www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Cumpar O Chitara Electrica Si Un Amplificator


Guest Darthy
 Share

Recommended Posts

Guest Darthy

Hello everybody!

Sunt nou pe acest forum si as vrea sa cer parerile unor oameni experimentati despre problema mea.

Am in jur de 25 de milioane lei vechi si vreau sa imi cumpar o chitara electrica cat de cat ok si un amp pe masura. Mentionez ca sunt mai beginner asa in ale chitarii. Mi-am cumparat anul trecut o acustica Fender CD-60 si sunt foarte multumit de ea chiar daca corzile sunt mai dificile :). Vreau sa spun ca imi place foarte mult sa cant si as vrea sa incerc si chestii mai electrice :), in special muzica gen David Gilmour. Pot spune ca m-am si documentat cat de cat de preturi, de performante, in special review-uri de pe http://www.ultimate-guitar.com/. Eu m-am gandit sa imi iau un standard stratocaster de la proguitar din bucuresti. La amp nu prea sunt sigur. As vrea sa scot cat mai multe tipuri de sunete pe cat posibil. Adica poate si ceva mai heavy dar si de blues asa. Din cate am inteles stratocasterul e destul de flexibil la capitolul asta. Va rog recomandati-mi orice. De la chitara, amp, pedale, doze, straps, maintenance kit, husa, cabluri, picks si magazinul bineinteles. Poate sa depaseasca putin bugetul, nu ma supar :)

Voi ce parere aveti de stratocasterul standard care e facut in mexic?

Link to comment
Share on other sites

Guest Darthy

Care e diferenta intre standard strat si standard strat hss. Stiu ca al doilea are o doza humbucker. Oare ar fi mai bun hss-u?

Link to comment
Share on other sites

Care e diferenta intre standard strat si standard strat hss. Stiu ca al doilea are o doza humbucker. Oare ar fi mai bun hss-u?

 

 

Depinde de ce stil abordezi. Daca vrei clasic rock, fara distort nebun, use single coil, daca vrei ceva mult mai hard, folosesti humbucker.

 

Hum=baraitul ce-l cauzeaza pulsurile electromagnetice (televizor, computer, orice electronica ce foloseste curent alternativ). Iar bucker= opritor (ca sa traduc rapid). Opritor al sunetului de fond.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest Darthy

Vreau sa va intreb despre Synchronized tremolo-u de pe standard strat. Ce parere aveti despre el ? Cineva a spus ca daca nu are anumite menghine la folosirea whammy-ului se duce dracului tot acordaju!

Link to comment
Share on other sites

e un sincronized tremolo .. dak-l folosest bland ... nu ai sa patesti nik dupa ce se break-in corzile dak chitara e ajustata bine ... adik .... nu-l folosi ca pe un floyd sau pt dive-bomburi ... si o sa fie totu kewl ... neaparat du-o si la un set-up profi... dak iti permiti ... si ... humbucheru e o doza dubla formata din 2 single coiluri pusi in faza ... o sa ai un output mai mare pe doza din bridge ... deci mai adecvat pt metal ... dar dak nu vrei sa strici aspectul .... frumos de strat cu SSS .... ia-ti un SSS. ... si mai inclo dak ai sa simti nevoia de mai mult ... pune-tii un mini hum bucher ... ceva de genu dimarzzio sau SD ... oricum ceva cu moderate output ... pt ce ai zis u ca vrei sa canti ....

 

 

bafta...

Link to comment
Share on other sites

Pai marshall-urile astea "ieftine" nu-s ca pe vremuri. Te-as recomanda spre un Vox, dar du-te si incearca-le, daca poti. Daca nu, macar cauta ceva filmulete pe youtube cu sample-uri... Plus ca astea "cu efecte" nu-s foarte bune... folosesc efecte digitale. Mai bine iei o pedala separata.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

pai incepi cu Proel pt betiile de la sala, treci pe Cordial la repetitii si cluburi cu sonorizare de cacao, faci un pas si ajungi la Vox, Georgel, Laboga, si porma stam de vorba.

