www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionarea,livrarea.......de Pe Thomann


Guest Raynnbow

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

thx pentru informatzie,tare ciudat...asa m-au asigurat de la banca ca MasterC si Visa sunt numai in dolari.

Te rog sa revi cu un coment sa ma anuntzi si pe mine cand itzi vine extrasul de cont in ce valuta e pentru cumparaturile pe net. Eu tot in euro am crezut ca este si asa am fost imformat, ca se face transformarea in moneda tzarii respective-direct, nu prin combinatzii.

Cardul il am de aproape 3 ani(normal ca il schimb in fiecare an,atat e valabil,dar fara cerere)-de problema asta m-am lovit zilele trecute,pana acum nu am avut probleme. (sa fie o politica noua? sa ii f*t)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Cardul il am de aproape 3 ani(normal ca il schimb in fiecare an,atat e valabil,dar fara cerere)-de problema asta m-am lovit zilele trecute,pana acum nu am avut probleme. (sa fie o politica noua? sa ii f*t)

 

Conteaza in ce moneda ai contul (lei, euro, dolari). Cardul este doar un instrument.

 

 

 

Cand depun, trebuie sa depun euro sau lei (pe care-i transforma automat in euro). Extrasul vine in Euro. :) Asta e linkul cu cardul BRD: http://www.brd.ro/persoane-fizice/operatiu...d-standard-eur/

 

La B.Transilvania am avut card in lei (Mastercard Mondo) dar am cumparat lejer cu el de pe Amazon sau de la magazine cand am fost in strainatate.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Problema intalnita:

Legat de Card nu de thomann.

Eu am card pentru cumparaturi pe net Mastercard(BankPost)-e in lei(depui lei)- abia zilele trecute am aflat pe pielea mea ce fac astia de la banca.

Cardurile astea sunt setate pe dolari....sa explic mai bine.

Depui lei apoi ei transforma in dolari dupa care ii transforma in euro (ce ciudatzenie) automat se pierd ceva sume acolo.

Noroc ca am vazut la timp ca asteptam mult si bine comanda...ca automat si aia de pe thomann asteptau sa bag banii ca sa lanseze comanda.

Deci mare grija :)

 

P.S.Acest card il tin gol pentru a evita aventualele gresheli, dublu-click pe comanda sau dublarea comenzii din partea lor, sau eventualele fraude si introduc doar cat am nevoie in momentul cand vreau sa cumpar ceva.

 

Am Taifun de la Bancpost, deci Mastercard. E in lei. Cati lei bag, atat e soldul, nici o diferenta, deci nici un schimb valutar, nici un comision, nimic. Cand platesc in Romania nu se transforma in USD! Cand platesc in afara tarii, pe net sau direct acolo, nu conteaza, platesc in valuta tarii respective. Si se face exact cum ai spus tu: se participa la licitatie, se cumpara USD, se transforma in valuta de care ai tu nevoie. Dar sumele care se pierd acolo sunt absolut nesemnificative. Sa fim seriosi. Oricum cu toate sumele alea tot iesi mai ieftin decat daca ai cumpara de aici. Sigur, daca faci o tranzactie de 2 mil de euro e posibil sumele alea sa insemne ceva, dar altfel...

 

In alta ordine de idei e normal sa fie asa, banca nu lucreaza pe gratis ci lucreaza ca sa castige bani. La fel ca mine, ca tine etc. Nu-ti convine, du-te personal acolo si plateste cash.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Thomann... deja incepe sa semene a firma romaneasca. Azi imi trimit mail ca au nevoie de id scanned, plus pasaport, plus credit card, ca sa fie siguri ca nu e clonat cardul. Bine, zis, facut. Peste o jumatate de ora primesc alt mail. "You are under the legal age of EU to buy products from us". What the f...?! Le-am dat mail, cardul e pe numele meu, ce daca nu am legal age, cu ce risca ei daca eu le dau bani? Anyway, m-am certat cu o idioata ce "lucreaza" acolo. Plina de sarcasm, dom'le... se crede ea destepta. In fine, dupa ce am stabilit ca fac bank transfer pe numele altcuiva, m-a redirectionat catre Iain Hargreaves, care mi-a explicat clar ce trebuie sa fac, nu tot abureli de-ale lor. Asa ca, maine scot banii bagati in cont, si ii trimit pe numele altcuiva la Thomann. Dar e un plus la bank transfer. Cica am 2% discount, adica in loc de 1007euro platesc 986 sau asa ceva. As spune 'Romania asta...' dar nu se potriveste... Dezamagit! :)

Link to comment
Share on other sites

Faust...am acelasi tip de card.

Cand la 7mil lei se pierd 20-30lei si la 27mil, cat a fost ultima comanda, se pierde aproape 1mil...conteaza,cel putzin pentru mine. ...Si stau ca prostu si astept sa trimita aia mail de confirmare a comenzii si nu stiam de ce nu vine,ca sa aflu ca mai tre sa bag aproape 1mil lei pe card.

De aceea am intrebat care si cum si ce fel de carduri folosesc ceilalti, sa renuntz la acest card Taifun.

