www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Mare Problema Cu Chitara...


Guest kosmy
 Share

Recommended Posts

ve rog...ajutati-ma...am o mare problema cu chitara...sunt incepator...de abea si stiu corzile D A si E si cand le incerc daka stau prea mult cu degetele pe corzi ma dor buricele degetelor...va rog datimi un sfat...ca ma enerveaza chestia asta si cred ca o sa ma faca sa renunt :)

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

Si eu sunt incepator si la inceput aveam aceeasi problema ( de fapt, toti au avut asa ) . Pe varfurile degetelor trebuie sa ti se creeze niste bataturi ( aproape la fel de dure ca si unghia ) . Am auzit de unii care-si pun fel de fel de rahaturi in varful degetelor ca sa atenueze durerea . Cel mai "sanatos" este totusi sa canti pana nu mai poti, te opresti 10-15 minute, incepi din nou . In cateva zile de cantat in felul asta ar trb sa ti se formeze o batatura mica pe primul deget ( cel mai folosit la inceput ) . Incetul cu incetul, vor incepe sa apara bataturi pe degetele inelar si aratator ... si , mai tarziu , si pe degetul mic ... si inca una pe degetul aratator, pe lateral ... ce fel vor arata degetele tale :))

Inca ceva, daca tu vrei sa renunti din cauza asta, stai sa ajungi la acordurile cu barre. Prietenii stiu de ce.

Link to comment
Share on other sites

ce sa cant nu auzi ca nu stiu dekat A D si E???ce pot face cu astea

si in plus...nici nu stiu sa mi-o acordez k lumea...cu toate ca am citit mooolte posturi ppe-aici :):)

Link to comment
Share on other sites

ce sa cant nu auzi ca nu stiu dekat A D si E???ce pot face cu astea

si in plus...nici nu stiu sa mi-o acordez k lumea...cu toate ca am citit mooolte posturi ppe-aici :):)

Corzi sau ACORDURI? vezi ca in engleza chord inseamna acord. Trebuie sa inveti acorduri mai multe decat astea pe care le stii, si aici iti recomand de pe forumul nostru sectiunea Tony`s corner sau www.cyberfret.com unde vei gasi lectii bune pentru incepatori. Trebuie doar sa te tii de treaba, ceva ambitie si sa te abtii sa spui : "nu, nu-mi iese din cauza chitarii, n-am cum sa fac asta".

Despre acordat, eu iti recomand un microfon din ala ieftin de calculator si un program shareware care se cheama AP Tuner.

Iar despre dureri de degete, asta e ceva extrem de normal, pentru ca pana acum degetele tale nu-s obisnuite cu corzile si e raspunsul "biologic" al organismului. Nu incerca vrajeli gen superglue pe varfuri, asta e ca si cum ai folosi hartia igienica pe ambele parti. Daca vrei sa ajungi vreodata sa canti 5 melodii ca lumea, n-ai cum sa treci de treaba asta (si stai linistit, e NUMAI inceputul). Acuma important e si ce chitara ai, daca ai vreo acustica foarte veche si cu corzi foarte vechi care din diverse cauze are distanta mare intre corzi si grif, e normal sa te doara. Mai revino cu detalii, eu iti urez succes.

L.E. - ai un maxine care e destul de nou. Ai schimbat corzile originale? a cantat vreunul care stie pe chitara ta, ca sa vada daca totul e ok? daca da si nu a spus nimeni ca se canta prea greu pe ea, totul se rezuma la exercitiu.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Inavata sa folosesti presiunea asupra corzilor atat cat este nevoie. Incepatorii au tendinta de a apasa mult mai mult decat trebuie. Relaxeaza-te. Nu strange griful cu toata puterea ta. Controleaza-ti corpul. La cel mai mic semn de incordare revizuieste-ti pozitia. Ca exercitiu pt. obtinerea sunetului corect cu tensiune minima: incepi prin atingerea foarte usoara a corzii si maresti, treptat, presiunea pana obtii emisia curata a notei dorite. In timp, prin exercitiu, degetele se vor obisnui si se vor "seta" pe tensiunea minima.

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

parerea mea e k dak el considera k durerea e atat de mare sa se lase...nu mi se pare normal...pe toti ne-au durut degetele...toti am sup;ortat...numai fetele se plang de chestii de-astea....eu zic sa te ti de treaba sau dak nu sa te lasi...o sa te obisnuiesti,e vorba de tehnica...ceea ce se dezvolta prin exercitiu

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt incepator si pe mine ma dor degetele stau cu chitara in mana cam 4-6 ore pe zi :) exercitii simple gasesti peaici , incearca sa folosesti si degetu mic cat mai mult ca sa ti se formeze reflexu si sa nu te mai doara ...

* cat despre acordat chitara se poate face si dupa ureche asta in caz ca nu ai microfon ...tine B pe tasta 5 si fal sa sune ca si E liber ... tine G pe tasta 4 si fal sa sune ca si B liber , tine D pe tasta 5 si fal sa sune ca G liber ... si tot asa sper ca teai prins ... (din regula iese G care e pe 4 in rest toate pe 5 .. )

Edited by Narco
Link to comment
Share on other sites

numai fetele se plang de chestii de-astea....

 

Off topic:Discriminare!!! Inainte sa imi iau chitara clasica,am cantat pe chitara unei colege, acustica,vreo 3-4 ore,pentru prima oara.Am plecat acasa cu degetele taiate pana la sange si nu m-am plans nicaieri.Si n-o sa ma plang.

On topic: Si ce titlu...

O mare problema cu chitara...

Exerseaza si n-o sa mai simti nimic!Eu cant de 2 saptamani si cant 10-15 acorduri jjssjs fara sa ma doara, si eu tot exersez.Linisteste-te si exerseaza.

 

P.S.:La cursurile de chitara,mai toti se plang de degete si plang in ora,asa ca nu esti singurul pe care il dor degetele... :)

 

Cu speranta ca nu mi-o veti lua in nume de rau,

Mara. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.