www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Formarea Acordurilor


Guest Hidden
 Share

Recommended Posts

am urmarit video-urile de la Toni's Corner,dar nu explica si cum se formeaza acordurile astea,imi poate spune cineva cum ?

mi-ar placea sa stau singur sa le 'calculez' decat sa le citesc de pe o foaie.

Link to comment
Share on other sites

Pai... dupa parerea mea cel mai bine este sa le inveti pozitiile... pana la urma nu sunt asa multe. In principal, sunt cele majore si minore; sau daca vrei sa le calculezi... incepi cu nota care va fi de fapt acordul. de exemplu: C(do) apoi cauti nota cu 2 tonuri mai sus, care in cazul acesta va fi E(mi) si apoi inca 1 ton jumatate , in cazul nostru G(sol) si astfel vei obtine cele 3 note ale unui acord major, aici acordul C major. Dupa ce stii notele, incerci sa le gasesti pe fiecare coarda, aceasta sa fie ori C ori E ori G. La acordurile minore.. singura diferenta este ca acum dupa prima nota, intervalul va fi prima data de 1 ton si jumatate si apoi de 2 tonuri. exemplu: C(do) - Eb(mi bemol) - G(sol) Dar vei vedea ca nu poti sa le obtii pe toate... si astfel probabil o sa te lovesti de problema cu bare`urile... care cel putin erau un cosmar pentru mine si probabil pentru toti incepatorii :) sper ca ai inteles ceva.. bafta la calculat :)

p.s: nu stiu cat de bine am zis .. dar eu gandesc muzica pe clape si daca am zis vro prostie sa ma corectati :) mersi

Edited by Maarkky
Link to comment
Share on other sites

Cateva formule de formare a principalelor tipuri de acorduri :

 

Acorduri majore : 1 3 5

Acorduri minore: 1 b3 5

Acorduri augumentate: 1 3 #5

Acorduri diminuate:1 b3 b5

Acorduri sus2 : 1 2 5

Acorduri sus4: 1 4 5

 

Unde numerele reprezinta treapta din gama respectiva (de exemplu relativ la gama Do, nr 3 va reprezenta a treia nota din gama, si anume Mi)... b reprezinta bemol (b3 se afla cu un semiton mai jos decat 3), iar # reprezinta diezul (#5 se afla cu un semiton mai sus decat 5)..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.