 

 

P.S. Inca o atentionare Thoman taxeaza la preturile de pe site-ul in limba germana nu de pe cel in limba engleza.

Diferente?

Marshall AVT50 taxat mai scump cu 20euro

Behringer boxa activa mai scumpa cu 9euro

Cinele diferentza de 5-6 euro(depinde)

Nu e mult dar te induce in eroare Asa ca ATENTIE!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic... la 27 de mil chiar nu mai conteaza 1 mil. Compara cu Western Union sa vezi acolo. Ca doar nu o sa compari cu zero, ca asta nu se poate. Sigur, daca esti student poate conteaza, dar banca nu lucreaza pentru saraci. Dar... asa-i meciul, n-ai ce face, cum am mai zis, ei nu lucreaza pe gratis. Du-te la altii. Dar nici aia nu lucreaza pe gratis. Una peste alta, ideea e, cu cat gasesti mai ieftin la alta banca? (in ipoteza ca gasesti). Merita efortul (si asteptarea pana vine un nou card) daca in loc de 1 mil gasesti cu 990 000 ? Si eu am fost foarte dezamagit cand am vazut ca viata inseamna sa joci dupa cum iti canta altii, dar asta e.

Link to comment
Share on other sites

nu e prima comanda, pana anu trecut stiam ca banca are un curs putin peste cel oficial si chiar a mers...adica era cu 0,2-0,3bani (dinastia noi) peste cursul oficial acu...e cu aproape 2-5 bani la 1 euro(e diferentza prea mare) ca apoi sa vad ca astia transforma in dolari si apoi liciteaza...c***t pansat...

Am vrut sa stiu daca exista o varianta mai buna de card, stiu ca nimic nu e gratis pe lumea asta :)

De ce sa platesc 1 mil cand pot platii numai 500mii :) -caut solutia cea mai avantajoasa.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Platiti cu cardul direct online e cel mai bine, prin transfer bancar vi se ia cam 30 eur taxa de transfer in strainatate, depinde de banca, dar cu un card nu platesti astfel de comisioane, iar la cardurile MasterCard in lei cand platesti ceva in euro de pe net, se face automat conversia lei->euro la cursul zile pe care il are Master Card, nu banca ce a emis cardul, iar de multe ori cursul acesta este mai avantajos decat la banca, deci oricum iesiti mai bine decat daca cumparati euro de la banca si ii depuneti in cont iar apoi platiti direct cu euro.

In plus daca a-ti platit cu cardul si nu a-ti primit ce a-ti comandat puteti face un refuz de plata la banca, poate multi nu stiu insa daca firma care a expediat sau ar trebui sa expedieze coletul catre voi, daca nu poate face dovada trimiterii acelui colet poate fi obligata de catre banca sa returneze banii clientului, (in cazul in care clientul a facut plangere la banca) cel mai bine ar fi sa va documentati la banca unde aveti cardul, insa regulile astea sunt peste tot. Refuz la plata se poate face si daca a-ti platit cu cardul in strainatate si nu vi s-a cerut PIN-ul sau nu vi s-a cerut sa semnati pe chitanta.

Link to comment
Share on other sites

Am platit si eu la Thomann 1005 euro cu cardul in lei, Taifun de la Bancpost, nu am platit deloc mai multi bani, sub 3500 RON, dar nu stiu sa-mi fi luat mai mult (comisioane) fiindca am calculat si a dat bine socoteala. Am rezolvat toata treaba in 30 minute si coletul a ajuns dupa vreo 4 zile fara probleme. Stiu ca cei de la Banca Transilvania au iar oferta OK, are un prieten si face comenzi fest prin US fara probleme si nu se plange.

Link to comment
Share on other sites

Platiti cu cardul direct online e cel mai bine, prin transfer bancar vi se ia cam 30 eur taxa de transfer in strainatate, depinde de banca, dar cu un card nu platesti astfel de comisioane, iar la cardurile MasterCard in lei cand platesti ceva in euro de pe net, se face automat conversia lei->euro la cursul zile pe care il are Master Card, nu banca ce a emis cardul, iar de multe ori cursul acesta este mai avantajos decat la banca, deci oricum iesiti mai bine decat daca cumparati euro de la banca si ii depuneti in cont iar apoi platiti direct cu euro.

In plus daca a-ti platit cu cardul si nu a-ti primit ce a-ti comandat puteti face un refuz de plata la banca, poate multi nu stiu insa daca firma care a expediat sau ar trebui sa expedieze coletul catre voi, daca nu poate face dovada trimiterii acelui colet poate fi obligata de catre banca sa returneze banii clientului, (in cazul in care clientul a facut plangere la banca) cel mai bine ar fi sa va documentati la banca unde aveti cardul, insa regulile astea sunt peste tot. Refuz la plata se poate face si daca a-ti platit cu cardul in strainatate si nu vi s-a cerut PIN-ul sau nu vi s-a cerut sa semnati pe chitanta.

 

 

Daca platesti cu transfer prin banca ai 2% discount, deci iesi mai ieftin cu cativa euro

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

Am 2 intrebari.

