www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Guest Ion din Buzau
 Share

Recommended Posts

Guest Ion din Buzau

Salut.

Mã numesc Ion, sunt din Buzãu, ºi am o dilemã.

Nu am gãsit informații relevante despre ceea ce mã intereseazã, dar dacã ºtie cineva sã îmi dea un link despre asta, îl rog sã o facã.

Sunt mândrul posesor al unei chitare Reghin W12204, nãscutã la finele anului 2005. ªi îmi cam face probleme. Unele corzi (si ºi sol) îmi zbârnâie (ºi liber) ºi dau o vibrație urâtã în corpul chitarei, scoțând ºi un sunet urât. Am dedus cã e de la corzi (am o amestecãturã de originale ºi Belson - i-am cerut corzi fãcute la Reghin vânzãtoarei ºi asta mi-a dat...). De aici pleacã întrebãrile mele.

1. Este de la corzi sau nu?

2. Dacã nu, ce fac sã o repar? Una din vibrații mi se pare cã vine dinspre cordar (ca idee).

3. Care sunt diferențele între corzile de acusticã - bronze, phosphor bronze, etc.? Am gãsit pe Grosmann.ro corzi Ernie Ball - am înțeles cã sunt cele mai bune, destul de convenabil, ºi aº vrea sã îmi cumpãr, ºi nu ºtiu exact de care.

4. Am ºi o copie de Les Paul, o Stagg L400, ºi Mi - coarda subțire - îmi dã un zbârnâit urât, ºi vreau sã ºtiu dacã ar fi cazul sã-i schimb corzile. Dacã da, cu ce?

 

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ion din Buzau

Am citit topicul, am folosit searchul, ºi nu am gãsit informații "relevante". Ceea ce caut eu ar fi un scurt "rezumat", mai precis ce fel de sunet dau corzi de diferite materiale ºi grosimi, ceea ce nu prea am gãsit decât foarte vag (cu steel ºi nickel, diferența lor).

Link to comment
Share on other sites

Guest stereodoping

Salutare toata lumea!!!

ca oricare alt chitarist chint la chitara electrica shi la acoustica

 

la chitari electrice prefer D'Addario XL (10 - 46) , in unele cazuri (10 - 52) suna mai carnos

cine-shi poate permite Elixir, cu atit mai bine, astea-s cele mai faine pe care am chintat vreodata

 

la chitari acoustice fara dor si poate corzi Martin

Link to comment
Share on other sites

Guest Ion din Buzau

Cu prima ocazie le pun corzi, m-am gândit sã o dotez cu Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom pe cea electricã, fiindcã am înțeles cã sunt cele mai bune, ºi pe cea acusticã cu Ernie Ball Slinky Regular ºi ce-o fi o fi. Dacã la alea de electricã existã alegeri mai potrivite, rogu, spune-ți-mi.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Cu prima ocazie le pun corzi, m-am gândit sã o dotez cu Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom pe cea electricã, fiindcã am înțeles cã sunt cele mai bune, ºi pe cea acusticã cu Ernie Ball Slinky Regular ºi ce-o fi o fi. Dacã la alea de electricã existã alegeri mai potrivite, rogu, spune-ți-mi.

 

Mulțumesc.

bazaitu suna ceva de genu asta?

http://ticcaso.fileave.com/rece.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.