 

ca pret calitate in domeniul de jos al spectrului ar fi Cordial.

calitatea cablului o aflii cand ai pe ce soo auzi. cand nu ai pe ce so auzi nu ai nevoie de ea. deci mergi pe Proel.

 

iar cu aceasta suma astronimica, poti lua un strat mexican cu toate piesele originale ca sa nu fie mai scump si ca sa nu fie altceva ca sunet, si ev un vox ad50vt. si prob te incadrezi oarecum spre sau peste limita dar pe acolo. in 25.

 

sau epiphone si vox.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Intrebare: La mexican standard strat, care are vintage style tremolo, e floating tremolo nu? Asta nu inseamna ca it's a pain in the but pt a schimba corzile? Din cate am inteles e ceva complex in acest proces, la acest tip de tremolo!

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

cu 25 de milioane , iti poti cumpara un :

 

- Epiphone Les Paul Standard Plus care costa 18 milioane ( aici site-ul http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=373 ) ... este o chitara foarte buna , arata bine si suna bine ..... (are doua doze duble ... )

 

- Un Amplificator Fender 25 R de 25 W , cu efect in el .... ( ai aici site-ul http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=82 )

 

Si iti mai raman si bani "sa bei o bere" :)) .... sau sa-ti cumperi un procesor :) ....

 

 

 

 

Sper ca nu se supara nimeni pentru postul asta , dar eu zic ca pachetul acesta este foarte bun , mai ales pentru un incepator ...si eu daca ash avea bani ...astea mi le-ash lua :))

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu ar fi sa isi ia un Fender Standard Stratocaster si un amp Vox AD30VT, are si efecte digitale pe el care nu suna rau deloc, iar ampul in categoria lui de pret mi se pare de departe cel mai bun si e si versatil. Chitara ar suna a Gilmour, iar ampul este ideal pentru un incepator pentru ca suna bine fara sa umbli prea mult la el si in plus vine si cu cateva preseturi bunicele.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu ar fi sa isi ia un Fender Standard Stratocaster si un amp Vox AD30VT, are si efecte digitale pe el care nu suna rau deloc, iar ampul in categoria lui de pret mi se pare de departe cel mai bun si e si versatil. Chitara ar suna a Gilmour, iar ampul este ideal pentru un incepator pentru ca suna bine fara sa umbli prea mult la el si in plus vine si cu cateva preseturi bunicele.

 

Exact astea mi le voi cumpara :). M-am si jucat cu un standard strat dasta saptamana trecuta si m-a cucerit :). Cat despre amp.....am vazut cum functioneaza......tot saptamana trecuta si am ramas din nou......impresionat :). Saptamana aceasta sau viitoare le voi lua....va mai tin la curent!

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata! Oameni buni....mi-am cumparat gear-ul. :) . Acum va rog dati-mi ceva sfaturi practice. Stiu ca acustica o tineam in husa ei si rezemata de perete.... :) ...dar acum intervin si alte chestii. De ex...amp-ul. Cum trebuie tinut, cum trebuie folosit? Puteti sa imi explicati putin cam ce fac butoanele ? Oricum o sa citesc si manualul :( dar asa in mare B) . Va multumesc!

 

Chestie urgenta!!!! Am intors chitara cu tremolou in jos si a cazut un mic arc negru. Singur loc de unde putea sa cada cred ca e gaura aia unde vine bagata bara ( ca nu am bagat-o inca). Spune-ti-mi va rog de unde putea sa cada arcu!!! Ca disper :))

Edited by Darthy
Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

Oameni buni! va rog sa ma ajutati: ibanez GRG170DX sau ibanez GRG270B? folosesc mult tremolo si doresc chitara pt metal(tziuiala la solouri si drujba la rifuri :) ). plus ca am gasit GHS-uri echivalente (cred eu) cu Ernie ball skinny top/heavy bottom. (t-gbul, :) 0.08-0.42) toate la mcmusic.ro .alte modele nu intra in discutie. va rog sa ma ajutati. multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.