bune, Ibanez JEM sau UV, in mare cam astea ar fi referinta mea in materie de chitari bune). Din pacate noi traim in Romania si nu ne permitem sa cantam pe scena cu un Anderson. Viorel cand canta in club nu stiu daca o face pe Anderson, eu in locul lui mi-as lua alta chitara pentru cantari de genul asta. Oricum ma bucur pentru el ca a reusit sa isi ia un instrument intr-adevar deosebit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ma inscriu si eu in fanclub cu una bucata Blade Texas Standard Pro rosewood fretboard. De fapt este fosta chitara a lui Viorel de la Jukebox :) . Tocmai i-am schimbat corzile si i-am facut un setup ok (ok pentru mine) si pot sa spun ca suna de mori.

stiu chitara, e identica cu primul meu Blade! suna de plangi!!

s-o canti sanatos!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest hututui

ma inscriu si eu in fanclub. am chitara ca a lui blackthorn, cu tastiera din rosewood. dragii mei, incercati-le si nu o sa va para rau-sunet de fender la pret bun, are si booster, care isi face foarte bine treaba. in cateva cuvinte, chitara foarte versatila, raport excelent calitate pret. initial chitara avea grif de maple, dar nu mi-a placut si am schimbat griful cu unul cu tastiera de care scriam mai sus. trebuie sa ii pun corzi de 0.10 si sunt convins ca o sa sune si mai bine. va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest blackraven

r*h*t! [sigur nu v-ati dat seama ce am vrut sa spun :) ]

 

Tocmai cand am dat si eu peste chitarele Blade, nu mai merge siteul distribuitorului lor din Ro : www.superguitar.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

ma inscriu si eu in fanclub blade dar mai mult ca un wannabe ca nu am deocamdata un blade dar cu siguranta chitara mea urmatoare va fi blade. Trebuie doar sa am bani si fug dupa ea. Apropos chiar vroiam sa intreb un dealer dar se pare ca superguitar.ro nu merge. Stiu ca si la senia se vand dar nu au site.

 

aveti idee care e pretul de la dealerul roman la blade texas custom si california custom?

danke

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

ma inscriu si eu in fanclub blade dar mai mult ca un wannabe ca nu am deocamdata un blade dar cu siguranta chitara mea urmatoare va fi blade. Trebuie doar sa am bani si fug dupa ea. Apropos chiar vroiam sa intreb un dealer dar se pare ca superguitar.ro nu merge. Stiu ca si la senia se vand dar nu au site.

 

aveti idee care e pretul de la dealerul roman la blade texas custom si california custom?

danke

 

http://www.and-roll.ro/products.php?search...7&offset=54. site-ul magazinului senia.

Link to comment
Share on other sites

ma inscriu si eu in fanclub blade dar mai mult ca un wannabe ca nu am deocamdata un blade dar cu siguranta chitara mea urmatoare va fi blade. Trebuie doar sa am bani si fug dupa ea. Apropos chiar vroiam sa intreb un dealer dar se pare ca superguitar.ro nu merge. Stiu ca si la senia se vand dar nu au site.

 

aveti idee care e pretul de la dealerul roman la blade texas custom si california custom?

danke

 

Eu nu stiu nimic de modelul Texas Custom, poate e model mai vechi, desi ma indoiesc sa existe. Poate ai vrut sa intrebi de Texas Deluxe, e in jur de 580E.

 

California Custom e in jur de 1800 euro, e o chitara exceptionala la calitate Custom Shop.

 

Foarte rentabila mi se pare seria Texas Standard Pro. La TSP ai preturi in lei in link-ul de la @T-Bone.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu nimic de modelul Texas Custom, poate e model mai vechi, desi ma indoiesc sa existe. Poate ai vrut sa intrebi de Texas Deluxe, e in jur de 580E.

 

California Custom e in jur de 1800 euro, e o chitara exceptionala la calitate Custom Shop.

