www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarile Peavey...pareri Va Rog


Guest Brainwasher Vlad

Recommended Posts

Guest Brainwasher Vlad

am vazut mai multe modele de chitari Peavey si pe MC music si pe thomann dar mi sa zis ca dozele lor sunt practic moarte ( adica foarte slabe )...nam pus mana p nici una din aceste chitari...

vas ruga ca cei cu experienta sporita sa ma ajute sami dea o parere despre aceste chitari

Link to comment
Share on other sites

Salut, chiar ieri seara am luat un Rotor EXP (explorer-shape) si sunt foarte multumit de ea. Dozele sunt high output, dar sunt placute si pe clean. Suna ceva in gen EMG HZ, dar cu mai multe mid-uri pe distors (unii ar zice ca suna mai coios, altii ca e dirty :)). Action-ul e foarte bun, gatul e un pic mai gros cu 1mm sau 1.5 decat la LTD EX, floydul e bun si el. Eu zic ca merita incercate, la pretul asta sunt minunate, as canta cu chitara asta pe scena (ca trupa de cluburi, etc) fara nici o problema.

 

P.S.: a mea am luat-o second, si a trebuit sa o mai reglez un pic, am schimbat setul de corzi de pe .08 pe .10, deci nu stiu cat de bine sunt reglate din fabrica, dar notele sunt clare, griff-ul drept, freturi jumbo... what more can I say :)

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Brainwasher Vlad

daca cineva a mai probat peavey urile in forma de explorer....as vrea sa imi zica ce parere a avut...ca asta as vrea sa imi iau.....

Link to comment
Share on other sites

Salut, tot eu raspund :) , poate asta te mai ajuta: http://reviews.harmony-central.com/reviews...y/Rotor+Ex/10/1

BTW, Rotor EX e facut in indonesia si e bolt-on, Rotor EXP e facut in Koreea si e neck-through, insa al meu desi e din prima categorie, scrie Rotor EXP pe ea, deci trebuie avuta grija, si verificat inainte daca e bolt-on sau nu (desi la pret, diferenta tre sa fie clara :)). Succes mult! Din experienta mea de o luna cu chitara, pot sa mai spun ca, fiind 34 3/4" e un pic mai incomod sa canti pe fret-urile de la 19-24, probabil e mai comod pe una de 25 1/2", dar oricum, la pretul asta e super chitara, nu falseaza, iar legat de doze, sunt intr-adevar high output si sunt bune la metale, daca cineva zice ca sunt moarte, probabil nu erau bine reglate (adica nu erau ridicate destul de aproape de corzi).

Link to comment
Share on other sites

Salut, scuze, vorbeam de "scale", adica lungimea de la inceputul fretboardului la bridge, 25 1/2" = 25.5", 24 3/4" = 24.75" (imi cer scuze, acum observ ca in postulk de dinainte am scris 34 in loc de 24 :) )

Mai pe larg, cu cat e mai lung scale-ul, cu atat sunt mai mari distantele dintre taste (mai ales pe fret-urile de la 17 la 24), in concluzie, degetul iti incape mai bine pe ele. Iti dai seama ca daca imparti 0.75" la 22 sau 24 nu iti iese diferenta mare sau vizibila, dar se simte. Totusi sa ai grija ca fretboard-urile de 27" sunt deja pt bariton, chitari care sunt facute pentru acordaj cu (daca nu ma insel) 2.5 note mai jos.

Pe scurt, e okay 22 frets pe 24.75" sau 24 frets pe 25.5", iar 24 frets pe 24.75, s-ar putea sa nu fie asa de comod la solu-uri pe 17-24.

Acum, poate nu am 100% dreptate, am dat un search rapid pe google, am gasit cate ceva util:

http://www.electric-guitar-review.com/2006...ength-a-primer/

http://www.12fret.com/fret/fv4n7.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

nu ma deranjeaza baritone - urile ...chiar am avut ocazia sa testez unul si de atunci sper in continuare ca o sa am asa ceva...suna foarte grav si daca as avea unul m-ar avantaja foarte mult

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.