www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Quid Pro Quo?


maur
 Share

Recommended Posts

...Intrebare: sa faci muzica de amorul artei (prin asta intelegand pe bani putini – sau aproape de zero..) sau sa faci „compromisuri” pe bani multi.

Pentru cine are timp sa citeasca...am sa fac un scurt istoric al experientei mele muzicale.

Prin 1993 impreuna cu un grup de entuziasti din Onesti am infiintat o formatie..Catharsis...

actiunea se petrecea in casa de cultura a sindicatelor. am gasit prin pod un set de tobe si niste chitari(aproape imposibil de folosit) ...si ne-am apucat de treaba (caci entuziasmul era mare). Au urmat o serie de concerte locale (se facea un spectacol pe luna) in fata a 50-100 oameni. asta a durat aproape un an...fiind sprijiniti (nu din punct de vedere financiar) de un „nebun”. La inceput am cantat moka...apoi cand am inceput sa cerem bani pentru prestatiile noastre...au inceput sa nu mai fie de acord cu concertele...invocand tot felul de motive. ne-au mutat din sala de repetitie intr-un wc dezafectat de unde apoi ne-au dat afara...deoarece spatiul respectiv a fost inchiriat unui bar. ..(ce atata cultura si muzica)...toate spatiile disponibile fiind inchiriate...pe bani buni...

In aceasta perioada, am trecut de pe tobe pe chitara, si de la rock la punk si apoi blues.

A urmat apoi cea mai frumoasa perioada (dpdv muzical) cantand blues alaturi de un alt membru de pe forum sugarblue in trupa Bluesyndicate. :) Aceasta perioada a luat sfarsit bineinteles tot din cauza banilor (dupa o serie de concerte prin cluburi din onesti si cateva beerfest). Toti (aici ma refer la organizatori de spectacole) ascultau blues, gustat genul, dar cand era vb sa ne plateasca ...nu erau bani...sau se platea foarte putin.

Ca sa canti...si sa canti un un anumit nivel...ai nevoie de bani...pt scule..transport, etc. Pe vremea aia prin 1999 nu erau asa de multe scule in romania (nu mai vb de onesti), iar care erau... erau destul de scumpe. Apoi am primit oferta sa cant intr-un hotel, nefiind conditionati de stil. Cantam ce ne placea noua: clapton, dire-straits, oscar benton...muzica soft, de ambianta. de aici a urmat, cum era si firesc, cantatul la petreceri..si apoi la nunti (unde cantam de la clapton, cocker...pana la pink floyd sau chris rea), iar in 2006 am cantat pe un vas de croaziera pe mediterana.

Nu vreau sa fiu interpretat gresit.

Nu fac pledoaria „prostitutiei muzicale” (cum ar zice unii mai carcotasi de aici de pe forum),

Pur si simplu fac o comparatie intre perioada 93-99 in care cantam ce-mi placea (pe niste scule de mizerie...efecte ruseti...chitari obosite) fara bani, si perioada 99-2007 in care am facut multi bani din muzica.

Nu am avut de la cine sa cer, sa zicem, 1500 eur ca sa-mi iau chitara sau amp, cum probabil sunt multi dintre cei de pe forum (nu ca ar fi ceva rau in asta.. ).

In tinerete cantam pe niste „rasuri” de instrumente... acum am 4 chitari „decente”, amp, clapa.

Ideea e ca... eu castig intr-o seara cat nu castiga, poate, nici unul de pe forum la o cantare.

Easy boys...ca nu ma laud...e o stare de fapt ca genereaza o intrebare: quid pro quo?

Nu sunt vreun mare chitarist, si cu toate ca la o petrecere sau nunta fac 10-15..max 20 solouri, pasiunea a ramas adanc infipta in subconstient.

Acasa studiez si cant ce-mi place: benson, eric johnson, un pic de vai si satriani...etc, piese pe care probabil n-am sa le cant niciodata, nicaieri.

Istoria mea e valabila, poate, numai pentru orasele mici de provincie, care nu-ti ofera posibilitati de afirmare si unde muzica ramane in cel mai bun caz la stadiul de „patriotism”, sau moare inainte de a se naste.

Who knows....

 

Anyway...keep on rockin` guys.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca povestea ta e valabila pentru destui de pe RGC, ca sa nu zic din Romania sau chiar din lume. Pana la urma conteaza sa iti placa cum canti in momentul respectiv.

Eu nu vad in cantatul la petreceri private "prostitutie muzicala", atata timp cat ceea ce canti este decent (nu ma refer la muzica tipica de birt)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca povestea ta e valabila pentru destui de pe RGC, ca sa nu zic din Romania sau chiar din lume. Pana la urma conteaza sa iti placa cum canti in momentul respectiv.

Eu nu vad in cantatul la petreceri private "prostitutie muzicala", atata timp cat ceea ce canti este decent (nu ma refer la muzica tipica de birt)

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vad nici o problema in a face "compromisuri".

Atata timp cat iti face placere si exista o limita....e ok.

 

Fericita alegere ai facut. Uite ca ai scule bune acuma....(lucru greu realizabil de catre cei mai multi) si nu ai facut nimic rau.

Dupa ce te "aranjezi" un pic poti sa te apuci sa faci mai multa "munca de amorul artei".

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Te intzeleg perfect Maur.

Amici de-ai mei se chinuie de vreo 2 ani de zile dar bani=0.

Le-am recomandat shi eu vas de croaziera daca vor bani din muzica.

La noi vrebuie un "nebun" serios cu bani f serioshi care sa investeasca vreo 5 ani cel putzin dar fara a vrea sa vada ceva inapoi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

si cam la ce nivel trebuie sa fii? daca nu ai facut conservatorul de ex ai vreo sansa in favoarea celor care l-au facut? si cam ce include repertoriul? si cam cat dureaza contractele? si e misto? iti place? :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.