www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Corzi


Guest alexu
 Share

Recommended Posts

sal. miam luat o chitara noua si am observat ca unele corzi au un sunet ciudat, vibreaza mai ciudat, cred ca este de la pragus, nu stiu sigur. cum as putea scapa de problema asta?

Link to comment
Share on other sites

Te referi la fretbuzz ? Se aude asa ca si un fel de "bazait" cand corzile sunt apasate in diferite pozitii , in special freturile 1 pana la 3 si cele de dupa fret-ul 12?

Link to comment
Share on other sites

cred ca zzz are dreptate, probabil e vorba de fretbuzz

 

apare fie daca ai corzi noi (cazul tau)

daca ai actionul prea scazut

sau daca ai denivelari semnificative ale tastelor

 

n-ai mentionat ce fel de chitara e, acustica sau electrica. daca e electrica ar putea fi si problema numaru 2

 

daca e a 3-a e nasol

 

las pe altii sa dezvolte si imi cer scuze daca am spus vreo tampenie

Link to comment
Share on other sites

pai explica mai bine... si poate te ajuta cineva...

este vb de un bazait care se aude cel mai tare pe coarda Mi groasa(coarda 6) chiar si atunci cand nu apas pe nici o tasta, si imi mai apare pe alte corzi daca apas pe primele taste. chitara este un ibanez electro-acustic.

Link to comment
Share on other sites

Da...dupa spusele tale sunt aproape convins ca este vorba despre fretbuzz...se poate corecta cu o mica modificare a truss rod-ului (bara aceea din interiorul gatului :) ) du-o la cineva care a mai facut asta ca sa o seteze in mod corespunzator...sa nu modifici truss-rod-ul singur pentru ca dintr-o greseala chitara poate sa sufere stricaciuni ireparabile...daca chiar nu ai la cine sa o duci atunci modifica tu truss-rod-ul dupa intructiunile pe care le-ai primit impreuna cu chitara...roteste in pasi cat mai mici si lasa "gatul" un timp sa se "aseze"...acordeaza chitara si vezi daca fretbuzz-ul a disparut...daca da e foarte bine, daca nu repeti operatia de mai sus..

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.