www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare


Guest razvan_the mohawks
 Share

Recommended Posts

Guest razvan_the mohawks

valking 212 are 100 w. daca vreau sa il fac de 50w e deajuns sa scot 2 lampi de putere sau trebuie sa fac si vreo alta modificare?

Link to comment
Share on other sites

Nu are buton de volum?

 

Cred ca intrebarea ta nu isi are rostul. Un amp pe lampi de 100W trebuie sa dai putin in el sa sune. Intamplator chiar am cantat pe un ValveKing 212 si pe canalul de drive suna cumplit de tare, trebuie sa umbli la volum cu foarte multa finete ca sa te dai putin mai tare sau mai incet. Un mare dezavantaj al acestui amp este ca nu are volum general.

 

Asa ca as pune si eu aceeasi intrebare celor care se pricep: se poate transforma in 50W prin scoaterea a 2 lampi din etajul final sau mai trebuie umblat si la altceva? Si daca se poate doar prin eliminarea a 2 lampi care ar fi cele 2 lampi?

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

nu cred ca conteaza ce lampi scoti ...ori primele doua ori ultimele doua . stiu ca am mai auzit de persoane care au facut asta cu ampurile lor da nu stiu cum. cum suna valve kingu ? la mine in oras nam de unde sa testez asa ceva si nu prea am chef sa car chitara si procesoru pana in bucuresti. ai cantat c distorsu din statie? are destul gain?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca conteaza ce lampi scoti ...ori primele doua ori ultimele doua . stiu ca am mai auzit de persoane care au facut asta cu ampurile lor da nu stiu cum. cum suna valve kingu ? la mine in oras nam de unde sa testez asa ceva si nu prea am chef sa car chitara si procesoru pana in bucuresti. ai cantat c distorsu din statie? are destul gain?

 

Are ceva gain, dar daca vrei sa canti metale cu distorsul din statie si nu ai doze hot (ceva active) nu cred ca ai sa fi foarte multumit. Cu stomp suna cum vrei tu, e versatil si are un clean placut, dar nu exceptional.

Link to comment
Share on other sites

complect gresit! impedanta transformatorului de iesire este calculata pt. 4 tuburi finale.prin scoaterea a 2 tuburi se strica adaptarea intrea etajul final si traf.dispar basi,armonici,apar distorsiuni etc. chiar si asa sa zicem la 50w tot foarte tare va suna.singura soluie este montarea unui volum general undeva in spatele ampului.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
valking 212 are 100 w. daca vreau sa il fac de 50w e deajuns sa scot 2 lampi de putere sau trebuie sa fac si vreo alta modificare?

merge chestia asta..dar NU LA ORICE AMP..

ampu are circuitul facut pentru 100W..punct. daca ar fi mers chestia asta fii sigur ca ar fi mentionat producatorii... . eu zic sa stai in banca ta

 

complect gresit! impedanta transformatorului de iesire este calculata pt. 4 tuburi finale.prin scoaterea a 2 tuburi se strica adaptarea intrea etajul final si traf.dispar basi,armonici,apar distorsiuni etc. chiar si asa sa zicem la 50w tot foarte tare va suna.singura soluie este montarea unui volum general undeva in spatele ampului.

nu mai am vazut postul tau :)

..da..plus ca la 50W tot e fuckin loud

 

ai putea vb cu tone sa iti faca el un atenuator mai ieftin..ca un hotplate e aproape 500de E

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

aha. mersi de raspunsuri. am inteles situatia si nu vreau sa ma complic.nu are rost sa ma chinui atatcand exista la valveking si versiunea de 50w care e cu 1 mil mai ieftin. cat de o lampa doua.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.