 

Foarte rentabila mi se pare seria Texas Standard Pro. La TSP ai preturi in lei in link-ul de la @T-Bone.

 

Exista si Texas Custom: http://news.harmony-central.com/Newp/2007/...-Custom-20.html. Seria Standard are insa, asa cum spunea si @Blackthorn un raport calitate - pret mai mult decat excelent. Texas Custom este mult mai sus ca pret: http://www.commsandsound.com/erol.html#9172X14539

Edited by T-Bone
Link to comment
Share on other sites

Exista si Texas Custom: http://news.harmony-central.com/Newp/2007/...-Custom-20.html. Seria Standard are insa, asa cum spunea si @Blackthorn un raport calitate - pret mai mult decat excelent. Texas Custom este mult mai sus ca pret: http://www.commsandsound.com/erol.html#9172X14539

 

Uite de asta nu stiam, nu l-am gasit pe site-ul Blade si am avut impresia ca nu se mai face. De fapt e model nou, aparut la sfarsitul anului trecut. Cred ca se poate comanda, pretul orcium nu cred ca va fi prea mic, e o chitara facuta la cele mai inalte standarde, sigur va fi peste 1000 E.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Nu m-am putut abtine sa dezgrop acest topic (care ar fi misto sa fie ca un mic subforum al FANCLUB FENDER), insa sper ca daca tot l-am adus de la naftalina, sa va placa si voua ce am gasit...chitara asta costa nici mai mult nici mai putin de 868 EUR, in timp ce un fender american standard stratocaster e 1044 EUR...cum vi se pare?

 

http://www.youtube.com/watch?v=_XOmtt8dy3Q

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am putut abtine sa dezgrop acest topic (care ar fi misto sa fie ca un mic subforum al FANCLUB FENDER), insa sper ca daca tot l-am adus de la naftalina, sa va placa si voua ce am gasit...chitara asta costa nici mai mult nici mai putin de 868 EUR, in timp ce un fender american standard stratocaster e 1044 EUR...cum vi se pare?

 

http://www.youtube.com/watch?v=_XOmtt8dy3Q

 

Blade sunt niste chitari exceptionale pentru cat costa, orocum California Climax nu se poate compara cu nici un Fender. Mi se pare un instrument facut parca special doar pentru sunet, de la tipul de lac folosit, bridge fix cu design proprietar care mie personal mise pare ca ajuta la ton, lipsa potentiometrilor de ton. Parca singurul lucru care ma contrazice putin este prezenta boosterului acela activ care din cate stiu are un bypass complet pasiv. Mie personal o chitara exceptionala pentru pretul la care este mi se pare si Texas Vintage, care la capitolul materiale folosite si finisaje sta mai bine decat multe Fender din seria American Standard. Singurul lucru care ar fi putut fi imbunatatit ar fi dozele, dar asta este unul din cele mai la indemana upgrade pe care il poti face unei chitari.

Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru care ar fi putut fi imbunatatit ar fi dozele, dar asta este unul din cele mai la indemana upgrade pe care il poti face unei chitari.

 

 

personal, nu sunt deloc adeptul ideii de a pune doze mai scumpe pe o chitara, din simplul motiv ca pe un ibanez RG de 400 eur, daca ii pui dimarzio evolution, clar nu o sa sune ca un JEM...altfel nu erau aia de la ibanez asa prosti, mai cheltuiau ei inca 100 eur pe doze si vindeau chitara cu 1000 eur mai scump...

exista in schimb 2 situatii in care as pune doze mai scumpe pe o chitara...una ar fi ceea ce am si facut cu succes in trecut, si anume situatia in care dai peste o chitara low cost dar care suna f bine (in general pt ca e ff veche) si atunci se merita, iar a doua exceptie ar fi situatia in care pui doze fender la chitari blade :)....aici cred ca motivele pentru care nu gasim doze fender in dotarea standard a blade-urilor nu mai tin de interes comercial, ci poate mai degraba de etica economica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.