www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Belting Sau Falsetto Intarit


Hix

Recommended Posts

Belting-ul este folosirea unei combinatii intre falsetto si cap in care ai cam aceeasi forta ca si in vocea full.

 

EX :

As vrea sa stiu de la cei care au folosit mai mult de-a lungul timpului tehnica asta daca au constatat efecte negative ale folosirii.(Noduli, dureri etc..). De asemenea daca cunoasteti ce tip de voce sunteti ar fi foarte frumos daca ati putea preciza range-ul aproximativ pe care il aveti in belting. Multumesc.

 

Mai multe despre belting

 

Incep eu : Tenor inalt ( deocamdata inca nu-s ..finalizat :) ) pana prin G5 poate mai sus depinde daca urc brusc la nota ( mi-e mai usor ) sau treptat.

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Piesa e ex. doar ca atinge Mike G5 in ea(si o face bine) :). Ca versuri este..destul de banala cel putin, nu o consider drept exemplu :)(no offense). Stiu ca nu se mai poarta virtuozitatile vocale dar nu conteaza. Imi place sa cant piesa..e fun e challenging si vreau sa stiu daca sunt sanse sa-mi *** corzile cantand in belting( la mine vine destul de natural, mi-e relativ usor sa ating notele) :).

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest wild child

tipul nu pare sa aiba vreo problema si nu cred ca dauneaza chestia asta pe termen lung,pentru ca ia notele bine ,nu i se strange gatul astfel incat sa se atinga corzile intre ele si sa se frece.asta ar fi o problema,insa are usurinta si face si floricele asa ca banuiesc ca in masura in care te simti bine si poti sa atingi registrul respectiv fara discomfort e ok.si eu mai fac asa uneori,cel putin asa imi suna si mie nu-mi iese,pentru ca strang foarte tare gatul si nu dozez suficient aer.cred ca daca esti dispus sa canti in felul asta pentru mai mult timp, ar trebui totusi sa consulti un profesionist ca sa nu ai surprize neplacute in viitor. :)

 

am uitat sa zic,sunt mezzosoprana,insa in schimbare :)

Edited by wild child
Link to comment
Share on other sites

Ne inderpartam putin de la subiect, dar cred ca stiati ca Mike e "vocea" lui Mark Wahlberg in filmul "Rock Star" (Steel Dragon)

Oricum, e un fenomen! Eu nu am auzit ca cineva ca CANTE asa de sus ca si el (am zis "cante", nu "urle" ca si Jim Gilette de la Nitro). Cunosc trupa asta de foarte multi ani si am tot ce au scos, adica 3 albume, un EP si mai nou un DVD pe care nu am apucat inca sa-l vad.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Wanderer

sunt mare fan matijevic...steelheart nu obligatoriu (mai mult datorita faptului ca nu prea ma atrage valul glam-rock) dar vocea lui chiar ma pasioneaza...eu credeam ca pentru belting iti trebuie range-ul vocal foarte mare...range-ul meu vocal e asemanator cu al tau, desi la inceput ajugeam la G5 cu mare dificultate...profesorul meu de canto constatase ca sunt mai mult bariton decat tenor..dar dupa nenumarate exercitii reuseam destul de usor...dupa vreo 2 luni in care ma chinuiam la repetitii (aveam lipsa de vocal) am inceput sa am probleme...s-a intamplat in felul urmator (desi nu e obligatoriu sa se intample la toti, mai ales daca ai range-ul vocal potrivit) : in clipa cand iti chinui corzile vocale, coarda ventriculara se uzeaza (chiar daca belting-ul este o tehnica bazata mai mult pe vocea de cap)...atunci fluxul traheic (aerul care iese prin trahee) nu mai e distribuit normal, si pierzi din constanta vocala (durata, pitch, etc.)...sfatul meu ar fi: daca ai range-ul vocal pana in G5 nu abuza sa faci belting sau nici macar falsetto decat pana prin E5...acum depinde de corzile tale vocale (fiecare avem particularitati biologice :)), dar s-ar putea deteriora calitatea volumului, a duratei sau chiar a limitei de tonalitate...

 

acum in alta ordine de idei: marii vocali stiu chestiile astea...asta ma face sa ma gandesc ce range vocal au sau ce stiu ei si nu stim noi ca sa evite chestiile astea :)

 

 

P.S. : chestia aia se intampla acum vreo 2 ani...de atunci nu ma mai duce vocea la fel :)

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.