 

1.Am auzit ca daca se comanda produse de peste 1500E, thomann iti mai ia o taxa de asigurare, dat fiind faptul ca valoarea e mare.E adevarat?

 

2.In cazul in care coletul depaseste greutatea de 31 kg cat platesti in plus pe kg?

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh
Daca platesti cu transfer prin banca ai 2% discount, deci iesi mai ieftin cu cativa euro

 

Ar trebui sa comanzi de peste 1500 de euro ca sa fie discountul mai mare decat comisionul de transfer bancar.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am ramas pe varianta veche la acest card...taifun...mie asa imi apare pe fiecare tranzactie...lei=dolari...atat nu apare nici un euro sau alta valuta, niciodata nu am avut un curs mai jos decat la oficialdin contra,mai mare.

Am inceput aceasta discutie sa vad cum e mai bine dar se pare ca raman tot la card.

La 27mil asa este...nu conteaza 1mil dar in momentul cand ii strangi si nu ai de unde sa mai scoti un mil...conteaza :)

Licitatia si tot restul ma enerveaza ca ma incurca la calcule si nu pot sa stiu exact dinainte cat trebuie sa bag pe card.

 

P.S.Revin si eu cu intrebarea unui membru de mai sus: A comandat cineva peste 31kg?

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am ramas pe varianta veche la acest card...taifun...mie asa imi apare pe fiecare tranzactie...lei=dolari...atat nu apare nici un euro sau alta valuta, niciodata nu am avut un curs mai jos decat la oficialdin contra,mai mare.

E cat se poate de normal. Cursul de schimb al unei banci va fi intotdeauna mai mare decat cel al BNR. Licitatiile pe piata de valuta se fac in mod curent si e posibil chiar sa castigi ceva maruntis din asta. Ieri mi s-a intamplat sa schimb valuta la o banca si cursul se actualiza aproape orar, din cauza licitatiilor.

Link to comment
Share on other sites

e o diferenta intre licitatiile bancii la schimb valutar si cea de convertire pentru card.

Cineva mai sus a zis ca a facut tranzactia chiar mai jos de oficial (nu cred)-acest aspect se intampla la Casele de schimb valutar care sunt Full pe valuta si scad cursul sa vanda nici de cum la banca. Banca e full,nu mai cumpara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Andrei Joe
Citisem ca o persoana comandase de 1005 euro si ii ajunsese in 4 zile. Eu am comandat de 1007 euro si... iaca si a 6a zi.

 

Si cat au fost taxele de transport?

Eu vrut sa comand niste tobe pentru un elev de-al meu care erau 1000 si ceva de euro insa mi-au cerut 350E pt. transport si am renuntat.De fapt el a renuntat dar si eu as fi renuntat in locul lui.

Mi-au zis ca ce depaseste 1000E intra intr-un regim special de transport si este ca un fel de asigurare a transportului in caz ca se intampla ceva.Naspa.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au trimis 2 pachete. Unul cu chitara, si unul cu sculele ce le-a comandat un prieten (DJ Stuff). Transportul mi l-a facut prin DHL (mi-au trimis mail), iar taxa a fost de 30E pentru ca nu au depasit 31kg. Habar n-am daca tobele-s mai grele, poate si marimea conteaza.

 

P.S. Inca nu au dat nici un semn... m-am lamurit ca nu mai cumpar de la thomann. E mai aproape germania de Arad decat Bucurestiul.. ce naiba.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a sosit recent un ESP Horizon FR prin UPS. A ajuns in exact 5 zile lucratoare in conditii perfecte. Pretul curieratului de asemenea mic, 70 euro mai ales in raport cu valoarea comenzii, deci eu as recomanda UPS pentru rapiditate si mai multa siguranta. Mai ales in cazul chitarelor, in niciun caz nu as merge pe DHL pentru ca, asa cum s-a observat anterior, DHL-u e preluat de Posta Romana la granita si apoi va dati seama.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au trimis 2 pachete. Unul cu chitara, si unul cu sculele ce le-a comandat un prieten (DJ Stuff). Transportul mi l-a facut prin DHL (mi-au trimis mail), iar taxa a fost de 30E pentru ca nu au depasit 31kg. Habar n-am daca tobele-s mai grele, poate si marimea conteaza.

 

P.S. Inca nu au dat nici un semn... m-am lamurit ca nu mai cumpar de la thomann. E mai aproape germania de Arad decat Bucurestiul.. ce naiba.

 

 

buba nu e la thomann e la posta romana care iti asigura transportul pe teritoriul romaniei.Mergi la oficiul postal de care apartii si vezi dc nu cumva a si ajuns dar au "uitat" ei sa iti trimita avizul acasa. Mie mi-a venit in aproape 2 saptamani (vreo 10 zile lucratoare) dar 4 mi-a stat in posta! am platit si taxa de inmagazinare iar eu m-am dus sa il ridic in aceeasi zi in care mi-a venit avizul! :)

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu o, scuze ca zic, dar proasta pe DHL, i-am sunat... si au zis ca Deutsche Post nu e DHL. Thomann trimite prin Deutsche Post, nu DHL. Nu mai stiu ce sa zic

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.