www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Setare Floyd Rose


barbarossa
 Share

Recommended Posts

chitara a veni echipata cu corzi 009-042 si 3 arcuri in spate, in pozitia I I I

in timp am trecut la 009-046, dupa ce o perioada am cantat pe 010-046.

se pare ca diferenta e destul de mare intre 009-042 si 009-046, in sensul ca, la fel ca si cu 010, am nevoie de inca un arc in spate.

problema este ca daca pun arcurile in pozitia I III, de la e la E, tremoloul e prea "stiff", asa ca am ajuns la o solutie care lasa tremolo-ul mai moale, si anume pozitionarea arcurilor I \ \ I de la e la E. desi cred ca legile fizicii ma contrazic, e mult mai moale tremoloul decat daca cele 4 arcuri stau paralel.

acuma vine intrebarea...mai foloseste cineva setarea asta? e ok ca 1, 2 arcuri sa nu stea paralel ?

Link to comment
Share on other sites

arcurile trebuie sa fie paralele I II sau II I am bagat 2 variante pentru ca e loc pentru 4 arcuri.

pentru echilibrare strange sau lasa shuruburile din spate care sustzin arcurile.

Treaba asta se face mai greu...da o rotatzie pe fiecare shurub apoi acordeaza chitara si tot asa pana ajunge la pozitzia ideala.

Ambele shuruburi trebuesc stranse sau lasate in mod egal.

 

P.S.Am 4 chitari cu floyd rose si stiu ce zic.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

si eu am avut chitara cu floyd floating timp de 10 ani... stiu ce zici

problema e ca atunci am setat-o, cu 3 arcuri, paralel si calibrul corzilor nu l-am schimbat.

acum este vorba despre o chitara cu 1 way floyd la care cu 3 arcuri si gheara stransa la maxim nu pare sa mai fie de ajuns pt 9-46 desi era pt 9-42...poate s-au lasat arcurile...nu e vorba de tremolo paralel, desi in definitiv e, ci de asezarea lui pe corp cand revine, sa simt contactul cu corpul.

de incaput incap si 5 arcuri...eu tre sa pun 4, dar problema e ca daca le pun paralel e prea stiff tremolo-ul. tre sa incerc totusi / I \

intrebarea mea era daca e ok pt chitara, tensiuni in suruburi an shit daca le pun I\\I ... pt ca, in corzi se simte bine...

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut chitara cu floyd floating timp de 10 ani... stiu ce zici

problema e ca atunci am setat-o, cu 3 arcuri, paralel si calibrul corzilor nu l-am schimbat.

acum este vorba despre o chitara cu 1 way floyd la care cu 3 arcuri si gheara stransa la maxim nu pare sa mai fie de ajuns pt 9-46 desi era pt 9-42...poate s-au lasat arcurile...nu e vorba de tremolo paralel, desi in definitiv e, ci de asezarea lui pe corp cand revine, sa simt contactul cu corpul.

de incaput incap si 5 arcuri...eu tre sa pun 4, dar problema e ca daca le pun paralel e prea stiff tremolo-ul. tre sa incerc totusi / I \

intrebarea mea era daca e ok pt chitara, tensiuni in suruburi an shit daca le pun I\\I ... pt ca, in corzi se simte bine...

 

Folosesc de multa vreme tot corzi hibrid (9-46) si imi sunt suficiente 3 arcuri; dar trebuie sa le schimb ca am sesizat la ultimele 2 schimbari de corzi ca s-au cam slabit/uzat/inmuiat etc..si trebuie sa strang suruburile aproape la maxim sa ajung la paralelism. (Apropo daca are cineva arcuri noi si ma poate ajuta cu ele contra-cost normal...as fi recunoscator). Varianta asta I\\I n'am incercat'o dar nu cred ca merge... :) Mai degraba as incerca asa: I\/I sau I/\I

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.