www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pod Xt Live - Uber Procesor


Guest doftorul

Recommended Posts

Guest doftorul

Salutam !

 

Am avut ocazia sa aud live pe 30.000 W o trupa studenteasca care canta industrial si numetal in Marsilia saptamana trecuta si am ramas masca de cat de bine sunau POD-urile chitaristilor, drept pentru care mi-am luat si eu unul de la Proguitar instantaneu. Nu am avut niciodata o mega-parere despre proc-uri, eventual doar daca erau de rack, dar POD-ul asta suna de iti crapa plombele, o definitie si carne in sunet cum n-am auzit inca la proace din categoria lui de pret. Baietii cantau pe SL3-uri muncitoresti de la Jackson cu doze stock Duncan Seymour pe ele si suna zid. Am tras un pic cu ochiul pe setupuri, am avut acces backstage, intrau in loopurile de la amp-urile din backstage, 8 x capete JCM800 si 4 x JCM2000 cu boxa standard 4x12 care nu am putut sa ma prind cum erau linkuite si de acolo preluat frumos prin micuri si iesit in PA.

O faza misto era ca erau amandoi patchuiti intr-un midi cu claparul care le trigeruia tonurile automat, asta a fost o chestie mai weirdo, dar pana la urma e comod rau.

Mi-am luat POD-ul si l-am infipt si eu in AVT275X-ul meu si m-am cutremurat direct cand l-am auzit, suna de porc rau pe iesirea de linie direct in amp si am incercat cu toate preseturile de output pe care le avea, ma facea sa imi aduc aminte cu groaza de Zoom-uri. Imediat ce l-am bagat in loop parca mi-a venit inima la loc. Suna tonurile din preseturile fara emulatie de cabinete de zici ca brusc ti-au invadat garajul 2 tir-uri pline ochi cu raci de scule. Chiar si daca folosesti unele din cele deja emulate si mai umbli un pic la tweaking-ul ampurilor, scoti din el unt direct.

Are un preset de preamp emulat cu lampi care suna incredibil de cald si nu aduce nici un fel de fass digital, e foarte carnos si cel putin pe cubul meu imi place la maxim cum suna.

Procul are tone de tonuri, librarii pe net cu gramada, desi unele din preseturile de pe net chiar nu suna oricat de Angus Young or whatever or fi, gasesti tonuri care parca iti schimba complet optica vis a vis de ce credeai ca poti sa suni si sa canti.

Are USB si chiar plugin de VST, cu un soi de emulatie gen GuitarRig, dar care suna mai mult decat acceptabil.

Iesiri de linie/amp plus iesire stereo de casti, intrare Variax, Midi In/out, intrare auxiliara line-in si mare mare mare intrare de pedala secundara.

Am avut si V-AMP si GT8 si mai am inca un AX3000G, dar ca POD-ul asta inca nu au reusit sa sune la overall.

Cleanuri foarte curate, gainuri cat casa, nu ma incanta foarte tare compressorul de pe el, dar e mai mult decat decent.

Il recomand cu maxima caldura oricui are shushe mici prin cluburi sau vrea sa se auda cantand pe o scula cat mai aproape de "scule"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.