www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dozele Splitabile Sunt In General Si...splitate?


Guest Rayvann
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

schema de aici arata ca un switch dinala e montat deja la pot-ul de ton

http://www.schecterguitars.com/schematic/s...r_006_ELITE.pdf

 

m-a mancat undeva, insa, sa citesc si tot ce am gasit pe la faq si anume:

 

Q: What are DUNCAN DESIGNED humbuckers?

A: Duncan Design pickups are manufactured by an outside factory to the exact specifications and manufacturing methods of Seymour Duncan. Unlike some ´import´ pickups, the DUNCAN DESIGNED pickups use Alnico magnets (for warmth & tone) and are 4-conductor, which means that ANY Diamond Series guitar can have an ´after-market´ mini toggle or push-pull pot added for ´splitting´ the humbucker for a cleaner, single-coil tone. Note: If this is done by a qualified repair technician, it will NOT void your warranty! As far as the sound, let your ears decide, but the models we use are 95% identical to the JB and ´59 !

 

acum sunt in ceata. este sau nu montat deja acel pot special? (tin sa remarc ca e aceeasi situatie si la un C-1 elite, nu doar la 006)

nu am drum prea curand la bucuresti, doar ca sa-mi satisfac curiozitatea, dar mi-e frica ca daca trimit un mail ii gasesc pe aia de la magazin complet pe dinafara.

are cineva de pe forum un schecter elite sa-mi explice cum sta treaba?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

stiu, pare destul de evident, insa nu in fiecare zi imi iau o chitara si mi se pare normal sa intreb daca am nedumeriri. nu vreau sa ma trezesc cu cine stie ce, doar pentru ca nu am intrebat la timp.. nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

oke, se pare ca m-am lamurit. pana la urma am descifrat mesajul ala din sectiunea faq de pe site. cred ca vroiau sa zica ca oricare chitara de-a lor care, in lipsa unui mod de splitare a dozelor, dar cu doze capabile de acest lucru (4 cabluri, nu-stiu-ce), poate accepta montarea unui switch sau inlocuirea unui potentiometru, si refacerea legaturilor electrice, pentru a-i da capabilitatea de a splita dozele.

nu se referea la chitarile elite, care deja au acest sistem montat.

gat-ul de schecter e asemanator gatului de les paul(la fel, asta din putinele mele cunostiinte obtinute din reviewuri si altele.. nu ca as fi tinut in mana vreodata vreun lp sa compar)

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.